[5]
92844

Nizozemke prvič svetovne prvakinje

15. 12. 2019, 17.02

Nizozemska ženska rokometna reprezentanca je osvojila zlato kolajno na letošnjem svetovnem prvenstvu na Japonskem. Na današnji finalni tekmi v Kumamotu je bila boljša od Španije s 30:29 (16:13), v tekmi za bronasto odličje pa je Rusija premagala Norveško s 33:28 (18:15).

Nizozemske rokometašice, ki so letošnji zaključni turnir v deželi vzhajajočega sonca odprle s porazom proti Slovenkam s 26:32, so osvojile prvo odličje najbolj žlahtnega leska na svetovnih prvenstvih. Pred tem so turnir na Danskem 2015 končale na drugem mestu, dve leti kasneje v Nemčiji pa na tretjem mestu.

Rokometašice s Pirenejskega polotoka so sijajno odprle tekmo in sredi prvega polčasa vodile z 9:5, nato pa padle v globoko krizo. Igralke iz dežele tulipanov so vse to izkoristile in izenačile na 9:9, predvsem sijajno pa so odigrale končnico prve polovice tekme ter po delnem izidu 4:1 na veliki odmor odšle s prednostjo treh golov (16:13).

V drugem polčasu so izbranke španskega selektorja Carlosa Viverja vseskozi lovile tekmice, v 59. minuti pa jih tudi ujele in izenačile na 29:29. V izjemno dramatični končnici je zmagoviti gol po strelu s sedmih metrov prispevala Lois Abbingh, ki je skupno dosegla sedem golov. Dva gol več je prispevala Estavana Polman.

Pri Špankah, ki so pred osmimi leti na SP v Braziliji osvojile bron, je bila najbolj učinkovita Alexandrina Cabral s sedmimi zadetki, enega manj je prispevala Marta Lopez.

Pred finalno tekmo v dvorani v dvorani Park Dome je bila na sporedu še tekma za tretje mesto, ta se je razpletla po okusu Rusinj. Pri zmagovalkah malega finala je blestela Ana Vjahireva, ki je dosegla devet golov, pri Norvežankah pa sta Emilie Arntzen in Stine Oftedal dosegli po sedem zadetkov.

Na letošnjem svetovnem prvenstvu so nastopile tudi slovenske rokometašice in po zmagi nad tekmicami iz DR Konga osvojile končno 19. mesto, kar je njihova najslabša uvrstitev. Najboljše so bile na Hrvaškem 2003, kjer so zasedle osmo mesto. V Italiji 2001 so osvojile deveto, v Rusiji 2005 in Nemčiji 2017 pa 14. mesto.

Izbranke Uroša Bregarja so v skupinskem delu poleg Nizozemk ukanile še Kubanke s 39:26, izgubile pa proti Norvežankam z 20:36, Angolkam s 24:33 in Srbkinjam s 27:29. V tekmi za razvrstitev od 17. do 19. mesta so klonile priti Brazilkam z 19:32, v tekmi za 19. mesto pa ukanile tekmice iz DR Konga z 29:27.

Na dosedanjih svetovnih prvenstvih so največkrat na najvišjo stopničko zmagovalnega odra stopile Rusinje, ki so doslej štirikrat osvojile naslov svetovnih prvakinj v letih 2001, 2005, 2007 in 2009. Norvežanke so bile najboljše v letih 1999, 2011 in 2015, Francozinje v letih 2003 in 2017, poleg letošnjih zmagovalk z Nizozemske pa so po enkrat slavile še Madžarke, Danke, Romunke, Nemke, Korejke in Brazilke.