220071

Biki do dvojne zmage v Džedi

Avtor: Lamin Diallo
9. 3. 2024, 22.13

Nizozemski dirkač formule 1 Max Verstappen (Red Bull) je zmagovalec dirke za veliko nagrado Savdske Arabije v Džedi. Trikratni svetovni prvak je po zmagi na uvodni preizkušnji v Bahrajnu slavil tudi na drugi postaji letošnje sezone. Drugi je bil vnovič njegov moštveni kolega, Mehičan Sergio Perez, tretji pa Monačan Charles Leclerc (Ferrari).

Verstappen, ki je dobil že kvalifikacije in osvojil svoj 34. “pole position” v karieri, je danes dosegel še 56. zmago, v letošnji sezoni pa nadaljuje tam, kjer je končal lansko. To je zanj že deveta zaporedna zmaga, ob tem pa tudi jubilejne stote stopničke.

Nizozemec je slavil že na uvodni dirki letos, tudi danes pa njegova zmaga ni bila niti najmanj ogrožena. Vodil je praktično od starta do cilja. Ciljno črto je na koncu prečkal s 13,643 sekunde naskoka pred Perezom, ki je sicer prejel kazen petih sekund zaradi nevarnega izpusta iz boksov, Leclerc pa je zaostal za 18,639 sekunde in v zadnjem krogu odščipnil točko za najhitrejši krog dirke.

“To je ena bolj fizičnih dirk, je zelo težka. Na splošno je bil to fantastičen vikend za celotno ekipo, pa tudi zame in za dirkalnik. Počutil sem se res dobro,” je po novi zmagi dejal Verstappen.

Drugo dirko sezone je tik pod odrom za zmagovalce končal Avstralec Oscar Piastri (McLaren), peti je bil Španec Fernando Alonso v Aston Martinu, šesti pa Britanec George Russell v Mercedesu.

Današnja dirka sicer ni ponudila veliko zanimivega dogajanja. Po startu se je Verstappen nekoliko odpeljal Leclercu, ki je v uvodu za seboj še držal Pereza, a ga je slednji prehitel na začetku četrtega kroga.

Po edinem varnostnem avtomobilu na dirki, med katerim je več dirkačev vključno z Verstappnom opravilo svoj postanek v boksih, je vodstvo prevzel Norris, ki tega ni storil. Kljub temu se je Nizozemec kmalu odpeljal mimo, v 18. krogu je to storil še Perez, vrstni red najboljših pa se do konca dirke ni več drastično spreminjal.

Še največje današnje pozitivno presenečenje je bil mladi 18-letni Britanec Oliver Bearman. Novinec pri Ferrarriju, ki je v Savdski Arabiji zamenjal Španca Carlosa Sainza ml, ta je moral na operacijo slepega črevesa, je svoj debi na najvišji dirkaški ravni sklenil na zelo spodobnem sedmem mestu. Bearman je sicer postal najmlajši voznik Ferrarija in tretji najmlajši dirkač v zgodovini formule ena ter se takoj zavihtel med dobitnike točk.

Verstappen je z novimi 25 točkami že po dveh dirkah udobno nameščen na vrhu SP, kjer ima 51 točk. Drugouvrščeni Perez jih ima 36, Leclerc pa zdaj 28.

Tretja dirka letošnje sezone formule 1 bo med 22. in 24. marcem za VN Avstralije v Melbournu.

1

Matko pred tekmo sezone: Ni boljše priložnosti za osvojitev naslova kot proti Olimpiji (VIDEO)...Več