[6]
44160

Bolgari s 3:0 odpravili bledo Slovenijo

28. 8. 2017, 19.20

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v skupini C evropskega prvenstva na Poljskem zabeležila drugi poraz. Po Rusiji jo je v Krakovu premagala še Bolgarija, ki je zmagala s 3:0 (22, 26, 17).

Slovenija - Bolgarija

Izbranci Slobodana Kovača so na tekmi, ki je po eni strani bila pomembna, po drugi strani pa ne, povsem odpovedali. Prikazali so eno slabših predstav v zadnjem času, kljub predstavi, ki kljub temu, da se je v ekipo vrnil korektor Mitja Gasparini, ni bila niti malo podobna obračunoma proti Španiji in Rusiji, so bili še v drugem nizu povsem blizu tekmecem, a ko so tega v končnici izgubili, je igra še dodatno padla, tako da Bolgari niso imeli težkega dela, da so zmagali in si s tem zagotovili drugo mesto v skupini.

Kovač je poskušal vse, da bi spremenil potek igre, v toku tekme je zamenjal skoraj vse igralce, a pomagalo ni nič. Odpovedali so blokerji (Slovenija je dosegla le tri blok točke, Bolgarija 12, Jan Kozamernik ni dosegel niti točke), igra v napadu je bila slaba, veliko je bilo tudi napak. Bolgarom niti ni bilo potrebno pokazati idealne predstave, do zmage so jim veliko pomagali tekmeci.

Obe ekipi sta v začetku kazali veliko željo po uspehu. Tako je bilo v igri veliko tveganja na obeh straneh, zaradi tega tudi veliko napak, svoje igre niso mogli razviti ne eni ne drugi. Slovenci so imeli rahlo pobudo, vodili so s točko ali dvema prednosti. Vse do izida 13:11, ko so imeli celo priložnost, da razliko povečajo na tri točke, toda Mitja Gasparini je storil napako. Po izidu 14:12 pa so Bolgari po servisih Nikolaja Nikolova dosegli šest zaporednih točk, izkazalo se je, da so bili to odločilni trenutki niza. Bolgari so držali prednost, povedli s 24:19, tri zaključne žoge so Slovenci, ki so bili imeli v prvem delu le 22-odstotno uspešen napad, ubranili, četrte pa ne.

Bolgari v prvem nizu niso bili toliko boljši, da bi Slovenci izgubili upanje. Tako so tudi drugi niz začeli z veliko želje, ko so povedli s 6:3 in 9:6, so navijači dobili upanje, da se bo niz končal drugače kot prvi. A se ni. Težave pri sprejemu in trden blok Bolgarov so poskrbeli, da je hitro prišlo do izenačenja (11:11). Vse do končnice sta se nato ekipi izmenjavali v vodstvu. Pri izidu 23:23 so imeli Slovenci lepo priložnost, da si prvi priigrajo zaključno žogo, po odličnem servisu Alena Šketa se je priložnost za točko ponudila Tončku Šternu, ki je zamenjal Gasparinija, a je dobil blok in zaključno žogo so imeli Bolgari. Toda Slovenci so jo ubranili, nato še eno, imeli tudi sami priložnost za izenačenje, toda niso bili uspešni, kar je v nadaljevanju z blokom kaznoval Cvetan Sokolov.

Kot se je pozneje izkazalo, je bil to konec slovenskega odpora. Čeprav je v tretjem nizu zaigrala praktično druga prestava, z Gregorjem Ropretom (v igro je že vstopil v prvih dveh nizih), Danijelom Konciljo, Žigo in Tončkom Šternom, ji ravni igre ni uspelo dvigniti. Bolgari so z asom Viktorja Josifova povedli z 10:4, pri izidu 12:21 pa je že bilo jasno, da bodo Slovenci predtekmovalno skupino zapustili le z zmago proti Španiji.

Seveda pa ni v boju za visoke uvrstitve še nič izgubljenega. Tudi na prvenstvu pred dvema letoma so Slovenci v predtekmovalni skupini premagali le Belorusijo, a so se nato dokopali do srebrne kolajne.