[1176]
137588

Pokal narodov pripadel našim zahodnim sosedom, Slovenci na 24. mestu

26. 9. 2021, 17.26

Motokrosisti Italije so zmagovalci dirke za pokal narodov oziroma ekipnega svetovnega prvenstva. V nedeljskem finalu A so v domači Mantovi po treh vožnjah slavili pred Nizozemci in Britanci. Slovenija v postavi Luka Kutnar, Jan Pancar in Peter Irt je nastope končala v dopoldanskem finalu B, skupno pa je bila 24.

Motokrosisti so se ta konec tedna borili na pokalu narodov oziroma ekipnem svetovnem prvenstvu. V sobotnih kvalifikacijah je Slovenija zasedla 23. mesto. Slovenske barve so v Mantovi branili Kutnar v razredu MXGP, Pancar v razredu MX2 in Peter Irt v razredu open.

V nedeljski finale A se je uvrstilo 19 najboljših ekip iz kvalifikacij ter zmagovalka finala B. Slovenci so danes dopoldne v finalu B še skušali priti do zadnje vozovnice za veliki finale, a jim ni uspelo, zmagali pa so Finci. V tej preizkušnji je bil Pancar šesti, Irt 11., Kutnar pa 33. Na koncu je to Sloveniji prineslo skupno 24. mesto na letošnjem pokalu narodov.

V popoldanskem velikem finalu so se najprej merili dirkači razredov MXGP in MX2. Zmagal je Danec Thomas Kjaer Olsen pred Francozom Tomom Viallejem in Britancem Benom Watsonom. Sledila je preizkušnja razredov MX2 in MX open. Najhitrejši je bil Nizozemec Jeffrey Herlings pred Švicarjem Valentinom Guillodom in Avstrijcem Renejem Hoferjem. Zadnja dirka pa je združila razreda open in MXGP. Tudi to je dobil Herlings, drugi je bil Italijan Antionio Cairoli, tretji pa še en Nizozemec Glenn Coldenhoff.

Za končno razvrstitev reprezentanc so šteli rezultati v vseh treh kategorijah oziroma pet od skupno šestih voženj, najslabšo so črtali. Na koncu je, čeprav ni zmagala v nobeni vožnji, slavila Italija v postavi Cairoli, Mattia Guadagnini in Alessandro Lupino s 37 točkami, eno več so imeli Nizozemci Herlings, Coldenhoff in Roan van de Moosdijk, tretji pa so bili z 39 Britanci Watson, Shaun Simpson in Conrad Meuse. Četrti so bili Rusi, peti pa Francozi.

Nizozemci so tako neuspešno branili naslov iz leta 2019. Lani dirke pokala narodov zaradi pandemije niso izvedli.

Slovenska reprezentanca je doslej že večkrat nastopila na dirki, ki jo imenujejo tudi olimpijada motokrosa. Leta 2019 je v nizozemskem Assnu zasedla 13. mesto, takrat je slovenske barve zastopal tudi svetovni prvak Tim Gajser.

Najboljša uvrstitev Slovenije na pokalu narodov pa ostaja tista iz leta 1998, ko je slovenska zasedba v postavi Sašo Kragelj, Roman Jelen in Boštjan Kampuš v britanskem Foxhillsu osvojila deveto mesto.