[9]
188039

Prva sprinterska dirka v zgodovini MotoGP Italijanu

25. 3. 2023, 17.04

Svetovni motociklistični prvak Italijan Francesco Bagnaia (Ducati) je zmagovalec prve sprinterske dirke v zgodovini tekmovanja. V tej sezoni namreč dirkače razreda motoGP poleg običajno dolge nedeljske dirke ob sobotah čakajo še polovične dirke, branilec naslova pa je tako dobil prvih 12 točk v sezoni 2023.

Na drugem mestu je končal Španec Jorge Martin (Pramac Ducati), tretji pa je bil nekdanji večkratni svetovni prvak, njegov rojak Marc Marquez (Honda).

V sezoni 2023 bodo imeli dirkači razreda motoGP zgoščen urnik tekmovanj. Poleg nedeljskih dirk bodo ob sobotah vozili še sprinterske, pa tudi kvalifikacije, ki odločajo o startnem vrstnem redu za obe preizkušnji.

Sobotne kvalifikacije je dobil Marquez, ki se po večletnem boju s poškodbami tokrat vrača na sceno v polni moči. Bagnaia je bil drugi, Martin pa tretji.

Start sprinterske dirke – dolga je bila 12 krogov – je sicer na vrh začasno postavil Marqueza, a je nato Bagnaia potreboval le en krog, da je prišel naprej. Sledilo je pestro dogajanje s številnimi menjavami na vrhu, večino dirke je tako vodil Martin, ki pa je bil nemočen krog pred koncem, ko je Bagnaia brez težav spet prišel mimo njega in prvi prečkal ciljno črto.

Nekaj časa je Bagnaio ogrožal tudi njegov lanski sotekmovalec v tovarniškem Ducatiju Jack Miller. A je nato Avstralec, ki letos vozi za KTM, končal tik pod stopničkami na četrtem mestu, na petem in šestem mestu sta bila Španca Maverick Vinales in Aleix Espargaro (oba Aprilia).

Slabše pa se je uvod sezone razpletel za novinca v tovarniški ekipi Ducatija, Eneo Bastianinija. Že kmalu po startu je namreč po trčenju z Luco Marinijem končal na tleh in moral na pregled v bolnišnico. Pa tudi svetovni prvak iz leta 2021, Francoz Fabio Quartararo (Yamaha), saj je po trčenju s Špancem Joanom Mirom zdrsnil v ozadje, nazadnje pa na desetem mestu ostal brez točke.

“Všeč mi je tak format, užival sem. Pozna se, da je dirka krajša, a sem na koncu izkoristil moč, vedel sem, da ima Martin drugačno taktiko. Vsekakor je bilo zelo zabavno,” je novost v sezoni ocenil prvi zmagovalec Bagnaia.

Bagnaia ima tako po polovici prvega konca tedna SP 12 točk, Martin devet, Marquez pa sedem. Na sprinterskih dirkah točke dobi prva deveterica.

V nedeljo bo klasična preizkušnja na portugalskem dirkališču na vrsti ob 15. uri. Marquez si je z današnjo kvalifikacijsko zmago zagotovil najboljše izhodišče tudi za nedeljski osrednji dogodek na VN Portugalske.