Prvi polfinale rokometne Lige prvakov bosta odigrali ekipi, ki sta si v letošnji sezoni že zagotovili obe lovoriki na domači sceni. Gre za ponovitev polfinala iz sezone 2012/13, ko so bili boljši Španci.
Vsaj en španski trener in igralec bosta igrala v finalu Lige prvakov. Xavi Pasqual in Talant Dušebajev bosta bila bitko ob parketu, Julen Aguinagalde pa se bo želel dokazati proti številnim rojakom na igrišču.
BARCELONA – KIELCEŠPORT TV 1, sobota 15:10
Oba trenerja sta že okusila slast zmage v Ligi prvakov. Pasqual je z Barcelono slavil leta 2011, Dušebajev pa je Ciudad Real popeljal do treh lovorik (2006, 2008, 2009). V tistem finalu leta 2011 sta si trenerja stala iz oči v oči, krajšo pa je na koncu potegnil Dušebajev. Znova sta se trenerja na zaključnem turnirju srečala pred dvema sezonama, ko je Barcelona v polfinalu premagala Kielce (28:23).
“Stvari so se spremenile. Igralci Kielc so v preteklih sezonah dobili veliko mednarodnih izkušenj, sodijo v evropski rokometni vrh in igrajo čedalje bolj fizično,” pravi trener Barcelone.
Na drugi strani je Dušebajev optimističen in želi izkoristiti svoje izkušnje in znanje o nasprotniku: “Pričakujem izenačeno tekmo. Vse štiri ekipe imamo enako možnosti za končni naslov. Mogoče imata Barcelona in Kiel malce prednosti, vendar vse je mogoče. Barcelona ima skorajda identično ekipo, kot pred dvema sezonama, z eno razliko. Klubu se je pridružil Nikola Karabatič, trenutno najboljši igralec na svetu.”
Pot do Kölna
Obe ekipi sta izgubili le eno tekmo do tega trenutka. Barcelona si je spodrsljaj privoščila prav proti poljski ekipi in sicer proti Wisli v skupinskem delu, ko so Španci remizirali tudi s Koldingom. Na drugi strani so Kielce slavile na vseh desetih tekmah skupinskega dela, na zadnjem obračunu pa so Poljaki nadoknadili tudi 9 golov zaostanka ob polčasu. Edini poraz v letošnji sezoni so si Uroš Zorman in soigralci privoščili na povratni tekmi osmine finala proti Montpellieru.
V četrtfinalu sta obe ekipi dobili tako tekmo v gosteh, kot tudi doma. Poljaki so pot do zaključnega turnirja znova iskali proti ekipi iz Skopja. Potem ko so leta 2013 premagali Metalurg, je tokrat padel Vardar. Barcelona proti Zagrebu ni imela nobenih težav, na povratni tekmi so Hrvati izgubili kar z 21:43.
Zorman upa, da bo v Kölnu lahko igral. Slovenski kapetan ima težave s prepono.
Konec špansko-nemške ere?
Če bi Kielce uspele premagati Barcelono, bi se končala zares neverjetna era španski in nemških. Namreč od leta 2005 so v finalu Lige prvakov igrali zgolj klubi iz teh dveh držav. No če Kielcam ne bo uspelo prekiniti uroka, pa to lahko stori Veszprem, ki bo igral proti Kielu.
Od leta 2010 se igra zaključni turnir, pred tem se je finale igral na dve tekmi
Barcelona nima lepe spomine na lasnki zaključni turnir. Španci so imeli proti Flensburgu vse pod kontrolo, vodili za 6 golov osem minut pred koncem, nato pa senzacija. Flensburgu je uspelo izenačiti po streljanju najstrožjih kazni pa so si Nemci zagotovili finale proti Kielu in ga tudi dobili. Tako se je lani že končala ena serije – Barcelona je prvič na zaključnem turnirju izgubila polfinalno tekmo.
Težave s poškodbami
Pri Poljakih imajo nekaj skrbi zaradi poškodb. Aguinagalde, Uroš Zorman in Tomasz Rosinski na zadnjih tekmah niso igrali, a naj bi bili nared za tekme v Kölnu. “Upam, da bodo vsi trije lahko igrali,” pravi Dušebajev.
Legendarni trener ob tem poudarja, da moč Barcelone leži v fenomenalni zunanji liniji, ki je sestavljena iz nekdanjih najboljših strelcev Lige prvakov. Kirila Lazarov, Sergej Rutenka in Nikola Karabatić vzbujajo strahospoštovanje, skupaj pa imajo že sedem naslovov Lige prvakov. Rutenka jih ima 5, Karabatić dva, zanimivo pa, da Kiril Lazarov še vedno čaka na svojega prvega, čeprav je vseskozi igral za vrhunske klube.
Izvrstni Makedonec še vedno čaka na prvi naslov Lige prvakov
No lovorike si verjetno še nekoliko bolj želi Gudjon Valur Sigurdsson. Islandec bo igral že na svojem petem zaporednem turnirju v Kölnu, do tega trenutka pa mu ni uspelo pokoriti konkurence. 2011 je bil član Rhein Neckarja, leto kasneje Kobenhavna, nato je dvakrat na finalu igral še s Kielom, letos pa bo svojo srečo poskusil z Barcelono.
“Ne razmišljam o statistiki. Pripravljamo se na spopad z Barcelono in to je vse, kar šteje,” še dodaja Dušebajev, ki bi se ob morebitnem naslovu Lige prvakov pridružil Alfredu Gisslasonu (Kiel), ki je lovoriko kot edini doslej osvojil z dvema različnima kluboma.