[6]
40030

J. Korejci v drugo težak zalogaj za Slovence

9. 6. 2017, 11.35

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v Takasakiju v 1. krogu turnirja skupine E2 svetovne lige premagala Južno Korejo s 3:2 (20, -23, 13, -24, 12). V soboto bodo slovenski odbojkarji ob 12.10 igrali z Japonsko.

Slovenski in južnokorejski odbojkarji so se po šestih dneh v Takasakiju še drugič pomerili v svetovni ligi. V Seulu je v izenačeni tekmi, v kateri so se trije nizi končali na razliko, s 3:1 slavila slovenska izbrana vrsta, ki je bila po treh odigranih tekmah v drugem kakovostnem razredu svetovne lige na drugem mestu. Pred njo je bila zaradi boljšega razmerja nizov Slovaška, ki pa je v četrtek v prvem krogu turnirja v Helsinkih z 0:3 izgubila proti Finski. S tremi zmagami po treh krogih se je lahko pohvalila tudi Turčija, ki jo danes ob 12.10 v Takasakiju čaka obračun z domačo reprezentanco, ki je na uvodnem turnirju v Popradu izgubila proti domačinom Slovakom in Portugalcem, premagala pa je Avstralijo.

Na začetku prvega niza sta obe ekipi naredili veliko lastnih napak, predvsem na servisu, ob prvem in drugem tehničnem odmoru pa so s točko prednosti vodili slovenski odbojkarji. Za vodstvo z 8:7 je bil zaslužen Mitja Gasparini, točko za 16:15 pa je dosegel Alen Pajenk. Po vrnitvi na igrišče so izbranci nekoč odličnega organizatorja igre Kim Ho-Chula naredili novo lastno napako, skupaj so jih v prvem nizu naredili kar 12, Slovenija 9, nato je bil v napadu uspešen še Tine Urnaut in na semaforju je že bilo 18:15 za slovensko ekipo. S prvim blokom na tekmi je Jan Kozamernik poskrbel za prvo vodstvo s plus štiri (23:19), mladi bloker slovenske reprezentance, ki bo v prihodnji sezoni igral za Trentino Volley, pa je tudi končal prvi niz.

Drugi niz se je za slovenske odbojkarje začel obetavno, saj so na servis Dejana Vinčića in uspešnem napadu povedli s 5:1, nadaljevanje pa zanje ni bilo več tako uspešno. Pobudo so prevzeli korejski odbojkarji, ki so povedli z 10:8, na trinajsti točki so Slovenci izenačili, toda ob drugem tehničnem odmoru so za nasprotniki zaostajali za dve točki. Čeprav so na 17. točki slovenski odbojkarji izid izenačili, so Korejci prišli do kar štirih zaključnih žog za izenačenje v nizih. Slovenska reprezentanca je na servis Urnauta tri zaključne žoge ubranila, četrte pa ne, saj jo je Urnaut poslal v mrežo.

Tudi tretji niz je bolje začela slovenska ekipa, ki je ob prvem tehničnem odmoru vodila za štiri točke, za razliko od drugega niza pa tokrat ni popuščala. V napadu se je razigral Tonček Štern, ki je ob koncu drugega niza na mestu korektorja zamenjal Gasparinija, po napadu Klemna Čebulja pa je bilo že 14:7. Razlika sedmih točk je bila tudi ob drugem tehničnem odmoru, do konca pa je korejsko ekipo s svojimi servisi “uničil” Gasparini, saj ji je Slovenija pobegnila na neulovljivih 23:12. Niz je končal Urnaut.

V četrtem nizu so slovenski odbojkarji na servis Pajenka povedli s 7:4, na prvi tehnični odmor pa so odšli z dvema točkama prednosti. Z asom Čebulja, ki bo svojo klubsko kariero nadaljeval v ekipi Revivre Milano, ki jo bo v novi sezoni vodil nekdanji slovenski selektor Andrea Giani, so izbranci Slobodana Kovača prvič v četrtem nizu prišli do štirih točk prednosti (11:7), toda borbeni Korejci so izid na 14. točki izenačili, nato pa po uspešno izvedenem prvem tempu povedli s 17:14. S tem pa slovenskih težav še ni bilo konec, pri zaostanku petih točk (14:19) pa je Kovač vzel prvi polminutni odmor. Na servis Pajenka je Slovenija zaostajala le še za točko (19:20), z blokom Vinčića pa je izid na 21. točki izenačila. Čebulj je nato poskrbel za vodstvo z 22:21, na servisu je bil Gasparini. V končnici so bili bolj zbrani korejski odbojkarji, ki so z asom izkoristili svojo tretjo zaključno žogo.

Čeprav so v tie-breaku Korejci povedli s 3:1, so slovenski odbojkarji na servis Vinčića dosegli pet točk zaporedoma, ob menjavi strani pa so po točki Pajenka vodili z 8:6. Slovenski ekipi se je zmaga nasmihala po bloku Gasparinija in vodstvu s 13:10. Izolski korektor je bil nato uspešen še v napadu za tri zaključne žoge za zmago, drugo je nato izkoristil Urnaut, ki je bil z 22. točkami tudi najbolj učinkovit igralec tekme.