Derbi mestnih rivalov, ki ju ločuje le ena pariška cesta: Lahko malček prvič v zgodovini premaga velikana?
Avtor: Lamin Diallo
12. 1. 2026, 11.56
Paris Saint-Germain in Paris FC se bosta v ponedeljek ob 21:10 na Parku princev pomerila v izločilnem obračunu Coupe de France, kjer je na kocki preboj v osmino finala. Mestni derbi, poln naboja na igrišču in zunaj njega, si boste lahko v neposrednem prenosu ogledali na Šport TV.
Pariz bo zvečer ponovno v znamenju derbijea, a bo tokrat vložek precej večji kot prejšnji teden v prvenstvu. Paris Saint-Germain je 4. januarja proti Paris FC dobil prvo dejanje (2:1), vmes pa v Kuvajtu osvojil še superpokal po nori tekmi z Marseillem (2:2, 4:1 po enajstmetrovkah). Tokrat na Parku princev ni prostora za spodrsljaje. Zmagovalec dvoboja se bo uvrstil v osmino finala in to je poudaril tudi Luis Enrique: ”Pokal nam je zelo pri srcu. To je drugačno tekmovanje. Osredotočeni smo samo na to tekmo. V takšnih večerih je občutek kot v finalu, ker je to izločilna tekma.”
Posebnost derbija je tudi v tem, da ima Paris FC v tej sezoni domače tekme na stadionu Jean-Bouin, ki je dobesedno čez cesto od Parka princev. Dvojni programi v soseski pomenijo več zapor cest, opozoril za stanovalce in več dela za službe, obenem pa tudi priložnost za lokale in trgovce, ki na tekmovalne večere dobijo dodaten promet. Takšna kulisa derbiju doda še eno plast pritiska, predvsem za goste severno od ulice Rue Claude Farrère , ki bodo znova skušali izkoristiti vsak trenutek kaosa in živčnosti.
Spodaj stadion Parc des Princes, kjer domuje PSG, zgoraj stadion Jean Bouin, kjer od letošnje sezone domače tekme igra Paris FC
Parižani so v pokalu serijsko prepričljivi (18 zmag na zadnjih 19 tekmah, v napadu pa imajo več načinov, kako zlomiti blok tekmeca . Od hitrosti Bradleyja Barcolaja do individualne kakovosti Ousmana Dembéléja, dodana vrednost pa je tudi Gonçalo Ramos, ki je po besedah trenerja zgled pristopa: ”Ko podpišeš za velik klub, ne veš, koliko minut boš igral. Tvoja odgovornost je, da si pripravljen pomagati ekipi. Gonçalo Ramos jasno kaže, kaj pomeni biti igralec PSG-ja.” Ob njem lahko veliko vlogo odigra še Désiré Doué, ki je v pokalu že konkretno vpleten v zadetke, medtem ko bo sredina z Vitinho in Zaïre-Emeryjem skušala narekovati tempo .
Paris FC bo po pričakovanjih ostal zvest pragmatičnemu načrtu: čvrsta zadnja linija, ki jo sestavljajo Kolodziejczak, Otávio in Mbow, veliko discipline v conah in hitri prehodi prek krilnih igralcev. V vratih bo stal Obed Nkambadio, v napadu pa naj bi zaradi odsotnosti Krassa, ki je še včeraj igral na Afriškem pokalu narodovo, še enkrat udaril Willem Geubbels. Ob slednjemuu sta možni izbiri tudi Jonathan Ikoné in Alimami Gory. PFC bo skušal ponoviti tekmovalno predstavo iz ligaškega derbija, a tokrat bo moral biti precej bolj pogumen v trenutkih, ko se ponudi priložnost za protinapad.
Luis Enrique je pred tekmo izpostavil, da ekipa ne sme čakati, da se tekma sam obrne, če se znajde v težavah, temveč mora napredovati iz tekme v tekmo: ”Pomembno je, da napredujemo individualno in kot ekipa. Prav v takem trenutku, ko moraš zmagati, da ostaneš v tekmovanju, moraš pokazati kakovost v vsaki tekmi.” In ravno to bo bistvo drugega dejanja pariškega derbija: PSG bo lovil nadzor in učinkovitost, Paris FC pa trenutek, ko lahko z eno ukradeno žogo in eno dobro tranzicijo naredi zgodbo večera.
Foto: Tnani Badreddine/DeFodi Images; AP Photo/Christophe Ena via Guliver Image