178393

Lanišek zmagovalec v Tistisee-Neustadtu

Avtor: Urban Kolman
9. 12. 2022, 13.35

Najboljši slovenski smučarski skakalec to zimo Anže Lanišek (272,8 točke) je v nemškem Titisee-Neustadtu ugnal vso konkurenco in osvojil svojo tretjo zmago v svetovnem pokalu. Na drugo mesto se je s petega po prvi seriji prebil najboljši skakalec to sezono Poljak Dawid Kubacki (271,5), tretji je bil Nemec Karl Geiger (269,2).

Lanišek je bil po prvi seriji sicer na drugem mestu; za Norvežanom Halvorjem Egnerjem Granerudom je zaostajal za 1,5 točke. V finalu je uspešno odbil napad rumene majice, ko je Kubackemu uspela najboljša daljava finala s 144 metri, nato pa Granerudu ni uspelo ponoviti predstave iz prve serije.

Šestindvajsetletni slovenski as se je lahko razveselil svoje skupno tretje posamične zmage v kariere, obenem pa po Ruki še druge to sezono. Lanišek je danes obenem prišel do 16. posamičnih stopničk svetovnega pokala; od tega ima ob treh zmagah še devet drugih ter štiri tretja mesta.

Na tretjem mestu je končal nemški veteran Geiger, ki je za Nemčijo osvojil sploh prve stopničke v svetovnem pokalu to sezono.

Kubacki je po današnjem drugem mestu zadržal vodstvo v skupni razvrstitvi svetovnega pokala s 370 točkami, Lanišek (336 točk) pa je po zmagi napredoval na skupno drugo mesto. Avstrijec Stefan Kraft (317) je tretji.

V finalu so sicer nastopili le trije slovenski skakalci. Timi Zajc (240,4 točke) je s 15. mesta po polovici tekme v finalu napredoval na 12. mesto, Žiga Jelar (236,3 točke) pa je bil na koncu 16., kar je njegova najboljša uvrstitev to sezono.

Peter Prevc, ki je v prvi seriji nastopil v zelo slabih razmerah, je ostal brez finala na 33. mestu, Lovro Kos pa je bil 36. Že v dopoldanskih kvalifikacijah je obstal Domen Prevc.

Popoldne bodo na skakalnici Hochfirst trenirale ženske, v soboto ob 11.45 bo na sporedu tekma mešanih ekip, v nedeljo pa obe posamični preizkušnji. Ženska se bo začela ob 12.15, moška pa ob 15.45.