[11]
93744

Kilde ni ubranil prvega mesta s superveleslaloma, zmagal Pinturault

29. 12. 2019, 13.33

Alexis Pinturault je zmagovalec alpske kombinacije v Bormiu, ki šteje za točke svetovnega pokala alpskih smučarjev. Francoz je v slalomu za 51 stotink sekunde ugnal vodilnega po superveleslalomu Norvežana Aleksandra Aamodta Kildeja. Od petih Slovencev na startu sta točke s 16. in 20. mestom osvojila Klemen Kosi in Štefan Hadalin.

Obema Slovencema se je obrestoval trening slaloma v Santa Caterini, saj je prav drugi del kombinacije, slalom, odločal o zmagovalcu in o razpletu zadnje tekme v alpskem smučanju v koledarskem letu 2019.

Hadalinu se je superveleslalomski nastop povsem ponesrečil, zaostal je velikih 4,64 sekunde, na 40. mestu, povsem na repu uvrščenih. Vrhničan pa ni obupal. Slalomski del kombinacije je odpeljal veliko bolje. Postavil je osmi čas. Za Pinturaultom, ki je v cilju že slavil 26. zmago v svetovnem pokalu in deveto kombinacijsko, je zaostal 1,87 sekunde.

S tem se je povzpel kar 20 mest po lestvici. Hadalin, ki je letos februarja na SP v Areju navdušil s srebrom v alpski kombinaciji, zaostal je zgolj za Pinturaultom, pa bo moral izboljšati hitre discipline, če bo želel biti konkurenčnejši. V prvem delu kombinacije v superveleslalomu namreč ni prehitel niti enega tekmovalca.

Za najboljši slovenski dosežek konec tedna v Bormiu je poskrbel Klemen Kosi. Pred enim letom je na smuku na progi Stelvio padel. V smuku je še vedno zadržan, zato pa je današnji superveleslalom z zaostankom 2,08 sekunde za takrat vodilnim Kildejem odvozil solidno za 23. čas. Slalom je končal v cilju kot 18. najhitrejši (+4,02) za končno 16. mesto in najboljši dosežek v zadnjih 12 mesecih v svetovnem pokalu.

S petimi smukaškimi zmagami kralj Bormia domačin Dominik Paris je bil v superveleslalomu le tri stotinke sekunde počasnejši od Kildeja. V slalomu pa ni bil konkurenčen. Z zaostankom 7,91 sekunde je končal na 26. mestu od 29 uvrščenih.

Med specialisti za tehnične discipline sta si zelo dobro izhodišče za drugi del kombinacije s slalomom zagotovila Švicar Loic Meillard (+0,77) ter svetovni prvak in olimpijski podprvak v disciplini Pinturault (+0,97). Oba sta zaostala manj kot sekundo za vodilnim na osmem in 12. mestu.

Pinturault je v slalomu brez težav nadoknadil izgubljeni čas za še drugo zaporedno kombinacijsko zmago v Bormiu. Pred dvema letoma je bila ta sestavljena iz smuka in slaloma. Meillard je tekmo končal na tretjem mestu, le pet stotink je bil počasnejši od Aamodt Kildeja.

Leta 2017 je v Bormiu za najboljši slovenski kombinacijski dosežek poskrbel Martin Čater s sedmim mestom. Tokrat je ostal brez uvrstitve, saj je na slalomski vožnji zajahal količek.

Celjan je bil na zelo dobri poti po superveleslalomu, na katerem je bil z zaostankom 82 stotink sekunde deveti. To je njegov najboljši nastop v svetovnem pokalu po vrnitvi po poškodbi kolena, ki jo je staknil februarja na svetovnem prvenstvu na Švedskem.

V slalomu sta z odstopoma izhodišči s superveleslaloma zapravila tudi Miha Hrobat in Boštjan Kline, potem ko sta prvi polčas kombinacije končala v prvi trideseterici. Hrobat je superveleslalomski del končal kot 16. najhitrejši (+1,47), Kline pa 28. (+2,42).

Z drugim mesto je lahko zelo zadovoljen Aamodt Kilde (474 točk), ki je leto 2019 končal kot vodilni v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Paris (454), zmagovalec obeh smukov v Bormiu, mu je po slabi kombinaciji mesto vodilnega moral prepustiti za 20 točk. Pinturault na tretjem mestu skupno zaostaja 53 točk za Parisom.