102385

Pogled nazaj: Zatajili smo, nismo bili pravi

Avtor: Luka Cotič
23. 5. 2020, 10.05

Serie A bo v primeru nadaljevanja sezone izredno zanimiva. Čeprav na tribunah ne bo gledalcev, si lahko obetamo spektakularen zaključek tekmovalnega obdobja 2019/20. Vodilni Juventus ima zgolj točko prednosti pred Laziom, iz ozadja lahko naslov napade še Inter. Izenačenost aktualne sezone nas v spominu vrača za 18 let v preteklost.

Na začetku maja leta 2002 je bil odigran zadnji krog Serie A 2001/2002. Bil je tradicionalen nedeljski popoldanski termin. V 34. krog, Serie A je tedaj štela 18 klubov, je s prvega mesta na lestvici vstopil milanski Inter z 69 točkami. Drugo uvrščeni Juventus je imel 68 točk, tretja Roma pa 67. Omenjeni trije kandidati za scudetto so v zadnjem krogu gostovali, Inter v Rimu pri Laziu, Juventus v Vidmu pri Udineseju, Roma pa pri Torinu. Tekmeci udeležencev zaključnega sprinta za naslov niso imeli tekmovalnega motiva. Lazio je bil na sedmem mestu, Torino na enajstem, Udinese pa si je s 14. mestom že zagotovil obstanek v ligi.

Inter je imel na zadnji tekmi vse v svojih rokah, z zmago na Olimpicu bi osvojil naslov najboljšega v Italiji. Začelo se je dobro, saj je Christian Vieri že v 12. minuti poskrbel za vodstvo Nerazzurrov, Karel Poborsky je izenačil osem minut kasneje, nato je Luigi Di Biagio poskrbel za novo vodstvo Milančanov, a na odmor sta ekipi odšli izenačeni. Poborsky je v zadnji minuti prvega polčasa zadel še drugič. Medtem je Juventus v Vidmu hitro rešil vprašanje zmagovalca, David Trezeguet in Alessandro Del Piero sta zadela v 2. in 11. minuti. Na tekmi v Torinu je bilo ob polčasu 0:0. Drugi polčas je bil razočaranje za Interiste.

Juventus je v Furlaniji rutinirano branil rezultat in čakal na spodrsljaj večnega tekmeca v večnem mestu. Dočakal ga je. Dobrih deseti minut po uvodnem pisku glavnega sodnika Gianluce Papareste v drugem polčasu obračuna Lazia in Interja je nekdanji član črno-modrih Diego »El Cholo« Simeone Biancoceleste popeljal v vodstvo. Inter je z vsemi močmi pritisnil, Ronaldo, Vieri, Recoba, Sergio Conceicao, kasneje pa tudi Stephane Dalmat in Mohamed Kallon niso uspeli še v tretje premagati vratarja Orlov Angela Peruzzija. Namesto tega je sedanji trener Lazia Simone Inzaghi v 73. minuti postavil končni izid srečanja (4:2).

Luis Nazario de Lima Ronaldo je 5. maja 2002 v Rimu zadnjikrat oblekel dres Interja, srečanje je nekoliko presenetljivo končal na klopi. Tedanji trener Hector Cuper je brazilskega velemojstra dobrih deset minut pred koncem zamenjal s prej omenjenim Kallonom. “Pristop k tekmi nam je vzel zmago in naslov. Nismo bili pri stvari. Izgubili smo, nič drugega ni bilo narobe. Mi smo zatajili. Bili smo na vrhu, Lazio pa je igral brez pravega motiva. Mislim, da smo tekmo vzeli preveč zlahka. To je bila napaka, kajti Lazio je imel zelo dobro ekipo, ki nas je kaznovala,” se žalostnega dne v prestolnici spominja R9.

Lazio se je pred razprodanim avditorijem Olimpica, ki ga je obiskalo 75.333 ljudi, veselil zmage in končnega šestega mesta ter uvrstitve v pokal Uefa, a to članov in navijačev Interja niti malo ni zanimalo. Juventus je na Friulliju zmagal z 2:0 in osvojil 26. scudetto, Roma je z zadetkom Antonia Cassana v 68. minuti z 1:0 premagala Torino in sezono zaključila na drugem mestu, Inter pa je s porazom v Rimu padel na tretje. Tako je moral z mestnim tekmecem Milanom v kvalifikacije za Ligo prvakov. Ronaldo tega ni dočakal, saj je poleti leta 2002 postal naslednji v nizu galaktikov, ki so okrepili vrste madridskega Reala.

Pred osemnajstimi leti je v solzah pričakal konec tekme z Laziom, danes na razplet gleda drugače: “Vsi radi govorijo o zmagah, sam pa nikoli nisem imel težav govoriti o porazih. Včasih zmagaš, včasih pa izgubiš, to je nogomet.” Za Nerazzurre je odigral 98 tekem, na katerih je dosegel 59 zadetkov in zabeležil 11 asistenc. Učinek izjemnega napadalca bi bil lahko še večji, če se mu v času igranja za Inter ne bi zgodili dve hudi poškodbi kolen. “Ustavilo me je, izgubil sem formo. Štiri leta sem igral odlično, brez posebnih težav, potem pa sta prišli poškodbi. Strah me je bilo, a v sebi sem vedel, da bom spet igral.”

Na naslednji postaji v Madridu je bil Ronaldo kljub nekaj odvečnim kilogramom enkraten, na 177 tekmah je dosegel 104 zadetke in pristavil 35 asistenc. Dvakratni dobitnik Zlate žoge in dvakratni svetovni prvak z Brazilijo je z Interjem osvojil samo eno lovoriko, v svoji prvi sezoni 1997/98 je dvignil pokal Uefa. Takrat je črno-modro moštvo vodil Luigi »Gigi« Simoni, ki je včeraj preminil v 82. letu starosti. Ronaldova zgodba z Interjem se je začela sanjsko, nadaljevala in končala pa na precej klavrn način, a to seveda prav nič ne oporeka dejstvu, da je O Fenomeno eden najboljših nogometašev, ki so kadarkoli brcali žogo na škornju.