single
[158]
106752

Belgijska tragikomedija

Avtor: Nejc Mravlja
7. 8. 2020, 13.32

Teden dni pred pričetkom nove sezone elitnega belgijskega nogometnega prvenstva, ki ga z jutrišnjim popoldanskim dvobojem odpirata branilec naslova Club Brugge in Sporting iz Charleroija, je vodstvo združenja profesionalnih klubov (Pro League) sklenilo, da bo v prvoligaškem plesu sodelovalo 18 in ne 16 ekip, kot je bilo prvotno dogovorjeno. Že odpisani drugoligaš Waasland-Beveren je čez noč postal rehabilitiran član elite. Že tako osupljiva odločitev pa je dodatno razjezila prav nesojene konkurente Beverena. V spodnjem domu se bosta po novem preizkusila B ekipa Club Bruggeja (U23) in amaterski klub Lierse Kempenzonen, ki je minulo tekmovalno zgodbo sklenil na 13. mestu v tretji ligi. Neslana šala, ki navidez zveni kot oguljen vic, izgovorjen ob neprimernem trenutku, a dejansko zgolj zakriva izdatno zamegljeno bogato prepredeno ozadje zastopstva interesov vplivnih posameznikov ...

Razumi, kdor more, a začnimo po vrsti. Organizator je 8. julija objavil koledar tekem nove prvoligaške sezone, v kateri naj bi tako kot v prejšnji (zaradi pandemične zaušnice prisiljeno skrajšani) izvedbi tekmovanja sodelovalo 16 ekip ne glede na pritožbo Waasland-Beverena, ki ga je organizator administrativno pahnil v pekel druge lige. Levi iz vzhodne Flandrije z najslabšim točkovnim izkupičkom ob marčevski prekinitvi prvenstva pravih argumentov za nasprotovanje niso imeli. Prejšnji petek pa so belgijski klubi po enomesečnem javnem pranju umazanega perila in predimenzioniranih sodnih salt napravili izdaten preval nazaj z zloglasnim sklepom zasedanja Lige. Po novem je Beveren nenadejano čez noč pridobil glavno nagrado in zadržal prvoligaški status, ki sta se ga razveselila še udeleženca play-offa za preboj med elito: OH Leuven in Beerschot. Domačo nogometno smetano bo tako sestavljalo 18 ekip. Preobrat, ki je zgolj začasno prekinil vsesplošno zmedo. Papirnata rešitev, iz katere belgijski nogomet zagotovo ne bo izšel zrelejši, zgolj zakriva bistveno globlje brezno, od koder se še zdaleč ne vidi razvojno usmerjenih sončnih žarkov …

Vrnitev za deset let v preteklost

Tragikomedija je svoj dejanski zametek dobila marca, praktično v trenutku, ko je Belgija postala ena prvih evropskih držav s prekinitvijo domačih ligaških tekmovanj. Brugge je predčasno postal nov prvak, iz lige je izpadel zadnjeuvrščeni Waasland-Beveren. Takoj po razglasitvi so Levi izrazili nasprotovanje sprejetim sklepom in se v iskanju pravice obrnili na belgijsko športno razsodišče (Cour belge d’arbitrage pour le sport, s kratico CBAS). V začetku julija je belgijski urad za varstvo konkurence (Autorité belge da la concurrence, s kratico ABC) potrdil, da »Beverenu za zeleno mizo ni mogoče vrniti prvoligaškega statusa«. Le šest dni zatem je sledil preobrat. CBAS je ugotovil, da pritožba Levov vendarle pije vodo in vsebuje dovolj tehtnih argumentov, s čimer pa se nista strinjala predsednik Genka in vodja Lige Peter Croonen ter prvi mož domače krovne nogometne organizacije Mehdi Bayat. Vplivneža sta se nad sklepom ravnodušno namuznila in ponovila trdno stališče, da bo belgijska prva liga (kratica D1A) ohranila 16 udeležencev. Vse je kazalo na Beverenov dokončen sestop v spodnji dom (D1B), a le do 30. julija. Na predvečer odločilnega zasedanja Pro League, kjer bi morale biti sprejete smernice nove sezone 16-članske elite, je sodišče v flandrijskem Dendermondu na prvi instanci ovrglo vse dotedanje sklepe in obsodilo Ligo na plačilo 2,5 milijona evrov Beverenu za vsak zaradi neslutene prekinitve neodigran krog minule sezone. Visoka vsota je pretresla organizatorja, tako zelo, da je naposled požrl dano besedo.

