119181

Inter pred poravnavo računov s Hudičem skočil na vrh

Avtor: Nejc Mravlja
15. 2. 2021, 10.02

Ekipi Antonia Conteja je prosto pot do prvoligaškega prestola s sobotnim gostujočim porazom proti žilavi Spezii (0-2) dejansko omogočil osovraženi mestni tekmec, a Romelu Lukaku in soigralci so jo morali še uspešno prehoditi. Plodno napadalno sodelovanje belgijskega hrusta z argentinskim lisjakom Lautarom Martínezom je Beneamati omogočilo miren let nad rimskimi Orli (3-1) in Inter bo v nedeljski težko pričakovani milanski derbi krenil s točko naskoka pred ranjenim Hudičem.

Priložnost je bila prelepa, da bi jo kar tako zapravili. Dan po Milanovem praznem zaletavanju na zelenici ligurijskega stadiona Alberto Picco so črno-modri sosedje iz prestolnice mode ugasnili Lazio. Par Romelu Lukaku-Lautaro Martínez se je resno lotil prodornega nasprotnika, ki je leto 2021 pričel v velikem slogu in je na sinočnjem dvoboju na sloviti Meazzi zapravil možnost selitve v neposredno bližino zmagovalnega odra.

Ko je Gonzalo Escalante po dobri uri igre s poljubom nogometašem sem ter tja zveste spremljevalke sreče dobitno preusmeril prosti strel Sergeja Milinkovića-Savića za znižanje Interjeve prednosti (1-2), bi se domačim lahko zašibila kolena in bi kaj lahko podlegli navidez preveč mikavni skušnjavi pomika na prvo mesto. Nič od tega. Tri minute pozneje je Lautaro Martínez sklenil bliskovit protinapad in po imenitni Lukakujevi asistenci dokončno zatrl Lazieve upe po preobratu. Simbolna poteza v večeru, v katerem je Inter vzorno gospodoval nad nasprotnikom, izpolnil vsa taktična pričakovanja in znova zablestel z učinkovito vsebino.

Taktični načrt? Prepustiti iniciativo gostom, ki so tekmo končali s kar 61% posestjo žoge, in prekinjati sleherno tekmečevo podajo, najsibo kratka, dolga, visoka … Dovoliti si igrati na tak način proti dovolj kakovostnemu moštvu, kot je Inzaghijevo, ni možno brez izjemne čvrstosti lastne obrambe. Trio Škriniar-de Vrij-Bastoni je od prve do zadnje minute do potankosti zavzeto izpolnjeval trenerjeva navodila. Slovak je bil neprekosljiv v zraku, Bastoni v dvobojih z nasprotniki.

Nezaustavljivi Big Rom

Na drugi strani igrišča je bil Lukaku znova Lukaku. Z izrazito premočjo je na fenomenalen način delal razliko, s hladnokrvnostjo pred tekmečevimi vrati pa oplemenitil svoj in ekipni strelski izkupiček. Najprej v 21. minuti z rutinirano izvedeno za mnoge sporno dosojeno enajstmetrovko, ki jo je Interju izboril Martínez (1-0), in ob koncu prvega polčasa z odličnim strelom na meji prepovedanega položaja (2-0) po nehotenem darilu Manuela Lazzarija, ki ga je z odličnim pritiskom v težave spravil podrepni Marcelo Brozović.

Še pred podvojitvijo domače prednosti je jubilejni 500. nastop med italijansko nogometno elito Samirja Handanovića dvakrat želel očrniti Lazio (v 38. in 41. minuti), a brez dejanske nevarnosti za slovenskega batmana. Orli v splošnem navzlic srečnemu častnemu golu niso našli ključa, ki bi na široko odprl domača vrata. Začenši z njihovim prvim strelcem, tokrat neprepoznavno medlim Cirom Immobilejem, ki je v napadalni samoizolaciji ostal celo brez ene same resne priložnosti. Dokaz več, če ga je kdorkoli sploh še potreboval, za referenčno predstavo Interja.

Antonio Conte je na predvečer drugega sezonskega ligaškega dejanja slovitega rivalstva z Milanom – slednji je črno-modrim oktobra prizadejal eno od le dveh prvenstvenih ničel od konca poletja – po 22 krogih končno dočakal Interjev premierni samostojen skok na vrh lestvice. Trenerjeva ustvarjalnost in domišljija gledalcem resda nista ponudili ničesar spektakularnega, a so varovanci nekdanjega italijanskega selektorja do potankosti izpolnili navodila nadrejenega. Neprekosljivost v obrambi in smrtonosna učinkovitost v napadu postajata Beneamatini orožji številka ena in dve. Le ob njuni ponovni zgledni uporabi lahko Inter trajno obsedi v udobju fotelja prvenstvenega liderja.