20374

Olimpija preprečila polomijo

Avtor: Rok Grilec
7. 1. 2015, 22.29

Košarkarji Uniona Olimpije so v tekmi 1. kroga 2. dela evropskega pokala v Stožicah izgubili proti nemškemu Brose Baskets Bambergu s 65:71 (15:26, 28:39, 35:58) po tem, ko so zaostajali že z 20 točkami razlike. Ljubljančani bodo naslednjo tekmo igrali 14. januarja ob 20.30, ko bodo gostovali pri Dijonu.

Dvorana Stožice, gledalcev 2800, sodniki: Gkontas (Grčija), Trawicki (Poljska), Michaelides (Švica).Union Olimpija: Marinelli 2 (2:2), Hrovat 11 (2:2), Brodnik 2, Vučetić 2 (2:2), Murić 5 (3:4), Mahkovic 3 (3:6), Omić 10, Prepelič 7 (2:2), Marinović 3, Kanacević 20 (3:5).Brose Baskets Bamberg: Thompson 15, Tadda 3, Theis 2, Wanamaker 13 (7:8), Strelnieks 12 (8:8), Duncan 3, Harris 13 (5:5), Mbakwe 10 (4:8).Prosti meti: Union Olimpija 17:23, Brose Baskets Bamberg 24:29.Met za tri točke: Union Olimpija 4:23 (Hrovat, Prepelič, Marinović, Kanacević), Brose Baskets Bamberg 5:14 (Thompson 3, Tadda, Duncan).Osebne napake: Union Olimpija 25, Brose Baskets Bamberg 25Pet osebnih: Duncan (34.).

V ljubljanskem taboru so se zavedali, da jih čaka težek obračun, saj jim je nasproti stala ekipa, ki jih ne dosedanjih dveh medsebojnih tekmah dvakrat premagala, tudi samozavest Olimpije pa je bila po štirih zaporednih porazih že nekoliko načeta. Bamberžani so veliko dela za zasluženo zmago opravili že v prvem polčasu. Vrata do uspeha so si na stežaj odprli v tretji četrtini, ki so jo dobili z 19:7 in po 30 minutah vodili 58:35, kar je bilo na koncu dovolj za zmago.

Ljubljančani so se že na začetku tekme znašli v težavah, ko so Nemci po dveh zaporednih trojkah vodili 8:2, le nekaj trenutkov kasneje je bilo po zapravljenem napadu domačih 10:2 in Aleš Pipan je vzel prvo minuto odmora. Ta njegovi ekipi ni pomagala, saj so v napadu še naprej delali napake, Bamberg pa je to kaznoval in po petih minutah vodil 17:4. Gosti so po prvi četrtini vodili 26:15, kar sedem točk pa so domači dosegli iz črte za proste mete, ob tem pa zgrešili vseh devet metov za tri točke.

Prvo trojko je Olimpija zadela šele v 15. minuti, ko je bil uspešen Gregor Horvat za 22:32. Kazalo je, da bi se zeleno-beli lahko še približali, ko so zaostajali 26:34 dve minuti in pol pred polčasom, toda spet so s težavo zadeli koš, Bamberg pa je dosegel še pet točk za prednost po 20 minutah z 39:28.

Nič bolje se zeleno-belim ni godilo v nadaljevanju. Gosti so začeli z delnim izidom 7:2 in Pipan je vzel odmor. Olimpija se ni znašla v napadu, ob napakah in tudi nekaj spornih odločitvah sodniške trojke pa so Nemci izkoriščali ponujeno, pred zadnjo četrtino pa praktično odločili zmagovalca, saj so vodili 58:35.

Toda Olimpija se ni predala. Zadnjih deset minut je začela s 16:3 in na semaforju je kazalo 51:61. Gosti so hitro vrnili z dvema košema in v zadnjih pet minut tekme vstopili s prednostjo 65:51. Dve minuti in pol pred koncem, pri 55:66, so sodniki ob še eni sporni odločitvi, ko je Hrovat zahteval prekršek, na noge dvignili dvorano, ki jim je namenila žvižge, ljubljanski košarkar pa je protestno odkorakal v slačilnico.

Minuto in 17 sekund pred koncem je Halil Kanacević zadel za 61:69, Paolo Marinelli je 51 sekund pred koncem zgrešil met za tri točke, ko je 18 sekund kasneje dva prosta meta zadel Janis Strelnieks pa je bilo upanja za domače konec.