[9]
173899

Bagnaia kljub zmagi na VN Malezije še vedno brez naslova

23. 10. 2022, 13.32

Italijan Francesco Bagnaia je zmagal na veliki nagradi Malezije, predzadnji dirki motociklističnega svetovnega prvenstva v razredu motoGP. A vseeno to ni bilo dovolj, da bi že slavil naslov svetovnega prvaka za sezono; Bagnaia je odločitev prestavil na finale sezone, ki bo 6. novembra v Valencii.

Dirkaču Ducatija za zmagoslavje v SP manjkata dve točki, saj je njegov tekmec Francoz Fabio Quartararo (Yamaha) današnjo dirko v Sepangu končal na tretjem mestu. Branilec naslova zdaj za Italijanom zaostaja za 23 točk.

Drugo mesto je danes osvojil še en dirkač Ducatija, Enea Bastianini.

Quartararo mora zdaj v Španiji obvezno zmagati, saj ima še teoretične možnosti za ubranitev naslova. Medtem pa Italijanu na drugi strani za prvi naslov v kraljevskem razredu zadostuje že uvrstitev med prvo deseterico. To bi bila tudi prva Ducatijeva zmaga v SP po letu 2007, ko je slavil Avstralec Casey Stoner.

Po smrti ustanovitelja Red Bulla, Avstrijca Dietricha Mateschitza, so se velikemu promotorju motošporta pred dirko motociklističnega svetovnega prvenstva v motoGP v Sepangu poklonili z enominutnim aplavzom namesto z minuto molka. Red Bull je v motociklističnem SP glavni partner delovne ekipe KTM.

Bagnaia se je na dirkališču v Sepangu podpisal pod svojo sedmo zmago v sezoni, potem ko je bil v kvalifikacijah komaj deveti.

“To je bil zanesljivo moj najboljši start v življenju. Bilo je popolno. Pohvalil bi tudi ekipo, saj smo opravili res odlično delo,” je bil po koncu dirke navdušen 25-letni Torinčan, ki je po briljantnem startu skočil na drugo mesto.

Dinamika dirke se je spremenila v sedmem krogu, ko je Jorge Martin (Ducati-Pramac) padel, Bagnaia se je zavihtel na mesto vodilnega z Bastianinijem za petami.

“V ospredju sem nekoliko tvegal,” je dejal Bagnaia: “Slediti Jorgeju je bilo malo preveč za zadnjo gumo, nato pa je na žalost padel.”

Bastianiniju je uspelo prehiteti svojega rojaka v četrtem ovinku 10. kroga, vendar je bilo njegovo vodstvo kratkotrajno, saj je Bagnaia znova prevzel prevlado.

“Dolgo je minilo, odkar sem prišel na stopničke,” pa je dejal Quartararo, ki je padel na prejšnji dirki na Phillip Islandu.

“Danes sem dal svoj maksimum, bolje ne bi mogel, vendar sem ponosen nase, saj sem čutil, da je to ena mojih najboljših voženj v sezoni,” je dodal Francoz, ki je vozil z zlomljenim prstom, s poškodbo, ki jo je utrpel na prostem treningu v soboto.

V razredu moto2 je Španec Augusto Fernandez z današnjim četrtim mestom prevzel vodstvo v razvrstitvi SP. Prehitel je doslej vodilnega Japonca Aija Oguro, ki je v zadnjem krogu, ko se je do konca boril za zmago, po nepotrebnem tvegal, padel in ni končal tekmovanja.

V Sepangu je zmagal Italijan Tony Arbolino (Kalex). Po 19 od 20 dirk je Fernandez vodilni in ima 251,5 točke pred Oguro (242).

Britanec John McPhee (Husqvarna) je presenetljivo zmagal v razredu moto3. Mladi Škot je bil nekoliko hitrejši od Japonca Ayumija Sasakija. Španec Izar Guevara, ki si je že zagotovil naslov prvaka, se tokrat ni vključil v boj za zmago.