[1175]
158668

Giro: Kämna prvi na Etni, Pedro Lopez novi vodilni

10. 5. 2022, 20.34

Nemški kolesar Lennard Kämna je dobil četrto etapo kolesarske dirke po Italiji s ciljem na sicilijanskem vulkanu Etna. Petindvajsetletni Nemec je v zaključku etape ugnal Španca Juana Pedra Lopeza, ki pa je Nizozemcu Mathieu van der Poelu slekel rožnato majico vodilnega na italijanski pentlji.

Z uspehom na 172 km dolgi etapi, prvi letošnji v Italiji po gostovanju na Madžarskem, je Kämna osvojil drugo etapno zmago na velikih tritedenskih klasikah. Leta 2020 je dobil etapo na Touru.

Etapo je odločil pobeg 13 kolesarjev, ki so si ustvarili že veliko prednost pred zasledovalci. Na 23-kilometrskem vzponu na 1892 m visoko Etno pa mu je v končnici lahko sledil le Španec Lopez, ki se ga je Nemec otresel na zadnjem ovinku pred ciljem. Pred tem je bil Lopez že v vodstvu, Nemec je vozil v skupini, šest kilometrov pred ciljem pa se je odločil za napad in ujel tudi Španca.

Nemec je s tem že uresničil svoje cilje na dirki, saj si je želel en etapni uspeh. Da je v formi, pa je kazal že na Madžarskem, kjer je bil v begu na prvi etapi, ki se ni končal uspešno, ter z osmim mestom na kronometru v Budimpešti. To priča, da je dobro okreval po lanskih težavah, ko je zaradi psihične izčrpanosti izgubil dobršen del sezone in se po devetih mesecih vrnil februarja letos.

“Zelo sem srečen, da mi je uspelo zmagati. S tem sem razbremenil celo ekipo in kot kaže, nam gre res po načrtih. Bilo je težko. Ko je Lopez ušel, sem mislil, da je današnja zmaga izgubljena,” je v cilju za medije povedal zmagovalec in priznal, da ima z vsakim dnem boljše občutke na kolesu.

Zadovoljen je tudi Španec: “Vesel sem rožnate majice. Neverjeten trenutek. Danes, jutri in vsak dan, ko jo bom imel oblečeno, moram uživati. Danes sem napadel na najtežjem delu, saj tam lahko naredim razliko. Poskušal sem, a Kämna me je ujel na zadnjih kilometrih. Skupaj sva se potem borila za zmago. Bilo je težko.”

V skupnem seštevku ima Lopez zdaj 39 sekund prednosti pred Kämno, 58 sekund zaostaja Estonec Rein Taraamäe in 1:42 minute Britanec Simon Yates. Slednji je s sofavoritom Richardom Carapazom prišel v cilj z zaostankom 2:37 minute. Doslej vodilni van der Poel tokrat ni niti poskušal resno braniti majice vodilnega in je zdrsnil na 91. mesto.

Edini preostali slovenski kolesar na dirki Domen Novak je bil 85., skupno pa je z več kot 22 minutami zaostanka 93. Predčasno pa je dirko končal Kolumbijec Miguel Angel Lopez.

V sredo kolesarje čaka 174 km dolga etapa od Catanie do Messine, rojstnega mesta zvezdnika Vincenza Nibalija, ki je danes na sklepnem vzponu močno zaostal. Tam je veliko izgubil tudi zmagovalec iz leta 2017 Tom Dumoulin.