[1176]
98420

Gajser na Nizozemskem zaostal le za domačim adutom (VIDEO)

8. 3. 2020, 14.18

Slovenski motokrosist Tim Gajser je na dirki svetovnega prvenstva razreda MXGP v nizozemskem Valkenswardu osvojil drugo mesto. Po zmagi v prvi vožnji in drugem mestu v drugi ga je premagal le domačin Jeffrey Herlings.

Na začetku nove sezone se je izoblikoval boj med svetovnima prvakoma zadnjih let – lanskim Gajserjem in predlanskim Herlingsom. Prva dva dvoboja je dobil Nizozemec, a za Slovenca je lahko “olajševalna okoliščina”, da je imel na obeh dirkah nekaj smole, vseeno pa obakrat iztržil drugo mesto in je tudi skupno zelo blizu Herlingsu.

Na uvodu v Mattreley Basinu sta mu boljšo končno uvrstitev – ob popolni prevladi v drugi vožnji – preprečila padec in le osmo mesto v prvi. Na dirkaškem koncu tedna na Herlingsovem mivkastem terenu v Valkenswaardu pa je svoj delež smole dobil že v soboto na kvalifikacijah; takrat je zaradi okvare motorja moral predčasno končati po sicer zelo dobrem začetku, tako da je lahko pred dirko startni položaj izbiral šele kot 33.

Kljub temu je bil danes začetek odličen. Gajser se je v zahtevnih razmerah, v dežju, mrazu in na razmočeni progi, v prvi vožnji hitro prebil v vodstvo, za preboj na vrh je potreboval le en krog. Pri tem se je tudi izognil tekmecem, ki so doživeli nekaj padcev, potem pa je imel prosto pot. Najprej je prehitel Litovca Arminasa Jasikonisa, potem še Herlingsa. Do konca te vožnje je vozil v svojem ritmu, na koncu je lahko celo malo popustil, pa je še vedno imel več kot 20 sekund naskoka.

“Odlično. Neverjetno dobro sem startal, uspelo se mi je izogniti vsem padcem na začetku, potem pa sem lahko samo še pritisnil in je šlo povsem gladko,” je bil po prvi vožnji nadvse zadovoljen svetovni prvak.

V drugi vožnji je bil scenarij podoben, Gajser se je hitro prebil naprej, a tokrat je obstal na drugem mestu za Herlingsom. V tej vožnji se je njegov tekmec držal precej bolje in Gajser se mu nikakor ni mogel približati. Ob zadnjem poskusu napada dva kroga pred koncem je tudi padel, tako da se je zaostanek povečal in Gajser se je moral sprijazniti z drugim mestom.

To pa je pomenilo tudi drugo mesto na dirki, čeprav sta s Herlingsom končala pri enakem seštevku točk (47), odločila je njegova boljša druga vožnja.

Skupno tretji je bil Jasikonis (40), ki je bil v obeh vožnjah tretji.

Po dveh preizkušnjah SP je na vrhu zmagovalec obeh dirk Herlings s 94 točkami, devet manj jih ima Gajser. Tretji je Italijan Antonio Cairoli, danes je bil na Nizozemskem četrti, z 68 točkami.

V preizkušnji razreda MX2, kjer nastopa Jan Pancar, je dirko dobil Francoz Tom Vialle pred rojakom Maximom Renauxom, tretji je bil Belgijec Jago Geerts. Pancar je bil v prvi vožnji 28., v drugi pa je z 20. mestom privozil do prve točke v sezoni. Skupno je bil na dirki 26.

Naslednja dirka za SP bo v argentinskem Neuquenu 22. marca. Prireditelji SP pa so danes sporočili, da je zaradi epidemije novega koronavirusa v Italiji prišlo do spremembe v koledarju SP. Preizkušnjo v italijanskem Trentinu, ki bi morala biti 5. aprila, so prestavili na 19. julij.

Ta dirka je sicer ena Gajserjevih najljubših, zaradi bližine Slovenije pa ima tam tudi veliko podporo navijačev. Obenem je vodstvo tekmovanja še dodalo, da spremlja aktualno dogajanje in da bo, če bo potrebno, prestavilo še kakšno dirko.

1

Stojanović: Najtežje so tekme po derbijih, Mariboru proti Rogaški zagotovo ne bo lahko (VIDEO)...Več

2

Tavares za Šport TV: Kljub temu, da ne igram več, s svojimi izkušnjami še vedno pomagam ekipi (VIDEO)...Več