[38]
61875

Cicipas do finala ugnal četverico iz elitne deseterice

12. 8. 2018, 14.23

Stefanos Cicipas se je še pred dopolnjenim 20 rojstnim dnem, tega praznuje danes, vpisal v zgodovino tenisa. Grk je za senzacijo poskrbel na Rogers Cupu, zelo močnem teniškem mastersu ATP serije 1000, ki je letos v kanadskem Torontu, ko je na poti do svojega šele drugega kariernega finala v vrsti premagal kar štiri člane elitne teniške deseterice.

Tenisač, ki je še kot najstnik pred letom dni zbiral točke na turnirju serije challenger v Portorožu, je v drugem krogu izločil sedmega nosilca Avstrijca Dominica Thiema, nato je v osmini finala izločil še štirikratnega zmagovalca turnirja in nekdanjega prvega igralca sveta Srba Novaka Đokovića, 13-kratnega zmagovalca turnirjev za grand slam, v njunem prvem medsebojnem obračunu. Đoković je trenutno deseti igralec sveta.

Cicipas je v četrtfinalu mastersa v Torontu za polfinale premagal še tretjega igralca sveta Nemca Alexandra Zvereva, branilca naslova na Rogers Cupu, ter postal najmlajši igralec po Rafaelu Nadalu leta 2006 v Monte Carlu, ki je na enem turnirju premagal tri igralce iz najboljše deseterice. A se še 19-letni igralec ni ustavil pred tem. Za finale je ugnal še Južnoafričana Kevina Andersona, šestega igralca sveta.

Tako je ponovil uspeh Francoza Jo-Wilfrieda Tsongaja, ki je prav na Rogers Cupu izločil štiri člane najboljše deseterice na svetovni računalniški lestvici ATP. Upoštevajoč mladost pa je Grk s štirimi velikimi skalpi na enem turnirju postal najmlajši tenisač s takšnim dosežkom. Mladi Grk se je že z uvrstitvijo v finale izstrelil do najboljše uvrstitve na lestvici ATP, na kateri bo v ponedeljek najmanj 15.

Za prvo lovoriko se bo v finalu pomeril s prvim nosilcem Špancem Rafaelom Nadalom, ki bo lovil svoj še 33. naslov na turnirjih masters serije 1000. To bo že drugi finale letos Nadala in mladega Grka. Aprila v Barceloni, na mastersu serije 500, ga je na peščenem igrišču premagal s 6:2, 6:1. Tokrat pa bo Grk svoje zmožnosti proti Nadalu preizkusil na trdi podlagi. Kar deset let je moralo miniti, da se je v finale Rogers Cupa znova uvrstil nepostavljeni igralec. Pred Cicipasom je to nazadnje leta 2008 na tem kanadskem turnirju uspelo zdaj 41-letnemu Nemcu Nicolasu Kieferju.

“Počutim se, kot da bi igral na turnirju za Davisov pokal, saj me vsi bodrijo in podpirajo. Štiri zmage proti štirim igralcem iz najboljše deseterice. Nikoli si nisem niti predstavljal, da bi mi lahko uspelo kaj takšnega na enem turnirju. Ne vem, ali sem imel le srečo, da sem igral prav proti tem igralcem, ampak tako se je obrnilo, da sem zaigral proti četverici igralcev iz Top 10 in sem jih premagal, kar je res velik dosežek zame in za mojo igro,” je bil osupel mladi Grk, ki ga v zadnjem krogu turnirja čaka še posebna nagrada v obliki dvoboja s prvim igralcem sveta.