147472

Dallas z razpoloženim Dončićem prekinil rekordni niz Memphisa

Avtor: Rene Vidmar
15. 1. 2022, 08.23

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić in njegovi Dallas Mavericks so ponoči s 112:85 v gosteh ugnali trenutno najbolj vroče moštvo severnoameriške lige NBA Memphis Grizzlies. Dvaindvajsetletni Ljubljančan je ob tem vpisal četrti trojni dvojček v sezoni in skupno že 40. v karieri. Dosegel je 27 točk.

To je bila sedma zmaga Dallasa (23-19) na zadnjih osmih tekmah, pred dnevi so jim visok poraz zadali košarkarji New York Knicks. Danes pa so telički ustavili rekordni niz Memphisa (30-15), ki je pred današnjim obračunom dobil 11 zaporednih tekem. Grizliji so se potegovali za 12., s čimer bi postavili nov rekord franšize, a so jim razpoloženi Dončić in soigralci v drugem polčasu odčitali košarkarsko lekcijo.

Po polčasu je Memphis namreč vodil za pet točk, nato tudi z devetimi točkami pri izidu 60:51, potem pa je sledil preobrat moštva iz Teksasa. Že do zadnje četrtine so si košarkarji Dallasa nabrali prednost 11 točk (84:73), z delnim izidom 12:2 pa to prednost še povišali. Dončić je blestel predvsem ob koncu tretje in na začetku zadnje četrtine, ko je je dosegel devet zaporednih točk Dallasa, v zadnjih šestih minutah pa po visokem vodstvu gostov z 99:79 ni več zaigral.

Na koncu se je Ljubljančan, ki je postregel tudi z lepo podajo izza hrbta, v 31:45 minute na parketu ustavil pri 27 točkah, 12 skokih in desetih podajah. Izgubil je šest žog, od tega štiri v prvi četrtini. Za tri ni zadel niti enega od šestih metov, iz igre pa je skupno metal 12/22.

Dončić je od prihoda v ligo NBA dosegel že 40 trojnih dvojčkov, toliko kot vsi ostali košarkarji v zgodovini Mavericks skupaj (40). “To je seveda lepo slišati, ampak zdaj se igra drugačna košarka,” je dejal slovenski as po srečanju in hitro dodal. “Moji meti za tri so res slabi, na tem moram delati.”

“Naša obramba je bila v drugem polčasu ključ do zmage, v prvem pa smo bili še malce površni. Med odmorom smo se zbrali in opravili svoje delo, morali smo ustaviti njihov sijajen napad,” je še dodal Dončić. Ta je v neposrednem dvoboju dveh mladih organizatorjev igre tokrat zasenčil Jaja Moranta (19 točk, 8 podaj). Slednji za zdaj drži mesto v prvi peterki tekme All Star, saj je po drugih delnih izidih glasovanja zbral več glasov od Dončića. Glasovanje bo potekalo do 23. januarja.

Naslednja tekma pa Dončića in soigralce čaka že v noči na nedeljo, ko bodo gostili najslabše moštvo lige Orlando Magic (8-35). Ti so na krilih nemškega novinca Moritza Wagnerja (26 točk) ponoči v gosteh ugnali Charlotte Hornets (23-20) s 116:109.

Dallas se je po zmagi utrdil na petem mestu zahodne konference, Memphis pa ostaja tretji. Obe moštvi z vrha zahoda in hkrati tudi lige NBA sta ponoči slavili. Vodilni Phoenix Suns (32-9) so zanesljivo opravili z Indiana Pacers (15-28). Slavili so s 94:112, najbolj pa se je izkazal Devin Booker s 35 točkami. DeAndre Ayton je za sonca ob 27 točkah vpisal še 12 skokov.

Drugouvrščena ekipa zahoda Golden State Warriors (31-11) pa je vodilni ekipi vzhoda prizadejala najvišji poraz v sezoni. Chicago Bulls (27-13) so namreč na domačem parketu klonili s 96:138. Stephen Curry je tokrat dosegel 19 točk, po učinku pa so prvega zvezdnika tokrat presegli soigralci Jonathan Kuminga (25), Jordan Poole (22) in Andrew Wiggins (21).

Chicagu so se na vzhodu približali Miami Heat (27-15) in Philadelphia 76ers (24-17). Vročica je s 124:118 po preobratu v zadnji četrtini ugnala moštvo Atlanta Hawks (17-24), Philadelphia pa je s 111:99 ugnala Boston Celtics (21-22). Joel Embiid je za 76ers dosegel 25 točk, 13 skokov in šest podaj.