[1175]
192492

Evenepoel tudi na drugem kronometru boljši od Rogliča

14. 5. 2023, 18.46

Belgijec Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) je zmagovalec devete etape kolesarske dirke po Italiji, s čimer je ponovno oblekel rožnato majico vodilnega. V vožnji na čas med Savignanom sul Rubiconejem in Ceseno (35 km) je v deževnem vremenu slovenski as Primož Roglič zasedel šesto mesto, a po slabšem začetku na koncu zaostal le 17 sekund.

Roglič tudi druge vožnje na čas ni končal povsem pri vrhu, a je preizkušnjo vseeno opravil precej bolje, kot je kazalo pri prvem vmesnem času. Takrat je bil namreč 33-letni Kisovčan šele na devetem mestu, za vodilnim Evenepoelom pa je zaostajal kar 31 sekund.

Toda že pri drugem vmesnem času se je stanje spremenilo. Belgijec ni več tako blestel, saj je imel pred Britancem Geraintom Thomasom (Ineos Grenadiers) le dve sekundi naskoka, Roglič pa je pridobil mesto in zaostajal 27 sekund. Tudi do tretjega vmesnega časa je Roglič pridobil dve mesti in nekaj sekund ter za tremi vodilnimi, ob Thomasu in Evenepoelu je imel najboljšo znamko še Britanec Tao Geoghegan Hart (Ineos Grenadiers), zaostajal 23 sekund.

Do konca je olimpijski prvak pridobil največ, a vseeno končal na šestem mestu s časom 41:41. Etapno zmago je slavil Evenepoel, ki je za vsega sekundo ugnal Thomasa, za dve pa Geoghegana Harta. Pred Rogličem sta končala še Švicar Stefan Küng s štirimi ter Francoz Bruno Armirail (oba Groupama-FDJ) z osmimi sekundami zaostanka.

Kisovčan je prvo vožnjo na čas ob vzhodni italijanski obali končal 43 sekund za Evenepoelom, tokrat pa je od začetka do prvega vmesnega časa izgubljal še nekoliko več (2,4 sekunde/km), nato pa preostalih 22 km odpeljal celo hitreje od deset let mlajšega tekmeca in na koncu izgubil “le” 17 sekund.

V skupnem seštevku je znova na prvem mestu Evenepoel. Ta je rožnato majico po zmagi v prvi etapi nosil v drugi, tretji in četrti, a jo nato zavestno predal enemu od ubežnikov četrti dan Gira. Zdaj jo je znova oblekel, pred najbližjim zasledovalcem Thomasom pa ima 45 sekund naskoka.

Roglič je ostal na tretjem mestu in ima 47 sekund zaostanka. Še tri več zaostaja Geoghegan Hart na četrtem mestu, na petem in šestem pa sta časovno izenačena Portugalec Joao Almeida (UAE Team Emirates) in do danes vodilni Norvežan Andreas Leknessund (DSM) z 1:07 minute zaostanka.

“Nisem dobro razporedil moči, začel sem precej prehitro. Preostanek kronometra je bil zato res slab. Po tehničnem delu v Ceseni sem imel nekoliko boljše noge, saj sem si nekoliko opomogel. Prvi del je bil dober, tako smo si tudi predstavljali vožnjo, v drugem delu pa se z vetrom v prsi nisem počutil najbolje,” je preizkušnjo opisal Evenepoel, lanski zmagovalec dirke po Španiji.

“To ni najboljši rezultat, vseeno pa je etapna zmaga lep dosežek. To ni bil najboljši kronometer moje kariere. Lahko smo zadovoljni z zmago in rožnato majico, toda šlo je precej na tesno,” je dodal Belgijec in ocenil še skupno razvrstitev: “V redu je, da gremo s prednostjo proti goram. Ekipa Ineos Grenadiers bo imela načrt, kako me napasti, vendar tudi sami imamo dobro ekipo in smo samozavestni. Jutri si moram odpočiti, saj zadnja dva dneva zame nista bila najboljša.”

V ponedeljek bo na Giru prvi od dveh prostih dni, v torek pa se bo dirka nadaljevala s pretežno ravninsko etapo od Scandiana do Viareggia (196 km).