Premožni ameriški poslovnež srbskega rodu Milan Mandarić je za vstop v vodstveno strukturo edinega nogometnega prvoligaša iz glavnega mesta Slovenije po poročanju slovenskih medijev odhajajočemu predsedniku Olimpije plačal štiri milijone evrov. V skladu z dogovorom bo uradna primopredaja poslov 15. junija, ko bo v Ljubljani občni zbor kluba.
Do velikih sprememb v vodstveni in lastniški strukturi ljubljanske Olimpije je prišlo po še eni nič kaj uspešni sezoni v domačem nogometnem prvenstvu, ki so ga Ljubljančani sklenili na četrtem mestu ligaške lestvice in pod mestom, ki bi neposredno vodilo v evropske kvalifikacije v naslednji sezoni. Rastoder z mesta predsednika kluba odhaja brez osvojene lovorike.
Ljubljanski klub je najprej ostal brez športnega direktorja Mileta Aćimovića. Še pred tem je službo izgubil trener Darko Karapetrović, ki je zeleno-bele vodil od lanskega poletja. Po koncu sezone pa je sledila še najbolj odmevna sprememba povsem na čelu lastniško-vodstvene hierarhije v ljubljanskem kolektivu.
Po petih letih na mestu predsednika kluba se je za odhod odločil Rastoder, ki je poslovni imperij zgradil z bananami, njegovo podjetje Derby je največji distributer banan na Balkanu in šesti na svetu.
Izet Rastoder
Rastoder je bil zadnjih sedem let največji pokrovitelj Olimpije. Čeprav Olimpija brez njegovega finančnega vložka ne bi preživela, pa si je predsednik nakopal sovražnika v navijaški skupini Green Dragons, ki je nestrinjanje z usmeritvami predsednika izrazila na najbolj skrajen način z bojkotom domačih tekem.
Čeprav novi predsednik še ni uradno prevzel funkcije, pa je angleška izdaja Wikipedije Mandarića že označila za predsednika kluba. Šestinsedemdesetletni v vasi Vrebac v hrvaški Liki rojeni milijonar se bo tako še drugič preizkusil v slovenskem nogometu.
Mandarić, ki se je iz nekdanje Jugoslavije izselil v Združene države Amerike, menda je prišel v spor s takratnimi partijskimi oblastmi, je onstran velike luže v sedemdesetih priložnost zagrabil v hitro rastoči računalniški industriji v kalifornijski Silicijevi dolini. Poslovno žilico je dobro unovčil in postal milijonar, ob tem pa je začel kot veliki nogometni navdušenec vlagati tudi v šport.
Leta 1974 je prevzel nogometno moštvo San Jose Earthquakes, za katerega je celo pripeljal slovitega Georgea Besta, vendar pa takratna ameriška javnost za evropski način igranja nogometne igre z žogo ni bila navdušena.
Zato se je odločil za poslovni skok čez Atlantik. Na Stari celini je prevzel belgijski klub Charleroi, bil je tudi povezan s Standardom iz Liega in s francoskim moštvom OGC Nica. Leta 1998 je prodal Nico in prevzel angleški klub Portsmouth, s katerim si je izboril igranje v elitnem angleškem prvenstvu premier league. Leta 2006 je klubski delež za 32 milijonov funtov prodal francosko-izraelskemu mogotcu Alexandru Gaydamaku. Naslednje leto pa je za 26 milijonov funtov prevzel Leicester City.
Mandarić se je leta 2007 znašel v preiskavi britanskih finančnih oblasti s sumom davčne utaje in domnevne korupcije, a so obtožbe kasneje zavrgli. Leta 2006 je srbski poslovnež z ameriškim potnim listom prvič vstopil v slovenski nogomet in prevzel nogometnega prvoligaša iz Kopra. Pomagal je pri sanaciji finančnega stanja kluba. Ko ga je zapustil, mu je Koper ostal dolžan 1,3 milijona evrov. Leta 2010 je postal lastnik še enega angleškega kluba Sheffield Wednesday.
Mandarić še ni predstavil novega strokovnega štaba v Olimpiji. Do končnega oblikovanja vodstvene strukture bo vlogo generalnega direktorja opravljal Srb Ranko Stojić, nekdanji vratar Partizana, Dinama, in belgijskih klubov Anderlecht, Liege, Charleroi in Antwerpen. Zanj bo ena prvih nalog imenovanje novega trenerja ljubljanske ekipe.
Po poročanju Dela Rastoder ostaja v slovenskem športu. Omenja se ga kot bodočega rešitelja košarkarskega kluba Union Olimpija.
Foto: Šport TV; Sportida.com