Tradicionalna češka hrana je nočna mora vegetarijancev, saj je polna holesterola, kalorična, bogata z mesom in običajno servirana z velikimi količinami piva.
Velikomoravsko državo so zasedli Madžari, ki pa so prinesli svoje tradicionalne jedi. Ena teh je tudi golaž. Guláž se na češkem pripravlja iz govedine brez zelenjave in ni tako močno začinjen kot njegov madžarski sorodnik. Golaž kuhajo tudi iz divjačinskega in piščančjega mesa. Eno od najstarejših živil, ki ga Čehi radi uporabljajo, je leča, pa tudi proso. Kumina se uporablja pri veliko jedeh, zlasti pri svinjini, včasih pa jo tudi posipajo po kruhu. Habsburžani so vladali češki skoraj štiri stoletja – od 1526 do 1918. V tem dolgem časovnem razdobju je prišlo do povezovanja češke in avstrijske kuhinje. Ni važno ali zahvaljujoč Nemcem ali Avstrijcem, dejstvo je, da je na češkem razširjen običaj dodajanja sladkorja jedem, zlasti solatam. Češka ima veliko rek in jezer, zato je zastopanost rečnih rib v češki kuhinji velika. Za krapom je druga riba po priljubljenosti postrv. Ribe pripravljajo na več načinov: kuhane, pečene ali ocvrte. Obvezna sestavina češke kuhinje je povsod prisotni rohlíky,ki so nekaj takega kot pri nas žemljice.
Knedliky so mehki (polnjeni) cmoki. Pripravljajo jih na različne načine, s kruhom, krompirjem ali slanino (spekové knedliky), polnijo pa jih tudi s sadjem (ovocné knedliky), najpogosteje s slivami (švestkové). Čehi pogosto za malico ali kot lahko kosilo, zraven piva, kruha in čebule, jedo sýrečke, bolj znane kot olomoucké tvaružky. Sestavljeni so izkoščkov sira, ki so prepoznavni po močnem vonju.Prava češka duhovna, božična hrana je vepřo knedlo zelo. Ime je kratica iz vepřova, knedloa zelí-svinjske zarebrnice, cmoki in kislo zelje. Smaženy sýr je ocvrti sir. Zraven njega redno postrežejo hranolke (pomfrit) in tatarsko omako, le ta pa ima povsem drugačen okus kot v Sloveniji. Priljubljene so tudi gobe (houby). Drobtinice, zanimivosti: Svičková na smetanĕ je zelenjavno smetanova omaka s korenčkom in peteršiljem. Utopenci so mehke klobase, ki so vložene v kozarec kot kumarice, z veliko čebule, lovorovimi listi in poprom v kisu. Po nekaj tednih se postrežejo s kruhom. Pivní sýr je pivski sir, ki se namaka v pivu, dokler se ne zmehča. Najbolje ga je pokusiti narezanega na črnem kruhu z drobno sesekljano čebulo. V praških mesnicah prodajajo razen znane praške šunke in klobas tudi odlične solate z gobami, ribami idr. Čehi svojo kuhinjo komentirajo na način dobrega vojaka Švejka, ko pravijo: “težka je, naporna je, ampak tako dobra!”
PIJAČA:
Čehi so veliki pivopivci, k temu pa pripomore tudi cena legendarnega napitka. Za pol litra piva boste odšteli manj kot za kozarec soka ali skodelico kave. Najbolj znani češki pivi sta Plzensky Prazdroj (Pilsner Urquell) in Budejovicky Budvar, med boljša pa sodijo tudi Gambrinus, Krusovice, Radegast, Velkopopovický kozel in Staropramen. V splošnem je temno pivo (cerne pivo) bolj sladko, za razliko od zlatobarvnega grenkega svetlega piva.