single
[38]
89836

Neponovljivi telovadec Miro Cerar praznuje 80. rojstni dan

Avtor: Blaž Magdič
28. 10. 2019, 10.42

Najuspešnejši slovenski športnik Miroslav Miro Cerar danes praznuje 80. rojstni dan. Legendarni slovenski telovadec, tudi eden od ustanoviteljev Olimpijskega komiteja Slovenije, je na največjih tekmovanjih, olimpijskih igrah, svetovnih in evropskih prvenstvih, zbral neverjetnih 30 odličij - dosežek, ki ga bo težko, če sploh, ponoviti.

Cerar, rojen 28. oktobra 1939 v Ljubljani, je še danes najuspešnejši športnik Slovenije vseh časov. Ob Leonu Štuklju, gimnastični legendi med obema svetovnima vojnama, je prav Cerar tisti, ki je po drugi svetovni vojni, na velikih tekmovanjih je nastopal med letoma 1958 in 1970, Sloveniji priboril največ kolajn.

Na svojem paradnem orodju, konju z ročaji, se mu je lahko po številu osvojenih odličij približal le madžarski tekmovalec Zoltan Magyar. Konj je najstarejše gimnastično orodje, katerega prvotni namen je bilo razvijanje vojaških sposobnosti. S tehnološkim razvojem orodja so se razvijale tudi mojstrovine Cerarja, z izjemnimi nastopi na tem orodju pa si je prislužil tudi laskave vzdevke, kot so kralj konja z ročaji, zlati konjenik in celo bog konja.

Čeprav Cerar slovi kot odličen konjenik, pa je bil zelo vsestranski telovadec. Bil je namreč prvi, ki mu je uspelo dvakrat zaporedoma osvojiti naslov evropskega prvaka v mnogoboju. Na prvenstvih stare celine je kolajne osvajal tudi na vseh drugih orodjih, naslove evropskega prvaka pa je osvojil še na krogih, bradlji in drogu.

Nastopil je na treh olimpijskih igrah: v Rimu leta 1960, Tokiu 1964 in Ciudad de Mexicu 1968. Največji uspeh je sicer dosegel v Tokiu, kjer je osvojil zlato kolajno na konju in bronasto na drogu, štiri leta pozneje v Ciudad de Mexicu pa ubranil naslov olimpijskega prvaka na konju, a sam pravi, da mu je v življenjskem smislu največ dal prvi, neposrečen nastop na igrah v Rimu.

V zbirki 30 kolajn z največjih tekmovanj je kar 16 najžlahtnejših; dva naslova olimpijskega prvaka, štirje naslovi svetovnega in deset naslovov evropskega prvaka. Izjemno kariero je Cerar končal z naslovom svetovnega prvaka leta 1970 na domačih tleh, ko se je od gimnastičnih aren poslovil v ljubljanski Hali Tivoli z zlatom na konju.

Cerarja niso odlikovali le izjemni športni dosežki, temveč tudi življenje ob treningih in tekmovanjih. Ob gimnastiki je uspešno končal študij prava in dolga leta delal kot odvetnik. Redki so športniki, ki jim uspe študij uspešno združiti s kariero vrhunskega športnika.

Po koncu kariere je postal dejaven športni delavec, izjemen borec za fair play, eden izmed ustanoviteljev OKS, Slovenske olimpijske akademije in ambasador Slovenije za šport, toleranco in fair play, tudi podpredsednik evropskega združenja. Cerar je tudi nosilec visokih odlikovanj, kot so olimpijski red (L’Ordre Olympique), najvišje državno priznanje v nekdanji Jugoslaviji (nagrada AVNOJ) in Sloveniji (zlati red za zasluge, Bloudkova nagrada).

Leta 1999 so Cerarja umestili v gimnastično hišo slavnih v Oklahoma Cityju, leta 2011 pa kot prvega skupaj z Leonom Štukljem tudi v slovenski hram športnih junakov.

Foto: Sportida.com
Vir: STA

Zadnje video vsebine

1

Tomaževič: “Poraz proti Vorarlbergu bo še večja motivacija za tekmo proti Innsbrucku”...Več

2

Mož, ki bo Zmajem skušal prekrižati načrte: Tekma z Olimpijo bo zelo zahtevna (VIDEO)...Več

3

Od samozavesti do evropskih uspehov (VIDEO)...Več

Najbolj brano ta mesec

1

Na prvem letošnjem ”Der Klassikerju” brez zmagovalca (VIDEO)...Več

2

Vodstvo Cedevite Olimpije priznava: ”Nismo zadovoljni s štartom v sezono” (VIDEO)...Več

3

Do konca jesenskega dela PLT še trije krogi: Na Šport TV derbi Mure in Olimpije, Maribor proti Kopru in Nafti...Več