Najboljši slovenski telovadec zadnjih let Sašo Bertoncelj je pred dnevi na svojem profilu Instagram objavil, da mu je Mednarodna gimnastična zveza FIG priznala originalno prvino, s čimer se je po Lojzetu Kolmanu, Aljažu Peganu in Alenu Dimicu tudi sam zapisal med "nesmrtne". Prvina bertoncelj ima v pravilniku do OI 2020 težavnost C (0,3 točke).
Škofjeločan je tako še četrti Slovenec, ki se je vpisal v gimnastično zgodovino s svojo prvino, bertoncelj na konju z ročaji je sicer vreden le 0,3 točke (prvine si sledijo po težavnosti od A, ki je vreden 0,10 točke, do H, ki je vreden 0,80 točke), a je Bertoncelj vseeno zadovoljen, da je prišel med elitno druščino telovadcev, katerih zapuščina bo ostala še dolgo.
“Zdaj je uradno. Po meni se imenuje element v novi posodobitvi gimnastičnega pravilnika do 2020. Hvala trener Sebastijan Piletič za večletni trud pri Mednarodni gimnastični zvezi FIG,” je ob tem dejal izkušeni slovenski telovadec, čestital pa mu je tudi trener.
“Občutki so res lepi. So lepši, kot sem mislil, da bodo. Deset let nazaj sem bertonclja naredil prvič, nekaj let smo se trudili, da so ga poimenovali po meni. Največ zaslug gre Sebastijanu. Vse skupaj je trajalo, malo smo pozabili na to, že tudi malo obupali. Bolj iz ‘firbca’ sem pogledal v posodobljen pravilnik, če je slučajno prvina končno v njem. Res je bil noter, zato je bilo presenečenje,” je občutke, ko je izvedel, da je njegova prvina končno v pravilniku, podoživel Bertoncelj.
Sam je skoraj zagotovo ne bo uporabljal v svoji sestavi, mogoče pa kdaj v prihodnosti. “Verjetno ne pride v poštev zame, je le težavnosti C. Po mojem in Sebastijanovem mnenju je element premalo ovrednoten. Želiva si, da bi bil kdaj več. Zasluži si. Lahko bi ga uporabljal v kakšni lažji vaji. Sem ga že uporabljal v lažji vaji, v tisti ‘švicarski banki’, ki je bila zanesljiva za kvalifikacije. Zdaj ne več. Mogoče mu bodo kdaj dvignili težavnost in ga bom uporabljal še z večjim veseljem,” je dodal.
Foto: Sportida.com
Vir: STA