[2759]
209072

Madžarska v sodnikovem podaljšku do EP, na turnirju stare celine tudi Slovaki

16. 11. 2023, 23.19

Madžarska in Slovaška sta naslednji reprezentanci, ki sta si že zagotovili nastop na evropskem nogometnem prvenstvu leta 2024 v Nemčiji. Madžari so potrebno točko, ki ji je še manjkala za izpolnitev cilja, osvojili na gostovanju v Bolgariji, kjer je bil izid 2:2, Slovaki pa so do vstopnice za prvenstvo prišli z zmago 4:2 proti Islandiji.

Madžarska je do točke prišla ob koncu tekme, na 2:2 je izenačila v sodnikovem dodatku, v njegovi sedmi minuti so si Bolgari zabili avtogol, nesrečnik je bil Aleks Petkov. Tako ima zdaj v skupini G dve točki več od Srbije in nedosegljive štiri od Črne gore. Bolgarija na zadnjem mestu še naprej ostaja brez zmage. Črna gora ima še nekaj teoretičnih možnosti, da na drugem mestu prehiti Srbijo, potem ko se je oddolžila Litvi za poraz na gostovanju in jo premagala z 2:0.

Nastop v Nemčiji si je zagotovila tudi Slovaška, ki je v skupini J s 4:2 premagala Islandijo, dva gola je k temu prispeval Lukaš Haraslin. Slovaki so s tem potrdili drugo mesto v skupini, zaostali bodo le za Portugalsko, ki je v deveti tekmi še devetič zmagala, z goloma Cristiana Ronalda in Joaoa Cancela je v gosteh z 2:0 ugnala Lihtenštajn. Luksemburgu zmaga s 3:0 proti še naprej razglašeni Bosni in Hercegovini ne bo pomagala do senzacije, na tretjem mestu skupine namreč za Slovaki pred zadnjim krogom še naprej zaostaja pet točk.

V preostalih četrtkovih tekmah posebej pomembnih odločitev ni bilo. V skupini A je Španija s 3:1 premagala Ciper. Škotska je le remizirala na gostovanju v Gruziji, tudi ona je v sodnikovem podaljšku izenačila na 2:2 in s tem izničila prednost domačih, za katere je oba gola prispeval zvezdnik Napolija Hviča Kvarachelia. Končni izid je v tretji minuti dodatnega dela postavil rezervist Lawrence Shankland, ki je v igro vstopil sedem minut prej. Prvi gol za prvo izenačenje na tekmi je dosegel Scott McTominay. Tako Španija kot Škotska sta si že pred tem zagotovili nastop na prvenstvu.

Avstrija je z zmago 2:0 v Estoniji v skupini F le potrdila uvrstitev v Nemčijo, nov spodrsljaj pa si je privoščila Švedska, ki je z 0:3 izgubila na gostovanju v Azerbajdžanu.

Na prvenstvo so se poleg Madžarske, Slovaške in domačina Nemčije zaenkrat že zagotovile reprezentance Španije, Škotske, Avstrije, Belgije, Portugalske, Francije, Anglije in Turčije.