Ves svet je že tretje leto zapored tekel kot eno za tiste, ki tega (še) ne morejo. Na največje globalno tekmovanje, ki je potekalo na 34 trasah v 33 državah na 6 kontinentih v 12 časovnih pasovih, v vseh vremenskih pogojih, podnevi in ponoči, se je prijavilo 130.732 tekačev. Vsi so tekli z istim ciljem v mislih – da dvignejo ozaveščenost o poškodbah hrbtenjače.
Lemawork Ketema iz Etiopije, globalni zmagovalec prvih dveh izvedb tekmovanja, je ponovno tekel v Avstriji, vendar je imel tokrat bolj skromen cilj zaradi priprav na Olimpijske igre 2016 in s tekom končal na 42,09 km. Letošnji globalni zmagovalec je tako po dobrih petih urah teka postal njegov lanskoletni rival, Italijan Giorgio Calcaterra, ki mu je uspelo preseči magično mejo 80 km – končal je na 88,44 km. Pri ženskah je zmagala Japonka Kaori Yoshida z razdaljo 65,71 kilometrov. Za nagrado sta prejela enomesečni vrhunski tekaški trening z najboljšimi trenerji na svetu.
Na razprodanem teku v Sloveniji se je na Kongresnem trgu v Ljubljani zbralo okoli 3.000 tekačev (po neuradnih podatkih) in natanko ob 13h, po signalu za start, ki je odjeknil po celem svetu, steklo mimo zasledovalnega vozila Renault Kadjar, ki ga je zagotovil partner dogodka in za katerega volan je znova sedel državi prvak v reliju Aleks Humar. Zasledovalno vozilo v vlogi premikajoče se ciljne črte, ki s prehitevanjem izloča tekmovalce iz tekmovanja, je predstavljalo edinstveni izziv teka.
Na startu je vozilo aktiviralo čipe v startnih številkah tekačev, 30 minut pozneje pa so zasledovalna vozila na vseh 34 trasah po svetu pričela loviti tekače z začetno hitrostjo 15 km/h in v rednih intervalih pospeševala, vendar samo do 35 km/h. To hitrost so nato ohranjala, dokler niso prehitela še zadnjega tekača na vsem svetu in ga določila za globalnega zmagovalca. Ko je bil posamezen tekač prehitet, je bil njegov čip deaktiviran, tekmovanja je bilo zanj konec, njegov rezultat pa se je zabeležil na globalni lestvici. Za izločene tekmovalce je bil organiziran prevoz nazaj na start z vsake od okrepčevalnic, ki so vsakih 5 km skrbele za dobro počutje in vzdržljivost tekmovalcev.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je lani kot prvi predsednik na svetu javno podprl ta dobrodelni tek, je letos znova predal listino o častnem pokroviteljstvu nad tekom Wings for Life World Run Slovenija. Tudi sam se je udeležil teka z nasmehom na obrazu in izboljšal svoj lanski rezultat. Pred tekom nam je zaupal: “Z veseljem znova tečem za tiste, ki tega ne morejo. Lani je bilo super in vem, da bo tudi letos. Veselim se napredku na področju zdravstva, ki ga bo tek dosegel čez nekaj let.”
Najboljša tekačica v Sloveniji je bila Slovenka Lucija Krkoč, večkratna državna prvakinja in vrhunska gorska tekačica, ki jo je zasledovalno vozilo ujelo na 50,84 km. V moški konkurenci je zmagal Slovenec Vid Senica, ki niza dobre rezulate na maratonih in ultramaratonih, in sicer je pritekel do 64,58 km. Za nagrado bosta naslednje leto na Wings for Life World Run tekla na lokaciji po svoji izbiri.
Foto: Wings for life