[1175]
132754

Mohorič sijajno napadel in zabeležil še drugo etapno zmago

16. 7. 2021, 20.17

Slovenski kolesarski as Matej Mohorič je zmagovalec 19. etape letošnje dirke po Franciji. Na trasi od Mourenxa do Libourna (207 km) je bil najmočnejši med 20 ubežniki, ki jim je glavnina prepustila boj za etapno zmago. V rumeni majici je več kot 20 minut za ubežniki varno v cilj prišel Tadej Pogačar, ki je tik pred drugim slavjem na Touru.

Slovenski kolesarji so se danes podpisali še pod peto etapno zmago na letošnjem Touru, kar je največ med vsemi nastopajočimi državami, s štirimi namreč sledijo Britanci po zaslugi Marka Cavendisha (Deceuninck-Quick-Step). Šestintridesetletnik z otoka Man bo moral na absolutni rekord po številu etapnih zmag na Touru, za zdaj ostaja pri 34, počakati do Elizejskih poljan v nedeljski zadnji etapi.

Od slovenskih kolesarjev ima tri posamične uspehe na letošnji dirki po Franciji Pogačar (UAE Team Emirates), danes pa je Mohorič (Bahrain Victorious) prikolesaril do svoje druge.

Do prve je slovenski državni prvak v cestni preizkušnji prišel v sedmi, najdaljši etapi letošnje francoske pentlje (249,1 km), ko je prav tako po samostojnem napadu v zaključku strl ubežnike. Tokrat je bila slika podobna, a na bolj ravnem terenu v okoli 40 km krajši etapi.

V karieri je tako prišel do 14. zmage v poklicnem kolesarstvu, od tega ima etapne zmage tudi na obeh preostalih največjih tritedenskih pentljah. Leta 2017 je dobil sedmo etapo na Vuelti, leto kasneje pa deseto na Giru.

Po dveh zahtevnih gorskih etapah je bilo pričakovati mirnejše kolesarjenje do Libourna, a so imele številne ekipe drugačne načrte. Potem ko se je sprva na čelu dirke odlepila šesterica ubežnikov, med njimi tudi Mohorič, so iz glavnine po okoli 60 km začeli napadati še drugi kolesarji.

Hitrost je narasla, pospešiti pa je morala tudi glavnina in predvsem sprinterske ekipe z željo po etapni zmagi. Prednost Mohoričeve skupine se je v ospredju povsem stopila, priključilo se je še 14 ubežnikov, v glavnini pa je nato po okoli 130 km tudi po posredovanju ekipe UAE Team Emirates in drugih prišlo do dogovora, da se za etapno zmago pomeri 20 ubežnikov.

Med ubežniki so se v zadnjih 45 km vrstili napadi, saj si nekateri v zaključek niso želeli pripeljati s hitrejšimi v sprintu. Poskušal je tudi Mohorič, a neuspešno. Toda okoli 25 km pred ciljem je še bolj silovito napadel Mohorič in se otresel vseh tekmecev. Sprva mu je sledil le na koncu drugouvrščeni Christophe Laporte (Cofidis), a je tudi Francoza ujela manjša skupina zasledovalcev.

Ta je nato skušala z menjavanjem na čelu uloviti 26-letnika iz Podblice, a je prednost le naraščala. Okoli 20 km do cilja je imel 40 sekund naskoka, pet kilometrov kasneje pa že 50. Čeprav so v ozadju nekateri zasledovalci poskušali z napadi, je Mohorič vztrajal v visokem ritmu in zanesljivo slavil skupaj že četrto etapno zmago na tritedenskih pentljah. Tretje mesto v etapi je osvojil Danec Casper Pedersen (Team DSM).

Pogačar je v cilj pripeljal z 20:50 minute zaostanka skupaj z glavnino, v skupnem seštevku pa je zadržal 5:45 minute naskoka pred drugouvrščenim Dancem Jonasom Vingegaardom (Jumbo-Visma) ter 5:51 pred Ekvadorcem Richardom Carapazom, ki zaseda tretje mesto. V glavnini je etapo zaključil tudi tretji slovenski predstavnik na dirki Luka Mezgec (BikeExchange).

V soboto bo na vrsti predzadnja etapa. Kolesarje čaka kronometer od Libourna do Saint-Emiliona. Dolg bo 30,8 km, med glavnimi favoriti za etapno zmago pa bo tudi Pogačar.