212666

Ali bo Kane uspel prinesti nov naslov Bayernu?

Avtor: Šport TV
28. 12. 2023, 13.57

Od dramatične bitke za naslov, ki sta jo Bayern in Borussia bila do zadnje tekme, pa do prihoda angleškega zvezdnika Harrya Kanea, ki v Nemčiji podira vse rekorde. Leto 2023 je bilo v Bundesligi nadvse zanimivo.

Dramatičen razplet sezone 2022/2023

Leto 2023 se je začelo z vsem znano sliko, Bayern na prvem mestu, 9 točk pred svojimi največjimi rivali Borussio iz Dortmunda. Kazalo je na še eno suvereno osvojitev naslova s strani Bavarcev, vendar je četa Edina Terzića v prvih desetih tekmah leta nanizala 9 zmag ter 1 remi in tako zmanjšala zaostanek za aktualnim nemškim prvakom na pičlo eno točko.

Bayern je sicer v aprilu zmagal na Der Klassikerju proti svojim največjim rivalom z rezultatom 4-2, vendar so se eno tekmo pred koncem prvenstva znašli na drugem mestu in dve točki za rumeno-črnimi iz Dortmunda. Prvenstvo se je tako odločalo na zadnji dan, ko je v Dortmundu gostoval Mainz, Bayern pa se je odpravil na gostovanje v Köln . Dortmundčani bi si z morebitno zmago tako zagotovili prvi naslov nemških prvakov po letu 2013.

Vendar so navijači na razprodanem Signal Iduna Parku doživeli šok, saj je ekipa Mainza že v 24. minuti vodila z rezultatom 0-2, za nameček pa je Sebastien Haller za domače zapravil enajstmetrovko. Bayern pa je povedel že v 8. minuti po zadetku Kingsleya Comana. V Dortmundu so rezultat sicer znižali na 1-2, vendar jih to ni razveselilo toliko, kot novica, da je Köln v 81. minuti izenačil proti Bayernu.

Ekstaza na tribunah pa je trajala le nekaj minut, v 89. minuti je žogo dobil nemški zlati deček Jamal Musiala in s krasnim zadetkom svoji ekipi vrnil prednost in tako dokončno zapečatil usodo Borussie. Bayern je tako osvojil svoj 11. zaporedni naslov nemških prvakov, Borussia pa je na koncu sezono končala brez osvojene lovorike.

Trenerska menjava v Munchenu

Leto 2023 je bilo zaznamovano tudi z menjavo trenerja v bavarski prestolnici, ko je Tomas Tuchel zamenjal Juliana Nagelsmanna, ki je postal selektor nemške izbrane vrste. Tuchel, ki je pred tem v Nemčiji vodil prav Borussio in Mainz, je svojo prvo tekmo odvodil na derbiju, ki ga je suvereno dobil z rezultatom 4-2. Je pa Nemec, ki je sedel tudi na klopi PSG-ja in Chelseaja, doživel šok v nemškem pokalu, ko ga je z enajstmetrovko v zadnji minuti izločil Freiburg. Freiburg je nato v polfinalu izpadel proti zdajšnjemu klubu Benjamina Šeka – Leipzigu. Ta je v finalu z rezultatom 2-0 odpravil še Frankfurt in tako osvojil svoj drugi zaporedni nemški pokal.

Poletni prestopi rok prinesel odhod Bellinghama

Poletje v Bundesligi ni bilo dolgočasno, saj nemški klubi niso razočarali s prestopi. Iz Borussie je odšel angleški dragulj Jude Bellingham, ki se je za 120 milijonov odpravil v Real Madrid. In ko je ena angleška zvezda zapustila Nemčijo, jo je takoj zamenjala druga. Harry Kane, ki je v angleški Premier Ligi v sezoni 2022/2023 zabil 30 golov, se je iz Londona preselil na Bavarsko. Iz Tottenhama je v Bayern prestopil za 100 milijonov in tako postal najdražji Bayernov nakup v zgodovini.

Anglež pa je svojo ceno takoj upravičil, saj je trenutno najboljši strelec Bundeslige z 21. zadetki, na drugem mestu in z 4. zadetki manj je Gvinejec Serhou Guirassy, ki gole kot po tekočem traku zabija za Stuttgart. Kane se spogleduje z rekordom Bundeslige, ki ga z 41.goli v sezoni 2020/2021 drži Poljak Robert Lewandowski.

Nov kandidat za naslov

Navkljub vsem golom, ki jih dosega Kane pa Bayern trenutno zaseda 2. mesto na lestvici, zaostaja namreč za Bayer Leverkusnom, ki piše še eno neverjetno zgodbo nemškega nogometa. Vodi ga trenutno eden izmed najbolj vročih trenerjev, bivši član Reala, Liverpoola, Bayerna… Xabi Alonso. Španec je že takoj pokazal svoj potencial, ko je z Bayerjeom prejšnjo sezono zasedel solidno 6. mesto.

Letos pa z odličnimi rezultati in atraktivno igro še bolj navdušuje nemško javnost. Špančevo moštvo je doseglo 46 zadetkov in za 3 zaostaja le za Bayernom. Trenutno pa Bayer goji zelo napadalen nogomet, njihova igra sloni predvsem na izvrstnih bočnih igralcih, Alejandru Grimaldu ter Jeremiju Frimpongu. Španec ter Nizozemec sta bila letos vpletena v točno 50% vseh zadetkov, ki jih je dosegla ekipa iz Leverkusna.

Nemškim klubom prav tako dobro kaže v Evropi. Vsi z izjemo Uniona iz Berlina, so napredovali v izločilne boje. Leipzig je v svoji skupini končal na 2. mestu, Bayern in Borussia pa sta bila v svojih skupinah prva, s tem da je imela Borussia izredno težko skupino, v kateri so igrali še PSG, Newcastle ter Milan. V Ligi Evropa pa sta Freiburg in Bayer Leverkusen prav tako napredovala vsak iz svoje skupine.

Slovensko obarvani Leipzig

Leipzig v katerem igrata Slovenca Kevin Kampl in Benjamin Šeško, trenutno zaseda 4. mesto na lestvici in za Leverkusnom zaostaja za 9 točk. Biki iz Leipziga se bojo v nadaljevanju sezone poskušali vmešati v boj za naslov nemškega prvaka. Zelo pomembno vlogo pri tem bosta igrala tudi oba Slovenca. Kevin Kampl, ki sicer ne začenja več vsake tekme, je s svojimi izkušnjami zelo pomemben del kluba. Benjamin Šeško pa je igralec z enormnim talentom, ki je zelo dobro izkoristil ponujeno priložnost in je v svoji prvi sezoni za Leipzig zabil 7 golov.

Vir: Bundesliga.com

1

Matej Mavrič Rožič za Šport TV: ”V Šeškovih očeh vidim željo po dokazovanju”...Več

2

Bayern našel novo hrvaško zvezdo: Devetnajstletnik za zadetek potreboval le štiri minute (VIDEO)...Več