[2]
122966

PSG premagal Bayern, Chelsea boljši od Porta

7. 4. 2021, 23.00

Nogometaši v ligi prvakov so končali prvi del četrtfinalnih obračunov. Potem ko je Manchester City v torek premagal Borussio Dortmund z 2:1, Real Madrid pa Liverpool s 3:1, je danes branilec naslova Bayern izgubil proti PSG z 2:3, Porto pa proti Chelseaju z 0:2. Povratne tekme bodo 13. in 14. aprila.

V münchenskem sneženju sta se v ponovitvi lanskega finala srečala kar zdesetkana tekmeca Bayern in PSG. Pri Francozih je manjkalo kar nekaj nogometašev, ki bi začeli v začetni postavi (Alessandro Florenzi, Marco Verratti …), pri Bavarcih pa je manjkal predvsem poljski stroj za gole Robert Lewandowski, pa tudi Serge Gnabry.

Toda na dinamiki tekme se to ni poznalo. Bayern je bil boljši v polju in imel več priložnosti, PSG pa je bil konkretnejši in je povedel že v tretji minuti, ko je po Neymarjevi podaji in neposrečenem posredovanju Manuela Neuerja zadel Kylian Mbappe. V 12. minuti je pri gostih zadel še Julian Draxler, a so sodniki gol razveljavili zaradi predhodnega prepovedanega položaja. So pa Parižani podvojili prednost v 28. minuti, ko je po novi Neymarjevi podaji za hrbet bavarske obrambe stekel in zadel Marquinhos. Slednji, eden boljših na igrišču dotlej, pa je moral kmalu zatem iz igre zaradi poškodbe.

Pri Bavarcih je bil najbolj nevaren Eric Maxim Choupo-Moting, ki je v uvodu zadel prečko s strelom z glavo (zadetek ne bi veljal zaradi predhodnega prepovedanega položaja), imel še eno priložnost v 27. minuti, v 37. pa je zadel z glavo za zmanjšanje zaostanka. Sicer pa je imel Keylor Navas v vratih gostov kar nekaj dela po strelih Thomasa Müllerja, Leona Goretzke in Benjamina Pavarda.

Tudi uvod drugega polčasa je ponudil priložnosti na obeh straneh, spet je bilo precej priložnosti, v 60. minuti pa so domači izenačili. Po prostem strelu z desne strani je z glavo zadel Müller. Toda Mbappe je v 68. minuti znova prišel do strela v kazenskem prostoru Bayerna in spet ugnal tokrat nemočnega Neuerja. Choupo-Moting je imel v 70. minuti priložnost za novo izenačenje, a preslabo sprožil iz bližine, David Alaba v 86. in Müller v 87. minuti pa sta za nekaj centimetrov zgrešila cilj.

V Sevilli, kjer bo tudi povratna tekma, sta se pomerila Porto in Chelsea, pravico pa so delili slovenski sodniki na čelu s Slavkom Vinčićem. Pri Portu sta manjkala njegova najučinkovitejša nogometaša v sezoni Mehdi Taremi in Sergio Oliveira, kljub temu pa so bili Portugalci dobršen del prvega polčasa odločnejši in imeli nekaj (pol)priložnosti.

Med drugim je Edouarda Mendyja v 24. minuti poskusil neposredno iz kota presenetiti Otavio, a neuspešno, Zaidu Sanusi pa je potem iz bližine žogo poslal visoko čez gol. Toda prav v času terenske prevlade Porta so zadeli Londončani, Mason Mount se je po Jorginhevi podaji lepo otresel svojega čuvaja in zadel z diagonalnim strelom malce z desne strani.

Porto je odločneje odprl tudi drugi polčas, izkazati se je moral spet tudi Mendy, tudi Luis Diaz pa je za malenkost zgrešil cilj. Portugalci so iskali izenačenje, a so Londončani zadrževali njihove nalete, za nameček so bili slednji blizu podvojitve prednosti v 84. minuti, ko je Christian Pulišić zadel prečko. Le nekaj sekund zatem, v 85. minuti, pa je Ben Chilwell unovčil napako v domači obrambi, prišel je v kazenski prostor, preigral še vratarja in zadel za 2:0.

V polfinalu se bosta križala para Bayern München – PSG in Manchester City – Borussia Dortmund ter Real Madrid – Liverpool in Porto – Chelsea. Polfinale bo sicer 27. in 28. aprila ter 4. in 5. maja, finale pa 29. maja v Istanbulu.