[11]
97953

Avstrijka Nina Ortlieb prvič do zmage v svetovnem pokalu, Štuhčeva 23.

29. 2. 2020, 14.51

Avstrijka Nina Ortlieb je na superveleslalomu v La Thuilu prišla do prve zmage v svetovnem pokalu. Zgolj za stotinko sekunde je prehitela vodilno v skupnem seštevku Italijanko Federico Brignone. Slovenki Ilka Štuhec in Maruša Ferk sta zasedli 23. oziroma 26. mesto.

Tretje mesto je osvojila vodilna smučarka v superveleslalomskem seštevku Švicarka Corinne Suter (+0,07).

Švicarka je nastopila s številko pet in je z več kot sekundo prednosti prevzela vodstvo, čeprav je imela na progi nekaj težav s palicami, a jo je potem že takoj naslednja smučarka Ortliebova prehitela za sedem stotink sekunde. Za njima se je na progo podala Brignonejeva, ki je za 23-letno Avstrijko zaostala zgolj za stotinko sekunde in to je bil tudi končni vrstni red vrha šestega superveleslaloma sezone.

Četrto mesto je osvojila Slovakinja Petra Vlhova (+0,39), peto pa še ena Italijanka Marta Bassino (+0,51). S številko 30 je do šestega mesta prišla Čehinja Ester Ledecka (+0,55).

Avstrijka je pretekli konec teden s tretjim mestom na smuku prišla do prvih stopničk v svetovnem pokalu v karieri, danes pa je hči Patricka Ortlieba, olimpijskega smukaškega prvaka na igrah leta 1992 v Albertvillu, prismučala še do premierne zmage. Pred tem je samo še petkrat končala v najboljši deseterici.

Petindvajsetletna Suterjeva, ki si je že zagotovila mali smukaški globus, ima pred zaključnim superveleslalom sezone v Cortini d’Ampezzo v boju za superveleslalomski globus 19 točk prednosti pred Brignonejevo, ki je še povečala vodstvo v skupnem seštevku. Devetindvajsetletna Italijanka ima zdaj pred skupno drugouvrščeno Američanko Mikaelo Shiffrin, za katero še vedno ni znano, kdaj se bo po smrti očeta vrnila v smučarsko karavano, 153 točk prednosti. Italijanka ima na vrhu skupnega seštevka po 30 preizkušnjah 1378 točk. Tretja je Vlhova s 1189 točkami.

Najboljša Slovenka v hitrih disciplinah Ilka Štuhec je imela številko osem, znova je smučala zelo previdno in je v cilj prišla na tedaj zadnje mesto (+2,15), na koncu pa je osvojila 23. mesto. V superveleslalomskem seštevku je tako končala na 28. mestu, kar pomeni, da ne bo nastopila na zadnjem superveleslalomu sezone.

Druga Slovenka na startu Maruša Ferk je imela številko 50 med 51 tekmovalkami in je s 26. mestom (+2,32) prav tako osvojila točke. Ferkova je po dveh letih znova startala na superveleslalomu, zadnje točke v tej disciplini pa je dobila v Lake Louisu decembra 2017.

V preteklih dneh je zapadlo veliko snega, a je organizatorjem vseeno uspelo izpeljati prvo tekmo svetovnega pokala na tej progi po letu 2016. Letošnji tekmi je ogrožal tudi novi koronavirus, a so organizatorji preventivno le omejili obisk.

V nedeljo v dolini Aoste sledi še zadnja alpska kombinacija s superveleslalomom in slalomom v letošnji sezoni, tudi s Štuhčevo in Ferkovo. Prihodnji konec tedna bodo smučarke proste, saj zaradi pomanjkanja snega ne bo tekem v nemškem Ofterschwangu, Mednarodna smučarska zveza Fis pa je že potrdila, da veleslaloma in slaloma ne bodo nadomeščali. Zadnja postaja za smučarke pred finalom bo tako švedski Are, kjer bodo med 12. in 14. marcem paralelni slalom, veleslalom in slalom.