8272

Brazilci še tretjič do zlate olimpijske medalje

Avtor: Rok Grilec
21. 8. 2016, 20.34

V zadnji končni odločitvi odbojkarskih tekmovanj na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru je moška odbojkarska reprezentanca Brazilije pred polno dvorano Maracanazinho premagala Italijo s 3:0 (22, 26, 24). Za Brazilijo je to že tretja zlata olimpijska kolajna, Italijani so še tretjič srebrni.

Brazilski in italijanski odbojkarji so se v finalu olimpijskih iger pomerili že pred dvanajstimi leti v Atenah, s 3:1 pa so se zmage veselili Brazilci, ki so do olimpijskega zlata prišli tudi leta 1992 v Barceloni, ko so premagali Nizozemsko. Zato pa je brazilska reprezentanca v finalu olimpijskih iger praznih rok ostala v Pekingu, kjer je morala priznati premoč Američanov, v Londonu pa so bili boljši Rusi. Brez zlatega olimpijskega odličja pa so še Italijani, ki so ob porazu z Brazilijo v Atenah izgubili še finalni obračun v Atlanti, kjer so bili boljši od njih Nizozemci, še trikrat so osvojili bronasto kolajno.

V Riu sta se ekipi pomerili že v predtekmovalnem delu. S 3:1 so se zmage veselili izbranci italijanskega selektorja Gianlorenza Blenginija, ki so v dramatični polfinalni tekmi s 3:2 premagali Američane, medtem ko so brazilski odbojkarji v drugem polfinalnem obračunu brez izgubljenega niza na kolena spravili Ruse, branilce naslova iz Londona.

Uvod v prvi niz je spet pripadel Italijanom, ki so z asom Ivana Zaytseva povedli s 4:1, vodili so tudi še z 11:8. Toda nadaljevanje niza je bilo v znamenju domačih odbojkarjev, ki jih je na tribunah spodbujal tudi brazilski nogometni zvezdnik Neymar. S šestimi zaporednimi točkami na servis Mauricia Luiza de Souze so prišli do štirih točk prednosti, ki so jih zadržali do konca niza, ki se je končal s predolgim servisom Zaytseva.

Tudi drugi niz so bolje začeli Italijani, ki so z asom Osmanyja Juantorene, sicer nečaka slovitega kubanskega atleta Alberta Juantorene, olimpijskega prvaka na 400 m in 800 m v Montrealu, spet povedli s 4:1. Brazilci so na deveti točki izid izenačili, z asom Fontelesa pa povedli s 14:11. Vendar se Italijani niso predali, na 16. točki je po zaslugi Juantorene sledilo novo izenačenje, as Zaytseva pa jim je prinesel vodstvo z 21:20. Wallace de Souza in Bruno Rezende sta Brazilcem priigrala dve zaključni žogi za vodstvo z 2:0 v nizih, obe so Italijani izničili ter z blokom Simoneja Giannellija sami prišli do nje. Tako kot domačini tudi Italijani niso izkoristili še druge zaključne žoge, zato pa je s “float servisom” Mauricio Souza Braziliji zagotovil zmago v drugem nizu.

V tretjem nizu so bili domači odbojkarji tisti, ki so prvi prišli do dveh točk prednosti (13:11), v napadu je bil uspešen Mauricio Souza, vendar so se Italijani s tremi zaporednimi točkami hitro vrnili v igro, z blokom Zaytseva pa so povedli 17:15. Po napaki Emanuele Birarellija je na 18. točki sledilo novo izenačenje, v še eni napeti končnici pa so z blokom Luiza Fontelesa brazilski navijači po zlati nogometni olimpijski kolajni slavili še odbojkarsko.

1

2

Nekdanji kralj strelcev: Jakupović in Matko že zdaj pri zavidljivem številu golov! (VIDEO)...Več

3

Krznar: “Za poraz je kriv prvi polčas, eksperimentiranje se ni obrestovalo” (VIDEO)...Več