120198

Hudičev ponovni zagon

Avtor: Nejc Mravlja
1. 3. 2021, 10.04

AC Milan je teden po odmevni ničli na mestnem derbiju uspel zmagati na vselej nepredvidljivem obisku prestolnice. Nevarnejši za tekmečevo obrambo, stanovitnejši in konkretnejši v vsebini so rdeče-črni z veliko truda in discipline ukrotili zlasti v prvem polčasu preveč pasivno Volkuljo. Z uspehom 2-1 se je Hudič oklenil drugega mesta in ohranil štiri točke zaostanka za vodilnim Interjem.

Marsikdo je po ligaškem Derbyju della Madonnina številka 174 verjel v Milanovo iztrošenost, izžetost in izpetost po vrhunski prvi polovici sezone, ko so varovanci Stefana Piolija nemalokrat presegli svoje zmožnosti. Isti dvomljivci so bili po mučnem četrtkovem evropskem remiju s Crveno Zvezdo (1-1) prepričani v postopen padec in morda celo zlom samooklicanega boga Zlatana in soigralcev, mimo katerih je sredi februarja do tekmecev neusmiljeni Inter smuknil na vrh prvenstvene lestvice, kjer bi si Beneamata po mnenju večine strokovnih opazovalcev v kar najkrajšem času priigrala lepo, za konkurenco morda celo nedosegljivo prednost. Pa vendar … poraz. Štirje ligaški, vsi v začetku novega leta, očitno le niso povsem zamajali Hudičeve vsebine. Včeraj je potrdil, da še vsebuje zmagoviti sok. In ideje. Ko se omenjeni sestavini združita v dobitno zmes, se nasprotnik (kot včeraj
Roma) že na začetku znajde v nezavidljivem položaju. Volkulja sinoči ni bila izjema, ki bi potrdila pravilo.

Ni šlo zlahka

Okameneli gostitelj je v uvodnih minutah Milanu dopustil galopiranje na robu domačega kazenskega prostora. Kot da bi Hudiča želel prignati do zgodnjega vodstva, ki ga je preprečila Ibrahimovićeva petičnost v ključnih trenutkih. Ko je spregledal enormno napako domačega vratarja Paua Lópeza, je gostujoči napadalec skušal zadeti s peto. Nekaj minut pozneje se je po natančni podaji Anteja Rebića nepremišljeno znašel še v prepovedanem položaju. Veliki Z je grešil v zaključkih, a še zdaleč ni bil edini, ki bi si ustvarjal priložnosti. Po supersoničnem projektilu Rebića se je stresla prečka, ki jo je žoga strastno poljubila po torpedu Simona Kjærja z glavo. Festival gostujočih strelov v prazno bi skoraj kaznovala Romina naveza Karsdorp-Mkhitaryan, a je Armenec v soočenju z Milanovo hobotnico Gianluigijem Donnarummo izvlekel krajšo. Na prvi poseg v izid je bilo potrebno počakati do navidez benignega prekrška Fazia nad Calabrio na robu domačega kazenskega prostora. Sodnik Guida je s pomočjo videoasistence dosodil enajstmetrovko, ki jo je tik pred odmorom spretno izvedel Kessié.

Veretoutov presežek … za nič

V prvem polčasu povsem zmedena rumeno-rdeča vojska je v nadaljevanje krenila z bolj kalibriranimi nameni. Spinazzola je na levi strani vklopil turbo pogon in z natančno podajo zaposlil Veretouta, ki je z vrhunskim zaključkom matiral Donnarummo. Všečno, a Milan je iz rokava ponovno povlekel zmagovitega aduta in lov na novo vodstvo pričel v divjem, na trenutke celo vihravem ritmu. Po kaviarju Saelemaekersa je Lópeza z diagonalnim strelom z levico slekel Rebić in Piolijevi nogometni bojevniki so se znova čvrsto oklenili vajeti upravljanja z vsebino, tekmo pa naposled le privedli do uspešnega zaključka. Kar pa še ne pomeni, da se je njihov maraton spokojno sklenil: po izvrstnem predložku El Shaarawyja je Mkhitaryan zgolj nastreljal Donnarummo in zapravil poslednjo Romino priložnost.

Volkulja se je morala sprijazniti s prvim domačim ligaškim porazom v sezoni, v kateri je na obračunih z neposrednimi tekmeci za evropska mesta ponovno spomnila na lastne omejitve, Milan pa je v malho zasluženo pobasal pomembne tri točke, s katerimi je ohranil sloves najboljše gostujoče ekipe prvenstva (10 zmag na 12 gostovanjih). Rdeče-črni so zadržali dosegljiv zaostanek za vodilnim Interjem, a so opazno napolnili zdravstveni karton (po koncu prvega polčasa je zaradi poškodbe igro zapustil Çalhanoğlu, v drugem delu še Ibrahimović in Rebić). Bitka za tako opevani scudetto ostaja živa, tako kot drugouvrščeni Hudič.