[4]
80123

Finci izločili aktualne prvake, Kanada v polfinalu s Češko

23. 5. 2019, 23.32

Hokejisti Finske so v četrtfinalu svetovnega prvenstva elitne skupine na Slovaškem premagali branilce naslova Švede po podaljšku s 5:4 (1:2, 2:2, 1:0; 1:0).

Razplet predtekmovanja je na SP na Slovaškem prinesel klasični obračun med nordijskima tekmecema že v četrtfinalu. Jasno je bilo, da bo ena od ekip, ki sta na SP že veliko pokazali in od njega tudi veliko pričakovali, ostala brez medalje. Branilci naslova Švedi pa so opozorilo o tem, da pot do obrambe naslova ne bo samoumevno lahka, dobili na tekmi z Rusijo, ko so v eni tretjini prejeli šest zadetkov. Danes se je zanje končalo še slabše, saj so morali svojim večnim tekmecem priznati premoč že v četrtfinalu, tako da z novim naslovom prvaka ne bo nič.

A začetek je danes kazal, da bo šla tekma po švedskih željah. Prvi so sicer zadeli Finci, že po eni minuti, toda odgovor Švedske je bil učinkovit. Izenačili so takoj, povedli pa pred koncem prve tretjine.

Po še dveh golih na začetku druge se je zdelo, da je Finska v resnih težavah. A se Finci niso predali, zaigrali so odločneje in prevzeli pobudo, sad takšne igre pa sta bila dva hitra gola. Do polovice tekme je bil tako izid spet izenačen, nato pa je na sceno stopil Erik Gustafsson. Njegov strel je bil tako silovit, da praktično nihče v dvorani ni opazil, da je dosegel gol. Plošček se je namreč odbil od kamere, ki je postavljena v golu, nazaj v polje in šele ogled počasnih posnetkov je razkril, s kakšno “bombo” je dosegel gol za 4:3.

Finska je celotno zadnjo tretjino lovila izenačujoči zadetek. Samo v tem delu igre so proti Henriku Lundqvistu sprožili enajst strelov, a kazalo je, da bo ofenziva zaman. Dokler ni minuto in pol pred koncem Marko Anttila le poskrbel za izenačenje in veliko veselje Fincev.

Še večje pa je bilo potem že po manj kot dveh minutah podaljška. S pravo mojstrovino je namreč Sakari Manninen po prodoru zadel tik ob stičišču prečke in vratnice ter Finski zagotovil možnost boja za medalje, Švedsko pa poslal domov.

V polfinalu bo finski tekmec Rusija, na tem SP edina še neporažena ekipa, ki pa se je do bojev za medalje prebila z nekaj težavami in le s 4:3 proti ZDA.