121292

Pochettino: Take tekme so nerazložljive

Avtor: Nejc Mravlja
15. 3. 2021, 11.14

Nedeljski večer je branilce naslova francoske prvenstvene krone zaznamoval s streznitvijo. Že sedmi ligaški neuspeh od konca poletja jim je prizadejal nihče drug kot kandidat v boju za obstanek FC Nantes (1-2). Razlogov za ničlo na tekmi, na kateri je Paris Saint-Germain proti predzadnji ekipi na lestvici povedel, niti neposrednim udeležencem ni tako lahko najti.

Lens, Marseille, dvakrat Monaco, Lyon, Lorient in od včeraj Nantes. Seznam PSG-jevih sezonskih krvnikov med domačo žogobrcarsko smetano se je sinoči podaljšal za novo ime. Sedem porazov po 29 krogih pomeni, da je avgustovski finalist Lige prvakov praktično na vsaki četrti tekmi položil orožje. Skromen izkupiček za z naskokom najdražjo zasedbo lige je bil eden poglavitnih vzrokov za božično odstavitev prejšnjega trenerja Thomasa Tuchla, ki mu je uprava pokazala izhodna vrata predvsem iz bojazni po izgubi boja za ponovno osvojitev najbolj cenjene domače lovorike. Na lestvici Parižanom pridno kljubujeta Lyon in Lille, ki ima pred Mbappéjem in soigralci odslej tri točke naskoka.

»Ne morem verjeti,« je po tekmi na stadionu Parc des Princes v mikrofon največje francoske komercialne televizije razočarano izdavil Danilo Pereira. Nerazumevanje in presunjenost sta odziva, ki sta po umirjenem zaključku prvega polčasa – z vodilnim zadetkom ga je po dovršeni ekipni akciji zabelil Julian Draxler – in tekmečevem osupljivem povratku – Kolo-Muani je najprej tik pred uro igre izkoristil Mbappéjev spodrsljaj, v 71. minuti pa po novem izletu pariške obrambe na zahod spretno asistiral Mosesu Simonu za zmagoviti gol – prevladovala v vrstah poraženca. Obračun bi se morda že precej prej pričel vrteti v gostujočo smer, če bi sodnik Abed po dvoboju Kimpembéja s Kolo-Muanijem dosodil enajstmetrovko.

Ključna tehnična napaka

»V prvem polčasu smo delovali dobro, nadzorovali smo potek dogodkov in imeli priložnost, da pred odmorom okrepimo prednost,« je po koncu mučnega večera sklenil domači trener Mauricio Pochettino. Oceno o »spodobnem prvem polčasu« je delil Danilo Pereira. Kako potem razložiti padec v nadaljevanju? »Težko, zelo težko,« je dodal portugalski vezist, ki je v nadaljevanju vendarle izpostavil soigralčevo tehnično napako. Kylian Mbappé, ki je v nepravem trenutku izgubil žogo, kar so gostje marljivo izkoristili za drugi gol, bi najbrž pihnil v isti rog. »Po izenačenju smo preveč trpeli. V odprti bitki, prežeti s kazanjem mišic in ostrino v dvobojih, smo se preveč povlekli nazaj in bili premalo čvrsti, da bi predčasno razblinili dvome o poznejšem zmagovalcu. Žal se je zgodilo ravno obratno,« je po zaključku medlega večera dodal Pochettino.

Argentinski strateg je v nadaljevanju uporabil zanimivo sintagmo »nerazložljive vsebine« in zagotovil, da za nov ligaški krah »ni in ne sme biti izgovorov«. Nekaj minut pozneje si je na novinarski konferenci le dovolil skočiti na analitično polje. »Bržčas gre za posledico zadnje tekme v Ligi prvakov. V primerjavi s prvim dejanjem z Barcelono na povratnem dvoboju nismo veliko spreminjali, zato smo tokrat ponudili priložnost nekaterim svežim močem. Turnir, kot je liga vseh lig, slehernemu udeležencu pobere veliko energije in moči. V drugem polčasu, ko bi obe vrlini še kako potrebovali, ju najbrž tudi zaradi zahtevne sredine preizkušnje nismo uspeli najti.«

Prelomnica z menjavo Di Maríe

Kot je po tekmi izpostavil Nantesov vezist Abdoulaye Touré, so Kanarčki slutili, »da le nekaj dni po tekmečevem potratnem evropskem izzivu lahko pridejo do presenečenja«. Primer Ángela Di Maríe, ki je po uri igre zaradi neobičajnega razloga – vloma v njegovo pariško bivališče – odšel iz igre, je povsem zamajal ravnovesje v domači zasedbi, ki je odtlej delovala povsem brezizrazno in na trenutke celo upehano. »To ne sme biti izgovor, čeprav je energijski padec presenetil tudi mene,« je navrgel ‘Poche’.

Če že na igrišču (in ob njem) nihče od udeležencev ni razumel, kaj se je pravzaprav zgodilo, oči gledalcev niso spregledale, da je Di Marío z igrišča pospremil prav Pochettino in da nekaj le ni bilo v redu. »Dogodki zunaj igrišč so žal sestavni del športnikovega življenja,« je sklenil nekdanji trener Tottenhama. Točkovno so Parižani znova zatajili ob nepravem trenutku in še enkrat zapravili čudovito priložnost za vsaj začasen skok na vrh prvoligaške razvrstitve. V nedeljo jih na gostovanju v porečju Rone čaka soočenje z enim od neposrednih tekmecev za naslov – z Lyonom, ki jim bo potencialne tehnične zdrse v primerjavi s Kanarčki še težje odpustil.