[2]
61762

Abass in Kronaveter zrežirala visoko zmago Olimpije, poraz Maribora v Glasgowu

9. 8. 2018, 23.02

Nogometaši ljubljanske Olimpije so v prvi tekmi 3. kroga kvalifikacij za evropsko ligo premagali HJK Helsinke s 3:0 (1:0). Povratna tekma bo prihodnji četrtek na Finskem. Nogometaši Maribora pa so v prvi tekmi tretjega kroga kvalifikacij za evropsko ligo v Glasgowu izgubili proti Rangers z 1:3 (1:1). Povratna tekma bo čez teden dni v Ljudskem vrtu ob 20.15.

Ljubljanski nogometaši pod vodstvom Aleksandra Linte so prvi del dvoboja z gosti iz Helsinkov opravili dobro. Na povratni obračun bodo odpotovali z lepo zalogo. V primeru, da bodo uspešni tudi na severu Evrope, jih čaka slabši iz dvoboja kvalifikacij za ligo prvakov med Crveno zvezdo in Spartakom iz Trnave. V Beogradu se je prva tekma končala z 1:1.

Olimpija je v prvem polčasu prevladovala v polju, a le redko izpeljala akcijo do konca. Kljub temu pa je povedla v 38. minuti, ko je po neuspešnih “škarjicah” Matica Črnica žoga malce na levi strani kazenskega prostora prišla do Abassa Issaha, ta pa je s “plasiranim” strelom zadel nasprotno stran vrat gostov.

Sicer pa so Ljubljančani resno zagrozili tudi v 17. minuti, ko je Daniel Avramovski, ta se je kar nekoliko presenetljivo pojavil v začetni postavi, zadel vratnico z roba kazenskega prostora. V peti minuti je mimo gola meril še Črnic, čez gol pa Nik Kapun v 36. minuti.

Črnic je bil blizu zadetka v sodniškem dodatku, a je finska obramba žogo izbila z golove črte. Domači so sicer menili, da je bila že čez, a sodnik ni bil tega mnenja.

Na drugi strani je bil najbolj nevaren Evans Mensah, ki je že v prvi minuti po napaki domače obrambe prišel do strela iz bližine, izkazal pa se je domači vratar Aljaž Ivačič. Mensah je zagrozil tudi po protinapadu v 30. minuti, ko je bil z leve strani le malo premalo natančen.

V 50. minuti pa je Olimpija podvojila prednost. Hannu Patronen je v kazenskem prostoru nepravilno zaustavil Kapuna, nakar je sodnik pokazal na belo točko. Najstrožjo kazen je zanesljivo izvedel Rok Kronaveter.

V 54. minuti je bil blizu novega zadetka Kapun, ki je sprožil z leve strani, na golovi črti pa je žogo odbil Faith Obilor. Zato pa je bil uspešnejši Issah v 59. minuti, ko je preigraval v kazenskem prostoru, nato pa iz bližine z desne strani spet ukanil Maksima Rudakova.

V nadaljevanju je Olimpija bolj ali manj brez težav nadzorovala potek tekme. V 83. minuti pa so ostali domači z igralcem manj, saj je Črnic dobil rdeči karton, potem ko je s hrbta podrl Rafinho. Gosti so imeli sicer eno nevarnejšo priložnost v sodniškem dodatku, a je Ivačič dobro posredoval.

Mariborski nogometaši so v Glasgowu na kultnem stadionu Ibrox navkljub porazu pokazali všečno igro, še ugodnejši rezultat pa bi lahko iztržili ob nekaj več zbranosti ob zaključkih. Rangersi bodo morali napredovanje potrditi čez teden dni v Ljudskem vrtu, kjer bodo skušali Mariborčani slovito škotsko ekipo iz evropskih tekmovanj izločiti še drugič v zgodovini.

Mariborčani, ki jih je na Škotskem bodrila manjša skupina Viol, so bili v prvem polčasu celo nevarnejši tekmec. Že v tretji minuti je po podaji iz kota streljal Marko Šuler, žogo pa poslal mimo leve vratnice.

Tri minute kasneje so domačini dolgo časa držali žogo v svoji posesti, izkoristili nezbranost v mariborski obrambi, ki žoge nikakor ni spravila izpred svojega gola, na koncu pa jo je v gol spravil Alfredo Morales in spravil Ibrox, na katerem se je nocoj zbralo 48.001 ljudi, v ekstazo.

Prvo zelo nevarno priložnost Maribora je imel v 14. minuti Aleks Pihler, ki je proti golu udaril s kakšnih 20 metrov, Allan McGregor se je izkazal z lepo obrambo.

V 25. minuti je Ibrox za nekaj trenutkov obmolknil, saj so Mariborčani odigrali lepo akcijo, prvi strel Amirja Derviševića je odbil McGregor, drugega Luke Zahoviča eden od škotskih branilcev.

V 32. minuti je Dervišević podal s prostega strela, pred vratarjem pa se je v priložnosti znašel Saša Ivkovič, njegov strel z glavo je šel mimo desne vratnice.

Sledil je razburljiv zaključek prvega polčasa. V 36. minuti je slabo postavljeno škotsko obrambo pretekel Denis Klinar in se odločil za podajo nazaj proti Luki Zahoviću. Njegov strel je v bloku Rangersov. Maribor je prišel do kota, ki ga je izvajal Dervišević, z glavo je zaključil Saša Ivković in streljal mimo gola.

V 39. minuti si je Jasmin Handanović privoščil napako, podal je v prazno, domači so prestregli žogo, Moralos jo je spravil v gol, a so ga izraelski sodniki zaradi nedovoljenega polčasa razveljavili.

Le nekaj sekund kasneje je na drugi strani škotske navijače utišal Mitja Viler, ki je s pravim evrogolom z leve strani pod prečko izenačil na 1:1.

Po treh minutah nadaljevanja je bil na resni preizkušnji po strelu Lassane Coulibalyja Handanović, ki se je izkazal z lepo obrambo. Minuto kasneje je ob Klinarju v kazenskem prostoru padel Morelos, sodnik Roi Reinshrebier pa je brez oklevanja pokazal na belo točko. Kazenski strel je zanesljivo za drugi gol Rangersov unovčil kapetan James Tavernier.

Na krilih navijačev so Škoti, ki jih s klopi vodi nekdanji zvezdnik angleškega nogometa in Liverpoola Steven Gerrard, prevzeli pobudo, z roba kazenskega prostora je močno streljal Tavernier, Handanović je bil na pravem mestu.

Štiri minute pred koncem rednega dela tekme so domači prišli do prostega strela, Mariborčani žogo pred Handanovičevim golom odbili, vendar le do Jamieja Murphyja, ki je podal do Lassane Coulibalyja, ta pa je še tretjič na noge dvignil Ibrox.