[11]
118819

Gut-Behramijeva s prvim zlatom na velikih prvenstvih

11. 2. 2021, 12.46

Lara Gut-Behrami je nova svetovna prvakinja v superveleslalomu. Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Cortini d'Ampezzo je osvojila svojo prvo zlato kolajno na velikih prvenstvih. Corinne Suter je bila druga za dvojno švicarsko zmagoslavje. Bron je na tretjem mestu pripadel Američanki Mikaeli Shiffrin.

Gut-Behramijeva je letos zanesljivo najbolj prepričljiva na superveleslalomskih progah. Bila je glavna favoritinja za zmago in ta status je 29-letnica tudi upravičila.

Pred svetovnim prvenstvom je dobila zadnje štiri superveleslalome v svetovnem pokalu od petih. In ta zmagoviti niz je nadaljevala tudi v Cortini za še peto zaporedno superveleslalomsko zmago.

Na progi Olympia delle Tofane je nastopila s srečno sedmico ter s časom 1:25,51 najvišje postavila hitrostno letvico.

Rojakinjo Suterjevo je za 34 stotink sekunde potisnila na drugo mesto. Suterjeva je še na drugem prvenstvu po vrsti osvojila kolajno. Pred dvema letoma na SP v Areju je bila bronasta.

Pred Suterjevo sta se takrat uvrstili le Italijanka Sofia Goggia, ki je morala domače prvenstvo izpustiti zaradi poškodbe, zmagala pa je Shiffrinova, ki je bila v Cortini branilka naslova.

Američanka je tokrat zaostala za Suterjevo. Bila je sicer zelo dobro na poti, čeprav je nazadnje v tej disciplini tekmovala pred enim letom. Z zaostankom 47 stotink sekunde je osvojila svoj prvi superveleslalomski bron. Napaka, ki ji je verjetno odvzela zlato, se ji je primerila v spodnjem delu.

Čehinja Ester Ledecka, ki je dobila uvodni superveleslalom sezone 2020/21 je pristala tik pod stopničkami na četrtem mestu (+0,53).

Gut-Behramijeva je po drugem in tretjem mestu v superveleslalomih na SP vendarle skočila na najvišjo stopničko. Postala je komaj druga Švicarka z zlato kolajno v tej disciplini.

Prva je Maria Walliser, ki je dobila superveleslalom na SP v Crans Montani leta 1987, ko je bila ta disciplina prvič na sporedu SP. Tudi takrat sta bili na prvih dveh mestih Švicarki. Srebro je dobila Michaela Figini. Tretje mesto za bron pa je takrat osvojila Slovenka Mateja Svet.

Slovenke so bila tokrat na tehnično zahtevni postavitvi daleč od najboljše petnajsterice. Maruša Ferk je na tekmi majhnih zaostankov zaostala 2,64 sekunde za 24. mesto. Ilka Štuhec, ki je v Cortini pred štirimi leti zmagala na superveleslalomu za svetovni pokal, je zaostala 2,86 sekunde za 25. mesto.

Meta Hrovat, zadnja na startu, je na prvem superveleslalomu na veliki sceni z zaostankom 3,20 sekunde vpisala 28. mesto med 40 uvrščenimi.

Štuhčevo tekma prvenstva čaka v soboto, ko bo napadala tretji zaporedni naslov smukaške svetovne prvakinje. V petek jo kot ostale smukačice čakata dva treninga smuka.

Hrovatova pa je prva slovenska adutinja na ženskem veleslalomu prihodnji teden.

Ob 13. uri se bo začel še moški superveleslalom, na startu so tudi Boštjan Kline (23), Miha Hrobat (25), Martin Čater (30) in debitant Nejc Naraločnik (37), ki je vskočil namesto Štefana Hadalina.

Po prvotnem sporedu bi morali obe preizkušnji izpeljati v torek, a se je v načrte italijanskih organizatorjev in Mednarodne smučarske zveze vpletla narava, ki je z neugodnimi vremenskimi razmerami in obilnim sneženjem tekmovalni spored obrnila na glavo.