39169

Olimpija v Tivoliju do naslova prvaka

Avtor: Gregor Kovačič
24. 5. 2017, 20.35

Košarkarji Uniona Olimpije so po sušnih sedmih letih šestnajstič v samostojni Sloveniji državni prvaki. Finale lige Nova KBM proti Rogaški so dobili s skupnim izidom 3:1 v zmagah. Na četrti tekmi v dvorani Tivoli so slavili s 94:78 (18:20, 42:41, 63:60).

Za Ljubljančane je to najuspešnejša sezona po 2008/09. Tedaj so bili namreč nazadnje zmagovalci pokalnega in državnega tekmovanja. Union Olimpija je od 1991 osvojila 43 državnih lovorik. Dvajsetkrat je bila najboljša v pokalnem tekmovanju, 16-krat v DP, sedemkrat pa je osvojila superpokal. Rogaška je drugič v treh letih igrala v finalu lige Nova KBM in obakrat ostala praznih rok. 2015 jo je s 3:1 premagal Tajfun.

Tokrat so gostitelji povsem prevladovali v drugem polčasu, posebej pa v zadnji četrtini, v kateri so hitro odločili zmagovalca. Pri gostiteljih se je s 30 točkami in petimi trojkami izkazal Brandon Jefferson, Dean Oliver, tudi najkoristnejši igralec finala, pa je prispeval 18 točk in sedem skokov. Na drugi strani pa je izstopal Darwin Davis z 29 točkami in kar sedmimi trojkami.

V prvi četrtini so imeli pobudo Slatinčani, ki so dobro zadevali mete za tri točke (5:7), a je Olimpija vedno našla priključek. V uvodu druge četrtine so gosti še okrepili ritem in povedli s 30:23, a so domači v drugi polovici druge četrtine po zaslugi Dražena Bubnića prišli do delnega izida 13:3 in vodstva s 36:33. V drugi polčas so domači nesli točko razlike in napovedali nov hud boj v drugem polčasu.

V tretji četrtini je šlo vse po načrtih domačih, ki so z dobro obrambo in učinkovitim napadom v 24. minuti prišli do vodstva z 49:41 po trojki Brandona Jeffersona, malce pozneje pa je Gregor Horvat zadel že za 51:41. Ko je Nikola Janković v 28. minuti poskrbel za dotlej najvišjo prednost Olimpije (62:51), se je zdelo, da je Rogaška v težavah. Toda gostitelji so si v zadnjih dveh minutah privoščili preveč napak, kar so Slatinčani kaznovali in se pred zadnjimi desetimi minutami spet približali (63:60).

V uvodu zadnje četrtine je Olimpija znova dvignila raven igre, po novi izjemni Jeffersonovi trojki pa v 32. minuti spet povedla za 11 točk (71:60). Isti igralec je nato s tremi prostimi meti prednost še povišal na 74:60, ko pa je spet Jefferson z novo trojko zadel za 84:65, je bil prvak znan.