[15]
153556

Kranjec na zadnjem veleslalomu sezone ni bil v ospredju, zmaga v Švico

19. 3. 2022, 14.23

Zmagovalec zadnjega veleslaloma svetovnega pokala alpskih smučarjev 2021/22 v Meribelu v Franciji je najboljši veleslalomist in smučar sezone Marco Odermatt iz Švice. Olimpijski podprvak Žan Kranjec je sezono svetovnega pokala alpskih smučarjev 2021/22 končal na 17. mestu. Kar pa ni bilo dovolj za nove točke.

Odermatt, olimpijski veleslalomski prvak, je najboljši čas postavil kot prvi na startu na prvi progi. V finalu pa je igraje s prednostjo kar 49 stotink sekunde prepričljivo zmagal še na zadnjem veleslalomu sezone svetovnega pokala kljub zahtevnim spomladanskim razmeram.

Drugo mesto s prve proge je ubranil Norvežan Lucas Braathen, tretje mesto je pripadlo Švicarju Loicu Meilardu (+0,63), ki je bil po prvi vožnji četrti.

Zmagovalec skupnega in veleslalomskega seštevka v tej zimi je bil na stopničkah na prav vseh devetih veleslalomih v tej zimi, vključno z olimpijskim, le na treh od teh ni zmagal.

Na veleslalomih, na katerih v tej zimi ni slavil Odermatt, je zmagal Norvežan Henrik Kristoffersen, ki je tokrat odstopil že na prvi progi. Kristoffersen je na koncu osvojil drugo mesto v seštevku discipline. Avstrijec Manuel Feller, ki je danes ostal brez točk na 16. mestu, je končal na tretjem mestu v veleslalomskem seštevku.

Odermatt se je s sedmo zmago v tej zimi izenačil z Norvežanom Aleksandrom Aamodt Kildejem, ki je v skupnem seštevku končal na drugem mestu. Štiriindvajsetletnik je osvojil svojo še 11 zmago v svetovnem pokalu, sedem od teh jih je zbral na veleslalomih. Kilde je nastopil na svojem prvem veleslalomu v tej zimi in končal kot 12.

Kranjec si je nastop na finalnem veleslalomu zagotovil kot deseti v veleslalomski razvrstitvi sezone. Na olimpijskih igrah v Yanqingu je 13. februarja s sijajno drugo vožnjo osvojil srebrno odličje.

A vrhunske olimpijske forme ni prenesel na zadnje tri veleslalome sezone. V Kranjski Gori je bil dvakrat deseti, v Meribelu, ki bo skupaj s Courchevelom prihodnje leto gostil svetovno prvenstvo v alpskem smučanju, je bil po prvi vožnji 13. (+1,26).

V finalu veleslalomskega finala se na soljeni podlagi ni najbolje znašel. Izgubljal je že od starta ter zapravil zalogo pol sekunde, ki jo je prenesel s prve proge. Že ob prihodu v cilj njegov zaostanek 87 stotink za takrat vodilnim Avstrijcem Patrickom Feursteinom ni zadoščal za prva tri mesta. Bil je šesti. Nato je s končnim zaostankom 2,03 sekunde izgubil še enajst mest. V veleslalomskem seštevku je sezono končal na 11. mestu.

V moški konkurenci je v svetovnem pokalu na sporedu le še nedeljski slalom, v katerem pa Slovenija ne bo imela predstavnika. Na finalnih tekmah sezone točke za svetovni pokal in razvrstitev na svetovni startni lestvici prejme le najboljša petnajsterica na tekmi.