[2759]
132052

Angleški odzivi po uvrstitvi v finale

8. 7. 2021, 13.21

Angleška nogometna reprezentanca si je po zmagi z 2:1 po podaljšku proti Danski priigrala prvi finale evropskih prvenstev. Angleže tako le še 90 minut loči, da prekinejo 55 let dolgo sušo, končno osvojijo novo lovoriko in "nogomet pripeljejo domov". V nedeljskem finalu na domačem Wembleyju jim bo nasproti stala Italija.

Angleži so doslej edinkrat v zgodovini lovoriko dvignili leta 1966, ko so postali svetovni prvaki.

Skupni imenovalec naslovov v angleških medijih: ”Končno!”

“Najverjetneje najboljši občutek na svetu,” je pisalo na današnji naslovnici časnika Sun, ki ga je krasila slika kapetana Harryja Kana, ko je proslavljal zadetek, ki ga je dosegel v podaljšku.

Daily Mail pa je zapisal: “Kapetan Harry nas je izstrelil v zgodovinski finale na Wembleyju”.

V polfinalu se je tako končala pravljica prvakov iz leta 1992, Dancev, ki so preživeli šok uvodne tekme s Finci, ko je sredi igrišča zastoj srca doživel njihov zvezdnik Christian Eriksen.

Skoraj 65.000 navijačev je sicer na londonskem stadionu v 30. minuti obnemelo, ko je Mikkel Damsgaard z odlično izvedenim prostim strelom Dansko povedel v vodstvo. A veselje gostov ni dolgo trajalo. Le devet minut pozneje so Angleži izvedli hitro akcijo, pred Raheemom Sterlingom pa je nesrečno posredoval kapetan Simon Kjaer, ki je dosegel avtogol.

V drugem polčasu nobena ekipa ni zadela, zato je sledil podaljšek, v katerem je sodnik po signalizaciji videosodnika pokazal na belo točko. Danski vratar Kasper Schmeichel je poskus Kana sicer ubranil, a je angleški kapetan potem v gol poslal odbitek.

“Ko si na uvrstitev v finale čakal tako dolgo, kot smo mi, so igralci – nekateri imajo zelo malo mednarodnih izkušenj – naredili odlično delo,” je po koncu dejal presrečni angleški selektor Gareth Southgate.

“V največje veselje nam je to, da smo navijačem in naciji podarili čudovit večer, potovanje pa bo trajalo še štiri dni,” je dodal Southgate, ki se je spomnil tudi polfinalnega poraza na SP 2018: “V Moskvi smo na podoben večer trpeli, zdaj pa se nam je to vrnilo.”

Dance zbodla sporno dosojena enajstmetrovka

“Ena stvar je izgubiti tekmo, ampak izgubiti na tak način je res veliko razočaranje, ker so se ti fantje močno borili. Najprej moramo to prespati, preden bomo lahko govorili o občutkih. Grenko je takole zapustiti turnir,” je bil po koncu razočaran danski selektor Kasper Hjulmand.

Navdušenja ni skrival niti vrh britanske politike

Tekme sta se sicer udeležila tudi britanski premier Boris Johnson in princ William, ki je predsednik angleške nogometne zveze. “Danes je Anglija igrala z vsem srcem. Kakšna odlična predstava varovancev Garetha Soutghata. Zdaj pa finale. Pripeljimo nogomet domov,” je po koncu tvitnil Johnson.

Referenca “prihaja domov”, ki postane aktualna vsakič, ko Anglija nastopa na večjem tekmovanju, je povezana s himno angleške nogometne reprezentance, ki govori o tem, da nogomet prihaja domov. Angleška nogometna zveza namreč velja za najstarejšo na svetu.

“To bo za nas neverjetna priložnost. Bolj kot se bo tekma približevala, bolj bomo vznemirjeni in nervozni. To bo poseben dan, ampak poskrbeti moramo, da bomo mi na zmagovalni strani,” pa se je proti nedeljskemu finalu že ozrl Kane.

Tekma se bo na Wembleyju začela ob 21. uri, Anglija pa bo prvo evropsko lovoriko lovila proti Italiji, ki je v torek po izvajanju enajstmetrovk izločila Španijo. Tudi Italijani že dolgo čakajo na novo evropsko lovoriko, edini naslov so osvojili leta 1968.