[1175]
82038

Ackermann v prvi etapi dirke po Sloveniji potrdil sloves sijajnega sprinterja

19. 6. 2019, 17.25

Nemški državni prvak Pascal Ackermann (Bora Hansgrohe) je zmagovalec prve etape slovenske kolesarske pentlje. V zaključnem sprintu je črto prečkal pred Giacomom Nizzolom (Dimension Data), tretje mesto je zasedel Simone Consonni (UAE Emirates). Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) je kot najboljši Slovenec zasedel četrto mesto.

Po pričakovanjih se je uvodna etapa dirke po Sloveniji od Ljubljane do Rogaške Slatine končala s skupinskim sprintom razredčene glavnine. Sprint je prvi začel Mezgec, a je nato popustil, iz ozadja so prišli kolesarji z večjo hitrostjo. Nemec Ackermann je bil močnejši od obeh Italijanov in se zmage veselil vidno utrujen.

Najboljši sprinter nedavno končane dirke po Italiji Ackermann je Nemčiji prikolesaril deseto etapno zmago na slovenski dirki. Ob tem je postal 101. etapni zmagovalec na dirki po Sloveniji.

“Začetek je bil kar lahek. Trije so pobegnili in se je dalo nadzirati. Šestdeset kilometrov do konca je šlo na ‘polno’. Dirka se je razživela. Boriti smo se morali, da smo ujeli ubežnike. Vesel sem, da mi je uspelo. Hvala ekipi,” je v cilju razlagal Ackermann, ki se je letos zmage veselil šestič.

“Po mojem je bil to najtežji sprint v življenju, saj sem moral začeti sprintati že 500 metrov pred ciljem. Zgodaj sem moral začeti. Ni bilo lahko,” je dodal 25-letnik, ki je pohvalil navijače ob cesti trase, o prihodnjih ciljih na slovenski pentlji pa je dodal: “Skušali bomo zmagati še eno etapo. Jutri bo težko. Pred nekaj minutami so mi fantje rekli, da bodo nekateri vzponi težki. Vsega štiri dni sem bil na kolesu po Giru. Vesel sem, da sem se spočil.”

Slovenski uspeh v Rogaški Slatini so dopolnili Grega Bole (Bahrain-Merida) na sedmem mestu, Marko Kump (Adria Mobil) je bil 11., Andi Bajc (Felbrmayr) 13., Tadej Pogačar 17. in Jan Polanc (oba UAE Emirates) na 20. mestu.

Na 171 km dolgi etapi je večkrat prišlo do pobegov. Najresnejši je bil pobeg peterice z Italijanom Diegom Ulissijem (UAE Emirates) na čelu, ki se je odcepila na spustu s Planine pri Sevnici, glavnina pa jo je ujela približno šest kilometrov pred ciljem.

Ackermann je z zmago zeleno majico za najboljšega v skupnem seštevku ter rdečo za najboljšega sprinterja. Aljaž Jarc bo v četrtek nosil belo majico najboljšega mladega kolesarja ter modro za najboljšega na gorskih ciljih.

“Nepričakovano je sprintala manjša skupina. Izboril sem si dober položaj, videl sem, da ostali sprinterji nimajo pomočnikov. Startal sem hitro. Malo sem moral zavirati, kar me je stalo boljše uvrstitve. Želel sem presenetiti, vedel sem, da bodo od zadaj prišli. Nisem želel biti blokiran. Želel sem jih presenetiti, en kolesar me je prijel v zavetrje, 500 metrov je bilo predolgo,” pa je dejal danes najboljši Slovenec Mezgec.

Ackermann ima v skupnem seštevku štiri sekunde prednosti pred Nizzolom, šest pred Consonnijem, sedem pred Ulissijem in Jarcem. Mladi član Adrie Mobila je najboljši Slovenec v skupnem seštevku zaradi bonifikacijskih sekund na letečem cilju v Laškem ter gorskem cilju na Planini pri Sevnici. Mezgec je osmi z desetimi sekundami zaostanka.

Četrtkova etapa med Mariborom in Celjem bo precej bolj zahtevna kot današnja. V zaključku etape kolesarja čaka vzpon druge kategorije na Svetino ter Celjsko kočo, zatem pa sledi spust in krog po Celju, kjer bo cilj.