Pred natanko enim letom je na predsedniški stolček Evropske nogometne zveze (Uefa) sedel Slovenec Aleksander Čeferin. Nekdanjega predsednika Nogometne zveze Slovenije so takrat na kongresu v Atenah izglasovali z 42 glasovi od 55 možnih. Čeprav so nekateri dvomili v njegovo vodenje, se danes zdi, da ima še večjo podporo kot takrat.
Že v prvem letu se je dodobra lotil nekaterih reform, ki so v nogometni Evropi bolj kot ne naletele na odobravanje, kot so spremembe v ligi prvakov, omejitev mandatov predsednika in članov izvršnega odbora na tri štiriletne mandate, spremembe v IO Uefe, večja vključitev nacionalnih zvez, bolj transparentno izbiranje gostiteljev Uefinih tekmovanj in drugo. V pogovoru za uefa.com se je dotaknil nekaterih tem, ki so po njegovem zaznamovale prvo leto mandata.
“Pošteno vam povem, da ne morem verjeti, da je minilo že eno leto. Bilo je zelo intenzivno, bilo je veliko dela, potovanj … Poudariti moram, da je bilo leto koristno in sem res zadovoljen s tem, kar je zveza opravila. Od reform glede vodenja do izboljšanja odnosov s ključnimi deležniki, do strukturnih sprememb na Uefi,” je uvodoma dejal Čeferin, ki ni želel izpostaviti nekega vrhunca njegovega dela v prvem letu.
“Težko je izbrati samo eno stvar, toda zame je zares pomembno, da imam stalno podporo članic. Te mi stojijo ob strani, pomagajo pri spremembah, ki jih želimo vpeljati in ki smo jih vpeljali. Res so meni in mojemu programu izkazale zaupanje in za to sem jim hvaležen,” pravi prvi mož Uefe.
Ta je najbolj ponosen na to, da je okrepil odnose s ključnimi deležniki v nogometu ter da je povezal nogometno družino, “ki zdaj skupaj deluje v dobro nogometa”. Prav tako je zelo zadovoljen z reformami vodenja, “ki Uefo delajo močnejšo in bolj transparentno”.
Kot največji izziv je izpostavil finale evropske lige v Stockholmu. “Bil je tik po tistih groznih napadih v Manchestru. Za vse je bilo težko, tako za organizacijo tekme kot za tiste, ki so igrali. Naše misli so bile pri žrtvah in njihovih bližnjih, toda na koncu so se vsi strinjali, da je naša dolžnost pokazati svetu, da se ne bomo predali,” je dejal Čeferin, ki ga je na Uefi najbolj presenetila predanost in motiviranost zaposlenih: “Res so trdo delali in strastno v dobrobit nogometa. Zagotovo si zaslužijo komplimente.”
Čeferin je v svojem programu govoril o popolni uravnoteženosti. “Nikoli si nisem mislil, da bo to lahko. Toda nič, kar ima velik pomen, ni lahko. Verjamem, da se je treba boriti za popolno ravnotežje in uporabljati ta slogan na dnevni bazi kot smernico za pomembne odločitve glede promocije, zaščite in razvoja nogometa v Evropi,” je povedal Čeferin in se ozrl tudi na to, kako mu je ta funkcija spremenila življenje.
“Mislim, da sem vedno trdo delal, toda zdaj veliko več časa prebijem na sestankih, letalih in v hotelih kot v preteklosti,” je dejal v smehu in nadaljeval: “Če nadaljujem v resnejših tonih, je bila to neverjetna in edinstvena izkušnja. Res sem vesel, da lahko igram večjo vlogo pri razvoju in promociji športa, ki ga imam rad.”
Na vprašanje, katera tekma mu je bila najbolj všeč v minulem letu, pa je odgovoril: “Moje srce bi se nekako uravnoteženo odločilo za finale lige prvakov v Cardiffu in finale ženskega evropskega prvenstva na Nizozemskem. Obe tekmi sta bili spektakularni in odigrani v izjemnem ozračju. Videli smo napadalen nogomet in veliko razburljivih trenutkov.”
Čeferin, ki je pred dnevi odprl igrišče v begunskem centru v Jordaniji, je nekaj besed posvetil tudi novi kampanji Uefe #Equalgame. “Upam, da bo ta v svet prenesla sporočilo, da je nogomet za vsakogar. Ni pomembno, kdo si, od kod prihajaš ali kakšne so tvoje sposobnosti – imaš pravico uživati v tej prelepi igri.”
Sedmi predsednik Uefe, ki je nase opozoril tudi s kritikami glede EP 2020 v 13 državah in pa z razmišljanjem o prenovi finančnih pravil (ki zadevajo tako imenovani finančni fair play in v zvezi s tem ni izključil možnosti omejitve višine izplačil tudi v nogometu), se je za konec pogovora obrnil še v prihodnost svojega skrajšanega mandata. Ta je krajši zaradi predčasnega slovesa suspendiranega predhodnika, Francoza Michela Platinija.
“Vedno moram misliti na to, kaj bo v prihodnosti. To je del službe. Veliko ciljev nas čaka kot organizacijo v drugem letu. Na primer, moramo se soočiti s problematiko glede tekmovalnega ravnotežja in okrepiti finančni fair play. To je ključno za naš šport in za to, da ostane odprt za vsakogar. Večji poudarek na mladinskem in ženskem nogometu je tudi eden naših ključnih dolgoročnih ciljev,” je zaključil Čeferin.
Foto: Šport TV
VIR: STA