161652

Gajser slavil na VN Nemčije

Avtor: Urban Kolman
12. 6. 2022, 17.44

Slovenski zvezdnik motokrosa Tim Gajser (Honda) je zmagal na dirki razreda MXGP za veliko nagrado Nemčije v Teutschenthalu. V posamičnih vožnjah je zabeležil zmago in drugo mesto, v skupnem seštevku svetovnega prvenstva pa ima po odsotnosti doslej najbližjega tekmeca, Francoza Maxima Renauxa, zdaj že več kot 100 točk prednosti.

Petindvajsetletni Gajser, sicer trikratni svetovni prvak razreda MXGP, je bil v prvi vožnji daleč najhitrejši, potem ko je dobil že sobotne kvalifikacije. Po dobrem startu si je hitro nabral neulovljivo prednost pred tekmeci, nadziral položaj v dirki in osvojil 25 točk v lovu na četrti naslov v elitnem razredu.

V drugo je malce slabše startal in bil nekaj časa tretji, nato pa je prehitel na koncu tretjeuvrščenega Španca Jorgeja Prada (GasGas) in se podal v lov za Švicarjem Jeremyjem Seewerjem (Yamaha). Slednji je v drugo dirkal izjemno, Gajser pa ga nikakor ni uspel prehiteti, nato pa je umiril ritem in vknjižil 22 točk za drugo mesto.

“Tukaj sem zelo užival. Proga je bila v drugi vožnji precej zahtevna, ker se je sonce že dodobra spustilo. Vseeno sem zadovoljen. Kljub temu da nisem najbolje startal, sem bil tretji ali četrti. Nato sem se približal Jeremyju (Seewer, op. STA) in se zadovoljil s tem, da mu zgolj sledim, saj bi lahko bilo precej nevarno, če bi preveč pritiskal,” je po dirki dejal Gajser.

Vseeno je bilo skupno 47 točk dovolj za zmago na VN Nemčije, medtem ko je Seewer po tretjem in prvem mestu končal kot drugi. Tretji je bil s 34 točkami Prado.

Gajser je s prvo zmago po začetku maja v italijanski Maggiori, skupno pa sedmi v sezoni na najboljši način izkoristil odsotnost mladega Renauxa (Yamaha).

Dvaindvajsetletnik je namreč v soboto grdo padel v kvalifikacijah. Zaradi zloma štirih vretenc je bil primoran izpustiti preizkušnjo v Teutschenthalu, vprašanje pa je, kdaj se bo lahko svetovni prvak razreda MX2 vrnil v karavano.

V seštevku ima zdaj Gajser 485 točk oz. 101 točko naskoka pred Seewerjem, tretji je po novem Prado, ki zaostaja 119 točk. Na četrto mesto pa je padel nesrečni Renaux, ki je pri 365 točkah.

Drugi slovenski dirkač v Teutschenthalu Jan Pancar (KTM) je na dirki razreda MX2 osvojil skupno šesto mesto. To je najvišja uvrstitev Pancarja na tej ravni, potem ko je v posamičnih vožnjah prav tako zabeležil svoja najboljša izida. V prvi vožnji je bil peti, v drugi pa sedmi.

To je na koncu zadoščalo za 30 točk, s katerimi je v skupnem seštevku napredoval na 12. mesto. V tej sezoni je zbral že 162 točk. Na vrhu seštevka v razredu MX2 pa je prišlo do spremembe. Po odstopu Francoza Toma Vialleja (KTM) je rdečo številko najboljšega prevzel Belgijec Jago Geerts (Yamaha).

Slednji je bil v obeh vožnjah drugi, kar je pomenilo tudi končno drugo mesto. Zmagal je Francoz Thibault Benistant (Yamaha). Vialle je sicer dobil prvo vožnjo, z ničlo v drugi pa zdaj Geertsu v seštevku v hrbet gleda za osem točk.

Tretji Slovenec v Nemčiji Jaka Peklaj se je pomeril s tekmeci v okviru evropskega prvenstva v razredu EMX125. Med 78 tekmeci se je prebil na dirko kot prva rezerva. V prvi vožnji v soboto je končal na 25. mestu, danes dopoldne pa je v cilj druge vožnje pripeljal na 22. mestu in ostal brez točk. V skupnem seštevku je s 17 točkami na 33. mestu.

Naslednja dirka svetovnega prvenstva bo čez dva tedna v Indoneziji.