Posledica se je pokazala minuli petek, teden pred jutrišnjim pričetkom sezone. Jupiler Pro League 2020/21 bo tako kot pred desetletjem sestavljena iz 18 klubov, za to in naslednje tekmovalno obdobje se vrača končnica. Ekipe, ki bodo redni del sklenile na prvih štirih mestih, se bodo v končnici pomerile za naslov prvaka in se borile za vstop v ligo vseh lig, 5. – 8. mesto po rednem delu bo kvartet udeležencev združilo v kvalifikacijah za Evropsko ligo. Nov tekmovalni sistem je v osnovi izoblikovan z edinim namenom – zadovoljiti okuse večine vpletenih, tudi predsednika Beverena Dirka Huycka, ki je po sprejetju končnega sklepa v pogovoru za revijo Sport/Foot olajšano razlagal, da pri Levih »… po večmesečni bitki ne moremo skriti zadovoljstva. Pravica je tudi tokrat zmagala. Ob tej priložnosti se zahvaljujemo klubom, ki so nas od prvega trenutka podpirali in verjeli v ligo 18. Gre za solidarno odločitev, ki ne kaznuje nikogar.«

Frontalen napad na Pro League

»Solidarna« odločitev pa še zdaleč ne zadovoljuje vseh. Niti slučajno. Drugoligaški svet je takoj pričel z glasnim bitjem svoje plati zvona. Zakaj? Nenaden administrativni dvig Beverena je tekmo dodatnih kvalifikacij za vstop v prvo ligo med Leuvenom in Beerschotom napravil za nepomembno. Navzlic predhodno sprejetemu sklepu je bil dvoboj v nedeljo odigran. Častne zmage (4-1) se je na krilih razpoloženih napadalcev Tarika Tissoudalija in Mariusa Noubissija v Heverleeju veselil Beerschot. Sočasno je Westerlo, vodilna ekipa minule drugoligaške sezone, zahteval, da za Beerschotom postane drugi potnik med elito. Predsednik rumeno-modrih Herman Wynants je naznanil, da bo pravico v bitki z mešetarskim vodstvom Pro League poiskal v sodnih krogih. Nov izziv za Petra Croonena, ki ob odprtju nove fronte ni ostal tiho. »Zgolj ob širitvi prve lige na 20 ekip bi morda zadovoljili vse apetite, a ta scenarij zaradi splošnega nezanimanja vpletenih ni izvedljiv. Z obžalovanjem ugotavljam, da belgijski klubi takoj, ko se pojavi priložnost, z vso silo napadajo sprejete odločitve. Z vidika klubov te poteze povsem razumem, a to škodi razvoju belgijskega nogometa. V bližnji prihodnosti moramo razmisliti, kako te pritožbe učinkovito omejiti.«

Predsednik Lige se je v izjavi za javnost dotaknil še enega perečega primera. KSV Roeselare je zaradi »neizpolnjevanja pogojev« izgubil drugoligaško tekmovalno licenco za novo sezono in meni nič tebi nič postal nov član amaterske tretje lige. To nepričakovano zapušča Lierse Kempenzonen, ki je prejšnjo tretjeligaško zgodbo sklenil zgolj na 13. mestu, a bo v predzadnjem avgustovskem vikendu pričel novo tekmovalno poglavje … v drugi ligi, kar se je zgodilo celo prvič v klubski zgodovini. Zakaj? Uganili ste: ker je pridobil licenco, je postal sedmi član D1B v 2020/21, osmega udeleženca pa je vodstvo tekmovanja našlo v selekciji U23 Club Bruggeja, ki si uvrstitve v drugoligaški ples prav tako ni priigralo na travnih rušah. Nova presenetljiva odločitev je v prvi vrsti upravičeno vznemirila vodstvo Roeselareja. »Klub je zahteval licenco, zanjo izpolnil vse pogoje, a je ni pridobil. Club Brugge U23 organizatorju tekmovanja sploh ni predočil potrebne dokumentacije, zato ni logično, da izpolnjuje vse potrebne pogoje za sodelovanje v D1B,« so pri Esveeju navedli v uradnem dopisu za javnost.

Možnost, da bi Pro League in krovna nogometna zveza ponovno pretresli dogovorjene in sprejete sklepe ter napravili nov korak nazaj, zagotovo ni izključena. Pritrdilnemu odgovoru se ne bi čudil nihče. Organoma sta na voljo še dva tedna do pričetka nove drugoligaške sezone. Senca dvoma ostaja, megla nad belgijskim ligaškim ustrojem se še naprej kopiči, slaba volja tudi. Še nekaj je povsem gotovo. To, da ta neslana šala že dolgo, predolgo traja.

Foto: Šport TV

 

Zadnje video vsebine

1

Ante Šimundža po novi zmagi: “Če so igralci utrujeni po treh dnevih, potem Maribor zanje ni pravo mesto” (VIDEO)...Več

2

Oskar Drobne: “Odličen prvi polčas v Ljudskem vrtu, v drugem delu smo hitro padli” (VIDEO)...Več

3

Sodniška odločitev, ki je razdelila Nemčijo: “Očitno trenerji vsako leto poznamo manj pravil” (VIDEO)...Več

Najbolj brano ta mesec

1

BLOG: Čas je za Elšnika, Karničnika, Iličića, Topalovića… Pridete?...Več

2

Šeško v klubskem dresu znova trese, proti Heidenheimu do svojega 10. gola v Bundesligi (VIDEO)...Več

3

Bayern lahko s takšnim Kanom sanja celo evropsko krono (VIDEO)...Več