[38]
90460

Avstraliji in Francija v boj za zadnji pokal Fed

7. 11. 2019, 15.46

Avstralije in Francija bosta ta konec tedna odigrale zadnji finale pokala Fed po starem sistemu. Najbolj razširjeno ekipno teniško tekmovanje za ženske na svetu bo namreč naslednje leto po vzoru Davisovega pokala za moške doživelo korenito spremembo; za naslov se bo dvanajst ekip ene teden merilo v Budimpešti.

Avstralke s prvo igralko sveta Ashleigh Barty bodo imele priložnost, da po petinštiridesetih letih osvojijo pokal Fed. Do tedaj so bile uspešne kar sedemkrat, od leta 1974 in časov Evonne Goolagong pa se niso več zavihtele na vrh.

Na drugi strani bodo imele trikratne prvakinje pokala Fed Francozinje, ki so zavoljo nižjih uvrstitev na lestvici WTA v podrejeni vlogi. Njihova prva igralka je Kristina Mladenovic, 40. igralka sveta, ekipo pa sestavljajo še Caroline Garcia (45.), Alize Cornet (60.), Fiona Ferro (63.) in Pauline Parmentier (122.).

Francozinje so le enkrat v zgodovini premagale Avstralijo v pokalu Fed, a to prav na zadnjem dvoboju. Ta zmaga ima sicer letnico 2000, ko je bila v postavi Avstralije tudi Alicia Molik, zdajšnja kapetanka domačink.

Avstralija, ki je v finalu nazadnje igrala 1993, vse upanje polaga na pleča Ashleigh Barty, ta želi sanjsko sezono končati v velike slogu. Potem ko je letos osvojila svoj prvi grand slam, odprto prvenstvo Francije, ter ob koncu sezone, ki jo bo končala na prvem mestu, zmagala še na zaključnem turnirju z rekordno denarno nagrado – 4,3 milijone evrov, bi bil naslov v pokalu Fed češnja na torti.

“Tega tedna se veselim že od začetka sezone. Končati leto v dresu z državnim grbom in imeti možnost osvojiti zgodovinski naslov, je nekaj zelo posebnega. Vse punce smo željne lovorike, zato bomo naredile vse, da v nedeljo dvignemo pokal,” pravi Bartyjeva.

Poleg nje bodo barve Avstralije zastopale Ajla Tomljanovic (51.), Samantha Stosur (96.), Astra Sharma (108.) in Priscilla Hon (126.).