223880

O pokalnih sanjah in velikih dogodivščinah: drugoligaši na poti v Evropo

Avtor: Šport TV
22. 4. 2024, 15.17

To je v modernem nogometu dokaj nenavaden pojav, a prvi vstop FC Kaiserslauterna v finale pokala DFB ni edini primer v Evropi, da je drugoligaš v finalu pokala. Poleg laskavega naslova si lahko štirikratni prvaki Bundeslige, zagotovijo tudi uvrstitev v evropska tekmovanja, ne da bi bili zastopani med najboljšimi klubi v državi.

Pokal ima svoje zakonitosti. V 90 (ali 120) minutah gre lahko marsikaj narobe in če je v nogometu kaj dobrega, je to negotovost, da slabši ni vedno slabši v praksi. Domača pokalna tekmovanja so nagnjena k presenečenjem, v letošnji sezoni pa so bila nekatera še toliko bolj izrazita, saj so bila in so v boju za naslov moštva iz druge lige.

Le visokoleteči Bayer Leverkusen je bil v polfinalu pokala DFB kot prvoligaš, tako da je bilo presenečenje neizogibno. Premagali so Düsseldorf, še en klub iz 2. Bundeslige, in se bodo v finalu pokala pomeril s 1. FC Kaiserslauternom, prav tako iz spodnjega doma nemškega nogometa. Četa trenerja Friedhelma Funkla je ugnala tretjeligaša Saarbrücken, ki je pred tem spektakularno izločil kalibre, kot so FC Bayern, Eintracht Frankfurt in Borussia Mönchengladbach. V domačem prvenstvu pa imajo veliko težav, saj so brez zmage na zadnjih 5 tekmah na zelo skromnem 17. mestu, ki vodi v tretji rang nemškega nogometa.

Drugoligaš v finalu Pokala Slovenije!
V podobni situaciji je tudi pokalno tekmovanje v Sloveniji. Četudi je tekmovanje še v polfinalu je že znano, da bo v finalu pokala nastopal drugoligaš. Prvoligaša v polfinalu, ki se bosta pomerila med seboj sta NŠ Mura in Rogaška, v drugem paru pa se bosta za vstopnico v finalu potegovala ND Gorica in Beltinci.

Na Poljskem, je presenetila Wisla Krakow. Velikan poljskega nogometa (četrto moštvo z največ naslovi) je leta 2022 izpadel v drugo ligo. Medtem ko se borijo za napredovanje v drugi ligi, so se v državnem pokalu uvrstili v finale, ko so premagali Piast Gliwice iz prve divizije. V finalu se bo ekipa iz renesančnega mesta pomerila s Pogon Szczecin.

Čeprav se sezona v Litvi igra znotraj koledarskega leta, velja omeniti tudi igralce FK Transinvest. Drugoligaš z zanimivim imenom je oktobra 2023 osvojil državni pokal in bo lahko tekmoval v kvalifikacijski fazi UEFA konferenčne lige. Ker je bilo tudi napredovanje v prvo ligo jasno nekaj časa zatem, bo v domači vasi Galine vladalo precej praznično razpoloženje – morda celo nekoliko bolj kot v Kaiserslauternu.

1

2

3

1

Šeško se ne misli ustaviti, mojstrski zadetek tudi proti polfinalistom lige prvakov! (VIDEO)...Več