75957

Novi Balotelli: Za Italijo da, za Juventus ne

Avtor: Luka Cotič
29. 3. 2019, 07.55

Juventus se je na reprezentančni premor odpravil po prvem porazu v Serie A. Doživel ga je na gostovanju pri Genoi in posledično je njegova prednost pred drugo uvrščenim Napolijem z 18 skopnela na 15 točk. Zadnji konec tedna v marcu prinaša domačo tekmo z Empolijem, pred katero si verjetno mnogi postavljamo enako vprašanje. Ali bo Massimiliano Allegri vnovič namenil priložnost mlademu Moiseju Keanu?

Moise Kean je igral na obeh preizkušnjah prenovljene italijanske izbrane vrste pod vodstvom Roberta Mancinija, na obeh je bil na igrišču od prve do zadnje minute in na obeh se je vpisal med strelce. Proti Finski je v Vidmu v 74. minuti postavil končni izid 2:0, na tekmi z Liechtensteinom v Parmi pa je v 69. minuti zadel za 5:0. To sta bila njegova premierna zadetka za Azzurre na šele drugem in tretjem nastopu! Roberto Mancini, ki ni nikoli okleval glede mladih nogometašev, je Keanu brez zadržkov ponudil priložnost.

19-letni prvi nogometaš letnika 2000, ki je dosegel zadetek v Serie A, je ponujeno odlično izkoristil. Resda je šlo za srečanji z dvema manj zahtevnima tekmecema, toda Moiseju Keanu se z letala vidi, da ima nekaj več. Moč, hitrost, iznajdljivost na majhnem prostoru, sposobnost doseganja zadetkov in ravno pravšnja mera samozavesti so nekatere odlike mladeniča, na katerega so v Italiji prilepili oznako “Novi Balotelli”. Po slogu igre morda res spominja na Super Maria, ima tudi istega zastopnika, a značajsko je popolno nasprotje.

Pravijo, da je zelo marljiv, poslušen, ubogljiv in z nogama na tleh, kar so idealne lastnosti za nogometaša Juventusa. V torinskem klubu nikoli niso predolgo prenašali svojeglavih posameznikov in so se le redko odločali za nakupe nogometašev z vprašljivim značajem. Moise Kean prav gotovo odgovarja črno-belim, zakaj je potem prejel tako malo minut za dokazovanje? V Serie A je na štirih tekmah odigral 100 minut in dosegel dva gola, v pokalu je v 62 minutah dosegel gol, v Ligi prvakov pa je v dveh nastopih vknjižil samo 22 minut.

Na dveh tekmah, ki jih je začel v udarni enajsterici Bianconerov, je dosegel tri zadetke. Na domačem obračunu z Udinesejem v okviru Serie A je na dan žena zadel dvakrat in tlakoval pot do zmage s 4:1. Manj kot dva meseca pred tem je pričel pokalno srečanje v Bologni, kjer je postavil končni izid 2:0. V Bologni je v sezoni 2016/17 tudi dosegel svoj krstni zadetek v Serie A. Nedvomno bi si napadalec iz Vercellija, sicer nekdanji navijač milanskega Interja in oboževalec nigerijskega napadalca Obafemija Martinsa, zaslužil več priložnosti.

Moise Bioty Kean se je 28. februarja leta 2000 rodil v pokrajini Piemont. Starša Biorou in Isabelle prihajata iz Slonokoščene obale, za katero je imel Moise priložnost nastopiti, a je izbral rodno Italijo. Igral je za vse mladinske selekcije Azzurrov in zanje dosegel 21 zadetkov. Klubsko kariero je pričel pri Astiju, med letoma 2007 in 2010 je bil pri Torinu, nato pa je sledila selitev v Juventus. V Italiji se pogodbe z mladoletnimi nogometaši podpisujejo vsako leto, kar je Juve pred devetimi leti izkoristil in si zagotovil napadalca prihodnosti.

Zdaj mu mora Massimiliano Allegri zagotoviti konkretnejšo minutažo, saj bo v nasprotnem primeru tvegal izgubo odličnega napadalca za dolgoročno obdobje. Trener Stare dame sicer ves čas poudarja, da se mora Kean še veliko naučiti in da mora ravno zaradi tega ostati pri Juventusu ter pokazati določeno mero potrpežljivosti. Drži. Prav tako drži, da se Allegri sooča s pritiskom rezultatov in da v ekipi Juventusa obstaja hierarhija, a vseeno bi se lahko večkrat odločil za Moiseja Keana. Naslednjo priložnosti bo imel že v soboto.

Juventus – Empoli, v soboto ob 17:55 na Šport TV.