[15]
55445

Ikona biatlonskega sveta Bjoerndalen odhaja v pokoj

3. 4. 2018, 12.37

Legendarni norveški biatlonec Ole Einar Bjoerndalen, ki je kolajne z največjih tekmovanj osvajal tudi v smučarskem teku, je danes na novinarski konferenci pred domačimi mediji objavil konec kariere. "Z veseljem bi nadaljeval še nekaj let, a je to moja zadnja sezona," je na robu solz dejal 44-letni športnik, dobitnik osmih zlatih olimpijskih kolajn.

Medijem je obenem razkril, da trpi za srčno aritmijo, ki se je pojavila poleti med pripravami na to sezono. “Moja motivacija ni zlomljena, še vedno je šport moje največje veselje in v njem uživam. A zdravje mi enostavno ne dovoljuje več takih naporov,” je ganjen dejal norveški zvezdnik.

Kot pravi, se zdaj najbolj veseli tega, da bo imel več časa zase in družino. Bjoerndalen je poročen s štirikratno biatlonsko olimpijsko prvakinjo Belorusinjo Darjo Domračevo, s katero imata leto in pol staro hčerko Xenio.

Bjoerndalen se ni uvrstil v norveško reprezentanco za zimske olimpijske igre v Pyeongchangu, ki bi bile njegove sedme igre. Ta sezona svetovnega pokala je bila zanj izjemno povprečna, njegov najboljši dosežek je bil 12. mesto.

Najboljši moški zimski olimpijec vseh časov – po letošnjih igrah v Južni Koreji ga je z vrha najboljših vseh časov izrinila rojakinja Marit Bjoergen – je na OI osvojil osem zlatih, štiri srebrne in eno bronasto kolajno, v svetovnem pokalu ima v biatlonu 94 zmag ter eno v smučarskem teku, šest skupnih zmag, na svetovnih prvenstvih pa je zmagal 20-krat.

Na veliko sceno je stopil leta 1993, prvič pa je na OI nastopil leto pozneje na domačih igrah v Lillehammerju. Na teh igrah še ni osvojil odličja, njegova najboljša uvrstitev je bila sedmo mesto v štafeti. Uspešnejše so bile nato igre v Naganu na Japonskem, kjer je osvojil zlato v sprintu in srebro v štafeti. Nato je na vsakih olimpijskih igrah osvajal več odličij, zlata ni osvojil le na igrah v Torinu leta 2006. Nazadnje je blestel v Sočiju 2014, kjer je osvojil zlati kolajni v sprintu in z mešano štafeto.

Nič slabše mu ni šlo niti na svetovnih prvenstvih, na katerih je osvojil neverjetnih 45 kolajn. Prvo zlato s svetovnega prvenstva je z ekipo osvojil na Pokljuki. Sicer pa je v svoji karieri dosegel 95 posamičnih zmag v svetovnem pokalu, ena od njih je tekaška.

Prvič je slovo napovedal že po uspešni olimpijski sezoni 2014, a si je nato premislil.