[13]
93287

Lampičeva v Planici peta, slavje Sundlingove

21. 12. 2019, 17.48

Anamarija Lampič je na tekmi za svetovni pokal v smučarskih tekih v Planici zasedla peto mesto v sprintu v prosti tehniki. Na eni izmed generalk pred nordijskim svetovnim prvenstvom 2023 je edina slovenska finalistka za zmagovalko, Jonno Sundling s Švedske, zaostala 1,49 sekunde.

Druga je bila še ena Švedinja Stina Nilsson (+0,22), tretja pa Američanko Julia Kern (+0,79). V moški konkurenci je Francoz Lucas Chanavat dosegel prvo zmago v karieri v tem tekmovanju, drugi je bil Italijan Federico Pellergino (+0,40), tretji pa Norvežan Erik Valnes (+0,83).

Katja Višnar je izpadla v polfinalu in bila deveta, v četrtfinalu pa so nastope zaključili Alenka Čebašek, ki je bila 20., Vesna Fabjan na 29. mestu in Janez Lampič na 27. mestu.

Že tako slabim vremenskim razmeram in dežju se je tik pred polfinalom pridružil še leden dež, zato so morali zaključek prestaviti za dobre pol ure, a so tekmo vseeno pripeljali do konca.

Višnarjeva in Lampičeva sta tekli v drugi polfinalni skupini. Lampičeva je bila ves čas v igri za finale in si ga je izborila na drugem mestu z 0,52 sekunde zaostanka za Kernovo. Višnarjeva je bila z zaostankom 1,26 sekunde peta in se tudi po času ne bi mogla prebiti med najboljšo šesterico finalistk.

Lampičeva je tako kot prejšnje teke tudi finalnega, četrtega v svetovnem pokalu, začela odločno. Prva je bila na spustu po startu in je tudi potem nekaj časa vodila. A so jo tekmice kmalu prehitele in potem višje od petega mesta ni več mogla.

Pred tem je v tretji četrtfinalni skupini nastopila ob mlad norveški tekmovalki Linn Svahn,ki je šele na svoji drugi tekmi v pokalu prejšnjo soboto v Davosu prišla do zmage. Svahnova je bila najhitrejša tudi tokrat, Lampičeva, ki je bila na začetku na čelu, pa je kontrolirala tekmo in se v polfinale prebila z drugim mestom. Svahnova je v finalu prav ob koncu padla in bila za Lampičevo šesta.

V četrti, predzadnji skupini četrtfinala sta bili tako Čebaškova in Višnarjeva. Slednja je bila na tretjem mestu 100 m pred ciljem že videti v izgubljenem položaju, nato pa je v zadnjem vzponu pred ciljno črto izjemno pospešila in si priborila zanesljivo drugo mesto. Čebaškova je končala na četrtem mestu.

Fabjanova, bronasta na olimpijskih igrah 2014 v Sočiju, je v svojem prvem finalu na svoji drugi tekmi svetovnega pokala v sezoni že kmalu izpadla iz boja za polfinale in v drugi četrtfinalni skupini končala na zadnjem mestu. Tam je nastop v prvi skupini četrtfinala tekačev končal tudi Lampič, ki pa je bil bližje nastopu v polfinalu, od njega ga je ločilo slabih šest desetink.

Lampič se je edini iz slovenske moške ekipe uvrstil v izločilne boje; v kvalifikacijah je bil 19., 5,58 sekunde za Chanavatom, ki je bil najhitrejši.

Miha Šimenc je bil 36. (+7,03), Andrej Jenko je bil 59. (+10,21), Miha Jan 63. (+11,78), Vili Črv 65. (+12,98), Benjamin Črv 73. (+18,06), Gal Gros 74. (+18,81), Luka Markun pa ni nastopil.

Pred tem so se štiri od petih slovenskih tekačic uvrstile v nadaljevanje tekmovanja. Na šestem mestu je bila najboljša Anamarija Lampič, ki je za najhitrejšo, Švicarko Laurien van der Graaff, zaostala 95 stotink.

Katja Višnar je bila osma (+1,43), Vesna Fabjan 26. (+6,41), Alenka Čebašek 27. (+6,54), le Anita Klemenčič pa je izpadla in končala na 39. mestu (+9,51).

V nedeljo je na programu še ekipna tekma, ki se bo s predteki začela ob devetih, finale pa je na programu ob 11. uri.

Slovenska para bosta v ženski konkurenci Lampič – Višnar in Čebašek – Fabjan ter v moški Lampič -Šimenc in Jenko – Jan.

Organizatorji upajo, da jim bo vreme naklonjeno za celovito izvedbo dvodnevnega tekmovanja.