[13]
143943

Anamarija Lampič šesta v Lillehammerju

3. 12. 2021, 15.33

Anamarija Lampič je bila na sprinterski tekmi za svetovni pokal smučarskih tekačic v norveškem Lillehammerju šesta. V olimpijskem mestu iz leta 1994 je bila drugič v nizu najhitrejša Švedinja Maja Dahlqviast, edina slovenska predstavnica na tekmi in skupna zmagovalka sprintov minile zime je v prosti tehniki zaostala 2,62 sekunde.

Druga je bila branika skupne zmage v pokalu Jessie Diggins iz ZDA (+0,35 sekunde), tretja je bila domačinka Tiril Udnes Weng (+0,86).

Slovenca sta ostala brez izločilnih bojev. Miha Šimenc je bil 50., 10,12 sekunde za domačinom Johannesom Hoesflotom Klaebom, ki je bil prvi v kvalifikacijah, Janez Lampič pa je bil 58. (15,24) med 62 tekmovalci, ki so prišli skozi cilj. V finalu je do 41. posamične zmage v pokalu prišel Klaebo.

Lampičeva je po smoli v polfinalu, ko je zaradi zlomljene palice lovila tekmice, v finalu v rahlem sneženju nekaj časa tekla na tretjem, četrtem mestu. Nato je nazadovala na zadnje, šesto, potem se spet povzpela na peto mesto. Ko je že kazalo, da bi se lahko vpletla v boj za tretje mesto, pa je po zadnjem zavoju spet nazadovala na zadnje mesto v svojem prvem finalu sprinterske sezone. Prejšnji teden je v Ruki na prvi tekmi izpadla v polfinalu in osvojila osmo mesto.

Lampičeva je v četrtfinalu tekla v predzadnji, četrti skupini. Večji del teka je bila na tretjem ali drugem mestu, v ključnem zaključnem vzponu in nato v ciljem delu pa je bila ves čas pred njo le Dahlqvistova in Lampičeva si je zanesljivo priborila polfinale.

Obe najboljši iz tega četrtfinala sta bili skupaj tudi v drugi polfinalni skupini, v kateri so bile tri Švedinje. Lampičeva je po tretjini nastopa zlomila palico, ko se je vanjo zapletla Švedinja Jonna Hagstroem. Slednja je padla, Lampičeva pa je precej zaostala, preden je dobila rezervno palico. Priključila se je vodilnim in na koncu zasedla četrto mesto.

Dahlqviast in njena rojakinja Emma Ribom (+0,4) sta zasedli prvo dve mesti, Slovenka pa si je zaradi svoje nepopustljivosti kot druga in zadnja srečna poraženka po času zagotovila finale.

Dahlqviastova je prevzela tudi vodstvo v svetovnem pokalu, Lampičeva je napredovala na 13. mesto. Med tekači je prav tako v seštevku skupno vodstvo prevzel zmagovalec današnje tekme.

Tudi Klaebo je tako kot Dahlqviastova dobil vse obračune dneva v skupinah od kvalifikacij naprej. Presenetljivo je bil v finalu drugi njegov rojak Thomas Helland Larsen, ki je zaostal 0,58 sekunde, tretji je bil Francoz Richard Jouve (+0,78). Doslej vodilni v pokalu in skupni zmagovalec minule zime Aleksander Boljšunov je bil tretji v drugi polfinalni skupini in se mu ni uspelo uvrstiti v obračun za zmago.

Svetovni pokal se bo nadaljeval v soboto, ko bodo v prosti tehniki ob 10. uri na 15 km začeli tekači, ob 12. pa tekačice na 10 km.