Medtem ko za organizacijo olimpijskih iger iz leta v leto plahni zanimanje med potencialnimi kandidati, pa se povečuje zanimanje za organizacijo svetovnih prvenstev v nogometu. Južnokorejski predsednik Moon Jae-in je v Seulu presenetil s predlogom, da bi Južna in Severna Koreja leta 2030 skupaj pripravili nogometni mundial.
Predlog je padel na sestanku s predsednikom Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Giannijem Infantinom, ki je na obisku pri azijskih članicah svetovne nogometne družine.
V skladu s predlogom novega liberalnega predsednika Moona, ki si je med glavnimi cilji svojega mandata zadal vzpostavitev trajnega miru na Korejskem polotoku ter zgodovinski obisk režima v Pjongjangu, bi obe Koreji prvenstvo organizirali v sodelovanju z drugimi državami. Kot možni partnerici se omenjata Kitajska in Japonska, poročajo tuje tiskovne agencije.
Prav nogometna igra bi služila kot najboljši način za premostitev razlik in razrešitev krize na Korejskem polotoku, med državama, ki sta uradno še vedno v vojni, severnokorejski režim pa je zaradi ilegalnega jedrskega programa pod mednarodnimi sankcijami. Po mnenju Moona je napočil pravi trenutek za vnovično obuditev sodelovanja, kljub vsem razlikam.
Uradni Pjongjang nima uradnih diplomatskih stikov z Južno Korejo in niti ne z Japonsko. Severna Koreja je leta 1986 bojkotirala azijske igre in dve leti kasneje olimpijske igre, ki so bile v Seulu. Igre so bojkotirali, ker so v Seulu zavrnili skupno kandidaturo za organizacijo olimpijskih iger.
Pri takšnem prvenstvu štirih držav gostiteljic bi seveda šlo za presedan, kajti v zgodovini svetovnih nogometnih prvenstev od premiernega leta 1930 v Urugvaju sta bili doslej dve gostiteljici mundiala zgolj leta 2002, kjer je prvič v zgodovini zaigrala tudi slovenska reprezentanca, ko sta prvenstvo gostili Južna Koreja in Japonska. Zadnje prvenstvo je bilo leta 2014 v Braziliji, leta 2018 bo prvenstvo gostila Rusija, leta 2022 pa Katar.
Kitajsko stališče do tega novega predloga je še neznanka. Ni pa skrivnost, da ima azijska velesila svojo nogometno vizijo in načrte. Kitajska, kjer so nogomet pred dvema letoma razglasili za nacionalni šport številka ena, namreč ne skriva namere, da bi bila gostiteljica svetovnega nogometnega prvenstva leta 2030 ali štiri leta pozneje.
Kitajska je doslej sodelovala samo na svetovnem nogometnem prvenstvu leta 2002, na katerem je s tremi porazi hitro izpadla iz nadaljnjega tekmovanja. Na lestvici Fife je Kitajska še vedno le na 82. mestu, celo za Ferskimi otoki. Izvedba tekmovanja bi Kitajski omogočila tudi zanesljivo udeležbo.
Kitajski predsednik Xi Jinping in predsednik Fife Infantino se bosta sestala v sredo v Pekingu ter se pogovorila tudi o možnostih za izvedbo mundiala na Kitajskem oziroma skupnega azijskega prvenstva.
Kitajska postaja vse pomembnejši partner v globalnem nogometu. Tri kitajska podjetja so letos sklenila pokroviteljske pogodbe s Fifo, kar je še okrepilo namige, da je SP v tej državi le še vprašanje časa.
Foto: Šport TV
Vir: STA