[11]
111175

Lucas Braathen zmagal v Söldnu, Žan Kranjec sedmi

18. 10. 2020, 15.19

Norvežan Lucas Braathen je zmagal na uvodnem veleslalomu sezone 2020/21 svetovnega pokala v alpskem smučanju. Na drugo in tretje mesto sta se uvrstila Švicarja Marco Odermatt (+0,05) in Gino Caviezel (+0,46). Slovenec Žan Kranjec, drugi po prvi vožnji, je v finalu na postavitvi svojega trenerja Klemna Berganta nato zdrsnil na sedmo mesto (+0,77).

Drugi Slovenec Štefan Hadalin, na startu je bil 45., je za 45 stotink sekunde zgrešil svojo prvo uvrstitev v drugo vožnjo na ledeniških preizkušnjah.

Braathen, ki ni sodil v ožji krog favoritov za zmago, je osvojil svojo sploh prvo zmago v svetovnem pokalu. To so tudi prve stopničke v karieri za 20-letnega tekmovalca v konkurenci svetovnega pokala. Na prvi progi je bil peti.

Druga proga je prinesla popoln preobrat ter razplet, ki ni bil niti slučajno pričakovan na tem tradicionalnem ledeniškem uvodu v novo sezono svetovnega pokala v alpskem smučanju.

Ledenik Rettenbach, s startom na nadmorski višini 3000 metrov, ima novega zmagovalca, ki je bil pred oktobrom v svetovnem pokalu najvišje četrti januarja na slalomu v Kitzbühlu, lansko söldensko preizkušnjo pa je končal na šestem mestu.

Po prvem delu ledeniških bojev je bila v boju za stopničke tudi Slovenija. Žan Kranjec se je na to strmino prvič pognal s startno številko 1. Ob prihodu v cilj je bil s svojim nastopom vidno zadovoljen, s časom 1:08,19 je letvico postavil visoko. Šele tekmovalec s startno številko 12 Caviezel je za malenkost, za šest stotink, izboljšal čas Kranjca.

Kranjca na prvi progi ni premagal niti nosilec malega kristalnega globusa v disciplini v minuli sezoni Norvežan Henrik Kristoffersen, ki je zaostal štiri stotinke.

A vodilni trije so v finalu poslabšali svojo uvrstitev. Kranjec je imel denimo na drugi progi zgolj 17. čas., za najhitrejšim v finalu Odermattom je bil počasnejši skoraj sekundo (+0,97). Odermatt je bil na prvi progi zgolj sedmi ter je v finalu nadoknadil pet mest.

Praznih rok je ostal tudi zmagovalec zadnjih dveh söldenskih preizkušenj Francoz Alexis Pinturault, ki je končal na četrtem mestu (+0,49). Lani drugouvrščeni Francoz Mathieu Faivre je celo pristal na 26. mestu (+3,05).

Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, ki je na mestu skupnega zmagovalca svetovnega pokala v sezoni 2019/20 nasledil avstrijskega asa Marcela Hirscherja, je odstopil že na prvi tekmi in ostal brez uvrstitve. Kristoffersen pa je nato tekmo skupaj s Švicarjem Loicom Meillardom končal na petem mestu.

Kranjec je bil lani na tej tekmi tretji, pred štirimi leti četrti. Tina Maze ostaja edina Slovenka z zmago na ledeniškem veleslalomu. Mazejeva je bila trikrat na najvišji stopnički te tekme, ki je specifična po tem, da je zelo zgodaj na koledarju ter je lakmusov papir forme tekmovalcev in njihovega dela v poletnem pripravljalnem obdobju.

Uvodni tekmovalni konec tedna sezone 2020/21 je bil poseben zaradi strogih higienskih in varnostnih protokolov in ukrepov ter zaradi popolne odsotnosti navijačev na tribunah in ob progi. Ženski veleslalom je dobila Italijanka Marta Bassino, med dobitnicami točk sta bili dve Slovenki Meta Hrovat s šestim in Ana Bucik z 21. mesto, obe sta vpisali svoji najboljši söldenski uvrstitvi.

Sezona se je šele začela. Na naslednjo tekmo bo treba počakati skoraj cel mesec, ko bosta 13. in 14. novembra paralelna veleslaloma v Lechu. Naslednja specialna moška veleslaloma pa bosta 5. in 6. decembra v Val d’Iseru.